Skocz do zawartości

Zaczynam przygodę z Malawi-info


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam


Ja i Moja nażeczona zaczynamy przygodę z rybkami z jeziora Malawi. Oboje znamy już te ryby, ale nie na tyle co wy. Czytaliśmy dużo na forach i innych artykułach, które były i zakupiliśmy na początek akwa o rozmiarach 100x40x40 czyli 160l + pokrywa, a do filtracji kupiliśmy filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 700 i grzałkę Tetra Tec HT150 (150W). Chęmy też dokupić jeszcze filtr wewnętrzny jakis dobry bo z tego co czytałem na forum też jest przydatny :) Co o dekoracji to spodobało nam się jak będzi bialutki piasek na dnie, a reszta to będą wapieie filipińske i może z dwie góra 4 roślinki przystosowane do pH wody w jakim żyją pyszczaki. Z czasem chcemy kupić tło strukturalne by ładnie się komponowało.


OK ja dałem wam opis tego co kupiliśmy i co zamierzamy zrobić w środku, a jeśli mogę was poprosić o to żebyście mi tzn nam podpowiedzieli czy coś żle, czy może dobrze robimy, kąbinujemy :) I w dodatku chciałbym się dowiedzieć tzn hmm upewnić się jakie pyszczaki moge mięć razem, a jakie nie bo wyczytaliśmy, że nie wszystkie mogą być ze sobą :P Aha i czy moge mieć np: jakiegoś glonojadka hehe bo na zdjęciach w galerii widzę, że są bo w zoologicznym powiedzieli absolutnie nie!!! Więc chcemy zaczerpnąć trochę info i z góry dziękujemy :)

Opublikowano

Witam,

Przy tak małym zbiorniku nie macie za dużego pola do popisu z obsadą...

Może się udać z dwoma gatunkami choć ja bym stawiał na jednogatunkowe.

Napiszcie jakie gatunki sie Wam podobają to się okaże czy to co byście chcieli można tam upchnąć.

Co do zbrojników (glonojadów) to całkiem inny biotop, inne parametry wody więc odpadają.

Opublikowano
Co do zbrojników (glonojadów) to całkiem inny biotop, inne parametry wody więc odpadają.


Inny biotop z tym się zgodzę z parametrami wody niestety nie temperatura 25-30 stopni, ph 6-8. Chciałem zauważyć że to są jedyne ryby które można trzymać z pyskami.


Te ryby do twojego zbiornika się nie nadają pod innym względem masz za mały zbiornik. Zbrojniki dorastają do 60cm.

Opublikowano
Zbrojniki dorastają do 60cm.


Zapomniałeś dodać, że na wolności. W hodowli jak się uda 40 cm do jest i tak suuuper. Ja bym aż tak nie uogólniał. Zgodzę się co do zbrojnika lamparciego czy plecostomusa, ale nie jest to prawda jeśli chodzi o wszystkie typy tzw. glonojadów, no bo co ze zbrojnikiem niebieskim,który dorasta do kilkunastu centymetrów. Uważam, że ten typ zbrojnika jest tutaj jak najbardziej, dla np. pary zbrojników, odpowiedni (chociaż jak słusznie zauważono - to nie ten biotop, ale zbrojnik to bardzo odporna rybcia). Swojego czasu też, przez prawie 3 lata, z powodzeniem miałem zbrojniki niebieskie (parę) razem z trofeusami, ale dorastały razem od maleńkości (jak je kupiłem to i trofcie i zbrojniki miały po ok. 3-4 cm).

Opublikowano

Hmm no co do glonków to tak jak myślałem hehe. A co do synodontis nyassae to mam dostęp :D:D:D bo właśnie wiem, że mogą żyć razem z pyszczakami hehe. Co do rybek które nam się podobają to raczej te co maja tu w sklepie na tej stronie

http://www.sklepmalawi.eu/Malawi_c180.html

to fajny sklep w Sosnowcu i chcemy wybrać rybki z ich sklepu na nie które trzeba troche czekać no ale się poczeka. Chyba, że jest ktoś ze śląska i ma jakieś młode okazy do sprzedania to można i tak hehe

Opublikowano

Hmm może ale mały okaz spokojnie bez nerwów. Wy wszyscy myślicie, że ja kupiłęm akwa 160l i już do końca życia będę je miał hmmm dziwne ?? Tak samo z glonojadami wiem, że one rosną duże, ale kto powiedział, że urosną w przeciągu dwóch lat do pełego rozmiaru?? Ja te akwa kupiłem na start bo od czegoś trzeba zacząć za dwa góra trzy lata postawie domlub kupie jakieś konkretne mieszkanie wię nie widze problemu by kupić akwarium takie jaki mi się marzy 720l z ładną ilością okazyjnych rybek. Więc jeśli mogę was prosić to piszcie sensownie ja widzę, że nie którzy to bardzo przeżywają co piszą i z góry dziękuję bo będę wtedy zadowolony z czytania co piszecie. Sam mam jeszcze duże terrarium z dwoma dorosłymi agamami brodatymi, a akwarystyke troszke znam chodz dopiero zaczynam z nią przygodę. Pytałęm czy mam dopre filtry i grzałkę i nikt nic nie napisał hmm to chyba dobre co??

Opublikowano

filtr zewnętrzny dobiera sie do obsady a nie litrażu. Filtra wewnętrznego nie masz - więc nie ma o czym pisać. Grzałka wystarczyłaby do 2-3 razy większego akwarium ale do tego też się nada.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
    • Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia).  To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały.  Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały.  Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca  @przemek wieczorek.  Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.