Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

quote="andknu"]Pomocy... Od miesiąca założyłem swoje Malawi, po wpuszczeniu moich pysiaków wszystko było OK. do dzisiaj, pysiaki jakby podupadły zachowują się jakby nie miały siły pływać nawet dominujący samiec siedzi pod skałką skulony, a do tej pory ganiał wszystkie pozostałe pysie. Niewiem co się stało? do tej pory były bardzo żywiołowe i energiczne , a teraz wszystkim naraz jakby odeszła chęć do życia. Proszę o pomoc niewiem co się dzieje. [/b]

Opublikowano

Aby uzyskać jakomkolwiek pomoc musisz opisać parę najistotniejszych spraw.

1. wielkosc akwa + jaka filtracje masz

2. obsada ilościowa i wielkośc ryb

3. podac najważniejsze parametry wody

- wartość Ph

- stężenie NO2

- stężenie NO3

4. Opisać pielegnace akwa - czyli jak często i ile wody podmieniasz.

5. wystrój czyli jakie podłoże i czy są rośliny


Bez tych informacji to naprawe można tylko wróżyć co sie dzieje w Twoim akwa a najczęściej okazuje się że problem tkwi nie tyle w chorobie ale w jakims błędnym czynniku z w/w np w wysokim stężeniu związków azotowych.

Opublikowano

Dzięki za odzew! A więc opisze moje akwa , działa miesiąc ma 200 litrów filtracja to zewnętrzny FLUVAL 304 i wewnętrzny AQUAEL FAN-3 , pyszczaków miałem 31 już sześć padło i niewiem co się dzieje zmierzyłem NO3 (test jaki kupiłem to Aquatest firmy ZOOLEK jest totalnie nieczytelny) ale po tych pomiarach zabrałem się za wymiane wody wymieniłem prawie całą , a test dalej pokazuje to samo. Podłoże to piasek i łupki skalne bez roślin po nowym roku kupie reszte testów ,ale zastanawia mnie czemu wymieniłem tyle wody a test dalej pokazuje dużą zawartość azotanu NO3 nawet mierzyłem wodę kturą wlewałem i była OK . Niewiem co się dzieje. Proszę o pomoc.

Opublikowano

Za pewne zaraz kilka osob napisze o ilosci ryb w takim malym zbiorniku i beda mieli racje. Nie napisales nic o rodzajach i wielkosci ryb, a to bardzo wazna informacja do zdiagnozowania problemu. Wazne jest czy prawidlowo uruchamiales akwawium, jakie stosujesz oswietlenie. Kazdy z tych elementow wplywa na kondycje ryb i o tych sprawach powinienes troche poczytac na forum. Mam wrazenie, ze dopoki nie dowiesz sie sam jak to wszystko powinno wygladac nawet kilkanascie postow w tym temacie nie rozwiaze problemu. Na pierwszy rzut oka i jako pierwsza porade sugerowalbym redukcje obsady i to radykalna.

http://forum.klub-malawi.pl/viewforum.php?f=15 Zajrzyj pod ten link i poszukaj informacji o pysiach, ktore mozna trzymac w takim zbiorniku.

http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?t=482 tu jest troche informacji...

Czytaj, przede wszystkim czytaj bo tylko dzieki temu zrozumiesz jakie popelniasz bledy. Po to jest to forum.

Opublikowano
Dzięki za odzew! A więc opisze moje akwa , działa miesiąc ma 200 litrów filtracja to zewnętrzny FLUVAL 304 i wewnętrzny AQUAEL FAN-3 , pyszczaków miałem 31 już sześć padło i niewiem co się dzieje zmierzyłem NO3 (test jaki kupiłem to Aquatest firmy ZOOLEK jest totalnie nieczytelny) ale po tych pomiarach zabrałem się za wymiane wody wymieniłem prawie całą , a test dalej pokazuje to samo. Podłoże to piasek i łupki skalne bez roślin po nowym roku kupie reszte testów ,ale zastanawia mnie czemu wymieniłem tyle wody a test dalej pokazuje dużą zawartość azotanu NO3 nawet mierzyłem wodę kturą wlewałem i była OK . Niewiem co się dzieje. Proszę o pomoc.


Masz w tym akwa za duzo pyszczakow co spowodowalo ze filtracja ktora miales mogla byc za slaba. Jakie to byly pyszczaki :?: To mogl byc jeden z powodow takiego NO3 :!:


Mimo wszystko zalecalbym ci redukcje obsady oraz zaczac wszystko od nowa, nowa wode, dokladnie przeplukac kamienie i zwir, wyczyscic filtr i zaczac od nowa cykl azotowy.

Opublikowano
Dzięki za odzew! A więc opisze moje akwa , działa miesiąc ma 200 litrów filtracja to zewnętrzny FLUVAL 304 i wewnętrzny AQUAEL FAN-3 ,


jak czesto i w jaki sposob czyscisz wkaldy w filtrach?


pyszczaków miałem 31 już sześć padło

jesli jest to kilku cm mlodziez do selekcji to jeszcze nie jest to przerybienie ;) ...


i niewiem co się dzieje zmierzyłem NO3 (test jaki kupiłem to Aquatest firmy ZOOLEK jest totalnie nieczytelny)

zgadza sie, powyzej 40-tu jest nieczytelny ;)


ale po tych pomiarach zabrałem się za wymiane wody wymieniłem prawie całą

imo to blad, nie wolno wymieniac calej wody tylko na podstawie domniemania wysokiego NO3


, a test dalej pokazuje to samo. Podłoże to piasek i łupki skalne bez roślin po nowym roku kupie reszte testów ,ale zastanawia mnie czemu wymieniłem tyle wody a test dalej pokazuje dużą zawartość azotanu NO3 nawet mierzyłem wodę kturą wlewałem i była OK .

tu niestety widze pewna niescislosc ... kranowa ktora lejesz ma niskie stezenie NO3, po wymianie prawie calej wody masz w zasadzie tylko kranowe w akwa i raptem test pokazuje wysokie NO3????


Niewiem co się dzieje. Proszę o pomoc.


jesli przyczyna smierci rybek jest wysokie NO3 znaczy ze Twoja filtracja jest do bani. masz za slabe filtry albo za duzo ryb albo filtry sa niedojrzale.

jesli twoje ryby sa dorosle to faktycznie w 200l mozesz trzymac co najwyzej 20 szt mniejszych pyszczakow. pozbadz sie nadwyzki.

jesli filtry sa niedojrzale to wlewaj bakterie, np sera nitrivec i daj czas bakteriom. nie podmieniaj wody w wiekszej ilosci niz 50%, najlepiej ok 30%. fitry czysc w wodzie z akwa.


pzdr

jas

Opublikowano

Jeszcze raz dzięki za pomoc ,obsade zredukowałem do 20szt. jak będzie trzeba to jeszcze z kilkoma się pożegnam. Moje filtry to FLUWAL 304 i wewnetrzny AQUAEL FAN-3, może wkłady we FLUWALU muszę zmienic na jakieś inne ,a mam w dolnej komorze takie gąbko podobne coś :wink: ,a w pozostałych dwóch wkłady ceramiczne. Mam jeszcze jedno pytanie: jaka temperatura jest najlepsza w akwa. Za wszelką pomoc z góry dziękuje.

Opublikowano
jaka temperatura jest najlepsza w akwa. Za wszelką pomoc z góry dziękuje.


najlepsza temperatura jest od 23-26 stopni, przynajmniej tak jest u mnie :wink:


jaka masz obsade :?:

Opublikowano

Obsadę to tak szczerze to niewiem jaką mam kupowałem akwa i cały sprzęt w jednym sklepie po dwóch tygodniach sprzedawczyni kazała mi przyjść po moje pysiaki, na początku mowa była o 16-18 sztuk jak przyszedłem to okazało sie że w dwóch workach jest 31 sztuk ,aże ja niedoświadczony to kupiłem. po moich obliczeniach to w sumie miałem 38 pusiaków w 200 litrowym akwa, napewno pani za ladą chodziło o zysk nigdy więceej ta już nie pójdę. Redukcję zrobiłem na 18szt. myslę że bedzie dobrze. Dzięki i czekam na opinie kto ze Szczecina to podam adres sklepu w którym nie należy kupować nawet pokarmu. Pozdrawiam i życzę Szczęsliwego Nowego Roku .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dzięki, ale do dawnej formy już raczej nie wrócę. W piątek byłem prywatnie na badaniach na alergeny, i za miesiąc mają być wyniki. To się okażę co z otoczenia mnie uczula. 
    • No i świetnie, oby każdy akwarysta miał takie wsparcie najbliższych. 😂 Jeśli ktoś z rodziny ma długie ręce, to nawet nie myśl o wysokości zbiornika 60 cm, tylko od razu 70. 😀
    • W sumie to mnie długo namawiać nie trzeba było, rodziny też bo się okazało że zawsze chcieli moi rodzice mieć większe akwarium . Tapatalkowane.
    • To w takiej sytuacji tym bardziej będziemy namawiać na duże akwarium. 😜 Tym bardziej, że będzie to również rodzinne zaangażowanie, z tego co Kolega pisze. 
    • Znaczy, (mogłem w sumie to powiedzieć od razu) jakiś już baniak z "malawi" jest, tyle że bardzo mały (100l) więc jedynie saulosi w nim pływa (zresztą już jedna samica ma narybek). Jakieś doświadczenie jest, co prawda bardziej ojca niż moje, ale wiem że w razie co to mnie nakieruje. Mam tak samo zamiar kupić książkę od Tan-Mal'a, więc też się nią pewnie doedukuje chociaż trochę. Czytałem do tej pory książkę "Back to Nature: Guide to Malawi cichlids", co prawda książka już trochę lat ma ale podstawy się raczej nie zmieniają. Też fakt faktem kto powiedział że nie mogę mieć 3 akwarii, w tym jednego u siebie (chociaż musiałbym się nakombinować aby znaleźć na nie miejsce). Tapatalkowane.
    • Do 240l trzech gatunków bym nie pchał, ale to samo mi przyszło do głowy - pierwszy baniak (w tym taki po długiej przerwie) jest zawsze poligonem doświadczalnym. Zasady biologii w środku się nie zmieniają, więc przynajmniej ryby nie płacą życiem za eksperymenty ogarniętego akwarysty, ale technika i kreatywność idą do przodu jak głupie. Przykład: tło. Osiem lat temu wypalałem acetonem styropian do pomalowania plakatówkami i wsadzenia za szkło żeby było wrażenie głębii, pięć lat temu robiłem tło z czarnego spienionego pvc, a dzisiaj praktycznie każdy ma wewnętrzne strukturalne.  Na miejscu kolegi @Radiowski kupiłbym przechodzone 240 350l (tylko kilka centrymetrów różnicy w rozmiarze, a spora w litrażu) i zaczął od niego we własnym pokoju, a w międzyczasie zbierał finans i doświadczenie na coś co będzie gniotło jajca w salonie.  
    • Poprawione. W sumie to sam mogłeś zmienić. Edytując pierwszy post, autor ma możliwość zmiany tytułu, ale trzeba to zrobić w ciągu 24 godzin od publikacji, potem już tylko moderator.
    • Proszę o poprawienie tytułu, oczywiście miało być Naturefood 😉
    • Pytanie o pokarm z tytułu, czy ktoś stosuje?  Z racji że ryby mam coraz większe, chciałem przejść na rozmiar L, niestety ten pokarm ewidentnie nie podpasowal moim podopiecznym.  Wcześniej karmiłem rozmiarem S i M i ryby się dosłownie zabijały o niego, a teraz jakoś bez entuzjazmu. Wręcz go wypluwają i to takie osobniki 15cm. Wg mnie nawet jakoś dziwnie pachnie, tak sztucznie, a nie "rybnie".  Może to moje subiektywne odczucie, ale chyba nadaje się tylko dla ryb 20cm+
    • Moim zdaniem, nie ma co chłopaka namawiać na jakieś duże akwarium. Niech zacznie spokojnie - akwarium 240l też już jest spoko na początek przygody. Można w nim śmiało trzymać 3 gatunki mbuna, zaznajomić się z biotopem, nauczyć obsługi akwarium oraz pielęgnować ryby. A jeżeli złapie bakcyla, to zawszę ten zbiornik można sprzedać i iść w większy. Co do nośności stropu - to uważam, za akwarium do 500kg. Może stać byle gdzie i każdy strop to wytrzyma. Oczywiście jak podłoga jest nie pewna, to można położyć płytę np. OSB 22mm. Tam gdzie ma stać akwarium, aby było stabilnie. Ja tak właśnie zrobiłem, tylko moje akwarium jest dużo większe, bo 1047l. Dom mam szkieletowy i u mnie strop też jest z płyty OSB. Inny przykład - czasami podczas imprezy rodzinnej siadają 4 osoby na wersalce, w tym może usiąść 3 grubych wujków. Wersalka jest wsparta tylko punktowo do podłogi i jeszcze nie słyszałem, aby ktoś z takim meblem spadł piętro niżej. Jak sobie składamy życzenia podczas no. Imprezy urodzinowej, to też czasami w kolejce czeka sporo osób w przedpokoju i jakoś nikt nie wpada do piwnicy. A czasami bywa, że jest między nami ktoś, który waży grubo ponad 100kg i stoi tylko na małej powierzchni swoich stóp 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.