Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam!

Nie wiedziałem gdzie zamieścić taki post (więc dałem go tutaj):


Mam zamiar postawić szafkę produkcji Diversa pod akwarium 240l na PANELACH. Podłoga jest położona na dość nierównych starych płytkach PCV.W momencie postawienia szafki, która ma osiem nóżek, nacisk na każdą nóżkę wydaję się być inny. Nie mam jeszcze szkła a określiłem to stając na szafkę w różnych jej miejscach. W jednym z rogów szafka jakby ugiełą podłogę i się obniżyła. Obawiam się że po zalaniu zbiornika szafka może w jakiś posób się wykrzywić (nie chodzi tutaj o sam poziom) i zwichrować górę szafki. Planowałem podłożyć pod szkło specjalną matę.

Czy sama mata aby wystarczy czy może powinienem pod zbiornik podłożyć coś jeszcze np styropian.

Czy ktoś ma jakiś pomysł jak dodatkowo zabezpieczyć akwarium przed dodatkowymi naprężeniami???

Z góry dzięki za pomoc.

Opublikowano

Ja na starym mieszkaniu miałem akwarium położone na panele. Pod nią tylko pianka, szafkę mam na 4 nogach także bałem się że może się połamać ale zamiast tego lepiej się tylko wypoziomowało. Stało tak z rok. Jak się boisz albo są dziury w podłodze może warto pod szafką położyć jakąś płytę by nacisk dać na więĸszą powierzchnię.

Opublikowano

No to zalej najpierw samo akwarium i zobacz jak sie zachowa na panelach. Ew rozbierz je w tamtym miejscu i nadlej trochę wylewki by wyrównać.

Mówimy o nowych panelach podłogwych tak?

Opublikowano

Mówimy konkretnie o deskach barlineckich położonych na stare pcv. przełożonych 5mm płytą wiórową. Podłoga jest nowa więc nie ma szans jej rozbierać. Wpadłem w międzyczasie na pomysł żeby zamiast zalewać akwarium to przytaszczę do domu 300kg odważników :D (mam dostęp do takiej ilości). Obciąże sobie szafke i posprawdzam poziomy i czy góra się nie zwichruje.

Opublikowano

panele panelom nie rowne. po marketach jest x paneli na tak slabej plycie nosnej (rzadka plyta, a co za tym idzie miekka), ze pod wplywem nacisku np.krzeslem robia sie zaglebienia. jezeli to jakis produkt markowy to luz. druga sprawa to rownosc podloza. jezeli w miejscu gdzie maja stac nozki szafki, podloga sie ugina, to jest lipa. wtedy pozostaje wyciecie otwornica w panelach otworow, do ktorych "wejda" nogi. Masz wtedy nieograniczone pole do regulacji poziomu :wink:

w przypadku deski barlineckiej to inna sprawa - jaki rodzaj drewna ?

Opublikowano

Deska jest twarda bo to jesion. Ale szafka ma stać w rogu, podłoga jest pływająca i niestety jest nierówne podłoże. Z tego co widze to dwie narożne nóżki z tyłu są tak jakby w powietrzu. Podłoga pod nimi ugina się swobodnie. Wiercenie dziur otwornicą da mi to żę mogę oprzeć szafkę bezpośrednio na płytkach pcv ale to one włąsnie są nierówne. Szafki Diversy nie mają regulacji nóżek w pionie. Pozostaje chyba podkładanie pod nóżki odpowiedniej grubości podkładek tak żeby zniwelować uginanie podłogi. Tylko trzeba to zrobić z nominalnym obciążeniem. Więc chyba jednak będę musiał przytargać to 300 kg odważników i próbować.

  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

Sprawa szafki rozwiązana. Pospawałem rame 120 x 40 cm wielkości szafki z pełnych metalowych kształtowników 20x30mm. Rama posiada dodatkową poprzeczke w połowie długości. W ramie wkręcone jest 6 śrub M8 jako nóżki Na rogach i w połowie długości. Główki śrub opierają się o podłoże (śruby są tak jakby do góry nogami). Nacisk na każdą śrubę to około 50kg więc spokojnie wytrzymają. Podłoga została przewiercona aż do betonowego stropu w 6 punktach o średnicy 16mm. Rama wsprarta na betonie została wypoziomowana poprzez wrkęcanie nóżek. Na ramę nakleiłem paski gumy aby uniemożliwić ześlizgnięcie się szafki z metaowej ramy i na to położyłem szafkę bez nóżek (płaska deska). Akwarium zalane i stai bardzo pewnie. Jeśli ktoś będzie miał podobne problemy z panelami czy inną podłągą to polecam to rozwiązanie. Jeśli boicie się zniszczyć podłogę to zawsze zostaje opcja uzupełnienia dziur tak jak uzupełnia się sęki kawałkiem kołka potem szlifujemy i lakirujemy. Jak będzie to samo drewno to nie będzie śladu.

post-8881-14695712452272_thumb.jpg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.