Skocz do zawartości

jaki piasek do malawi najlepszy ??


Rekomendowane odpowiedzi

ja w swoim Malawi mam biały piasek kwarcowy o granulacjii poniżej 0.3 i zawsze trochę się do filtra dostanie nie ma bata, ale i tak nie zamienię go na inny bo obserwacje ryb w nim kopiących...............................bezcenne :)

pozatym ani troszke syfu nie dostaje sie pod powierzchnię tego pisaku, więc zero problemów z jego czyszczeniem w przyszłości. Na początku owszem troszke porósł okrzemką, ale wiadomo, świeże akwarium zawsze ma z nią doczynienia, potem wszystko zeszło. Wsypywałem go bez płukania do urządzonego akwarium bez ryb, jedynie 150kg dolomitu na styropianie noi oczywiscie woda, bo zanim piasek dojechał do mnie to akwarium jakiś tydzień już pracowało aby filterek szybko zaskoczył. Woda po wsypaniu zrobiła się na jakąś dobę jak mleko, ale po tym czasie ładnie się wyklarowała. Do tej pory piaseczek jest bialutki. Dosyć szybko opada jak na taką drobną granulację i nie ma z nim najmniejszych problemów, a rybki zadowolone bo co ranek są szczęśliwe czyszcząc sobie nim skrzela, super widok, polecam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filterek zawsze coś zaciągnie i po roku może się okazać że ubyło jakieś pół kg dlatego dobrze kupić na zapas pare kg. Mechanika i tak czyści się dosyć często i taki piasek bez problemu sie wypłukuje z gąbki a co do biologa to ja mam Unimaxa 700 (świetny filterek, polecam!!!) i tam piasek zawsze osiada na jego dnie, a że otwieram go nie rzadziej niż raz na jakieś 8 miesięcy to po takim czasie na dnie filtra leży jakieś 3mm piaseczku, troszke też osadza się na gąbkach ale wiekszość na dnie, w każdym razie nie zapycha filtra w takim stopniu aby zauważyć spadek przepływu wody przez minimum pół roku, polecam na wlocie bardzo drobną gąbkę jako prefiltr, sam taki chcę założyć na wlocie do biologa, a właściwie na dwóch wlotach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie o to chodzi, lecz o to, że bardzo drobna frakcja piasku będzię się cały czas unosić w wodzie. Wyglądać to będzie jak mleko i woda nigdy nie będzie krystalicznie czysta. A po każdym odmulaniu, sprzątaniu czy przestawieniu kamieni, będziesz musiał czekać kilka dni by zobaczyć zarys ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.