Skocz do zawartości

Projekt Akwa z 2 sumpami, filtrami przelewowymi :)


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

nie szukałbym żadnych komplikacji tylko postawił bym pod akwarium FX5.

Żadnych problemów, dużo miejsca i po kłopocie.

Opublikowano

1. sump jest zbiornikiem technicznym a nie wielkim złożem

2. czesto wielkość zloza jest znacznie przewymierowane - niepotrzebne jest tak wielkie złoze, a wrecz przeciwnie tworzy się nowe źródło NO3

3. niezależnie od wielkosci złoża i tak staramy się stosować złoza o potęznej powierzchni które teoretycznie powinny byc 10 mniejsze niż stare a pomimo zapełniamiy miejsce na maksa


4. przy wymiarach zbiornika 210/50 i spiętrzeniu 2 cm na grzebienu daje: 21 litrów + 3 litry w rurach + woda z komina + woda odparowująca w 3 -7 dni - to jest Twoja zmienna pojemność sumpa reszta juz dowolna niezalezna

5. aby efektywniej wykorzystać poj. sumpa - robimy przepływ boczny zamiast góra dól.. aby zmniejszyc komorę pompy zawsze można zamontowac SCPW lub SCUW (system ciągłej podmiany wody lub system ciagłego uzupełniania wody)

6. komin ma też sporą pojemność - można go wykorzystac jako miejsce na złoże

7. można wykonać na spuście do sumpa - złoze zraszane albo FBF wykorzystując silę powracajacej wody.

8. niezależnie od sumpa będziesz musiał stosować pompy cyrkulacyjne

9. zamiast potężnych sumpów bocznych na całej szerokosci powierzchni bocznych zrób dwa duże filtry biologiczne w miejsce planowanych kominów - odpadnie koniecznośc budowy sumpa i zaoszczedzisz miejsce. - wada - aby wymienić, wyczyścic wklady będziesz grzebał dłużej w akwarium.- ale to samo jak w przypadku sumpów bocznych

10. zawsze możesz zrobic sump górny, nad akwarium albo filtr tzw. hydroponiczny

11. większe znaczenie ma pożądna filtracja mechaniczna- dobrze dobrana pozwala na zmniejszenie częsci biologicznej do minimum.

12. duża pojemnośc nie jest głowna zaleta sumpa,

13. jego podstawowa zaleta jest mozliwosc grzebania na ciagle włączonym systemie, bez koniecznośc odłaczania i nie grazącym zalaniem


14. ? jak sobie przypomne tovwpisze

Opublikowano

Ja trochę z innej beczki - docelowo TV będzie wisiało nad akwarium? Po pierwsze wilgoć, a po drugie TV będzie przeszkadzało w trakcie oglądania życia w akwarium i viceverasa tyż,;)



Jeśli chodzi o sumpy boczne, dolne itp, ja bym się w to nie bawił - jeśli dla Ciebie istotnym czynnikiem jest miejsce w szafce pod akwarium, wspominany FX5 jest najlepszym rozwiązaniem.

Opublikowano

hmm czegoś tu chyba nie rozumiem...decydujesz sie na duży baniak o niestardardowych wymiarach który będzie droższy jak mniemam o co najmniej połowę od standardu, planujesz też wydać sporo kaski na wypasioną szafkę, chesz baniaka z sumpem który wcale też nie jest takim tanim rozwiązaniem (koszt baniaka na sump, wiercenie szkła, wklejenie komina, orurowanie, pompa, złoże filtracyjne) a twierdzisz że fx5 jest drogi? Może to nie najtańsze rozwiązanie ale jak dobrze wszystko policzyć to wyjdzie niewiele mniejsza kwota od gotowego filtra. A tak masz bez kombinacji, bez wiercenia, klejenia itd a co najważniejsze zajmuje mało miejsca...policz to jeszcze raz :wink:

Opublikowano

jeśli nie fX to jeszcze jest kilka innych filtrów.

Podstawa to i tak cyrkulacja. Wybierasz największego aquela - poteżne zloże bio, wydajność (nie w rozumieniu przerobu tylko w możliwości kręcania woda) tylko za mała aby robił za filtr uniwersalny - ale przecież nie musi - zdolność przerobienia amoniaku do NO3 na tym nie ucierpi. Jego wada przy takim akwarium - nie będzie w ogóle sam zbieral osadu i nie wywoła pralki- ale to pikuś. Dasz kilka potężnych cyrkulatorów i zrobia to za niego. np. AT203 z podpietym koszykiem z włókniną zrobi za cudownego mechanika a dotego kilka Koralii i sprawa załatwiona.


Bo robiąc dwa kominy to koszt wykonania 2x otworów i 2x tyle śrubunków.

A faktycznie sump wcale nie jest taki tani, jak niektórzy probuja sugerować. Szczególnie jak nie posiadasz odpowiedniego warsztatu, ani wiedzy jak go poprawnie zaprojektowac.

Opublikowano

ale boczne sumpy, wg Twojeg projektu zabiorą Tobie to co najlepsze z tego akwarium, a nie sa konieczne tak duże. Przeczytaj moje propozycje z dwa posty wcześniej.


jeśli liczyłbyś sump pod akwariowy to jednak koszt śrubunków musisz policzyć i te kilka m rurrek również.


owszem do bocznyhc srubunków nie potrzebujesz, ale nie szkoda Tobie pojemnosci akwarium ? za niewiele większe pieniądze budujesz sump nad akwarium, badź robisz wewn. biologa wielkośc 1 komina 15x20 cm da Tobie wystarczającą pojemność bio.

Zawsze możesz pokusić się rownież o wykonaie plenum w tym akwarium.

FX owszem jest drogi, ale to nie jedyne wyjście.


Jesli liczy się kasa - zrobiłbym 1 wewnętrznego biologa o wymiarach komina+ jeśli trzeba hydroponika, albo po prostu gorny filtr - nie musi być duży, bo przy tej długości akwarium można go zrobić po prostu w formie długiej rynny. reszta to normalne wewnętrzne i problem filtracji masz rozwiązany.

przy okazji jak zrobisz tło DIY to masz rozwiązany problem maskowanie równiez sprzętu. NIe musisz zabierac aż tyle miejsca co planowałeś - bo te planowane boczne sumpy sa właśnie przewymiarowane.


Jak widzisz możliwości fitlracji jest sporo- filtr wewnętrzny - nawet biolog nie jest zły. Swa funkcję spełniają doskonale. Jedyna wada - sa w akwarium, co dla Ciebie jest zaletą ogromną, szczególnie że te gotowe wewnętrzne zajmuja 8xmniej miejsca niż Twoje pierwotne sumpy. Zwróc uwage jak JUWEL ma zaprojektowane filtry w swoich akwariahc. MOżesz wykkorzystać idch gotowe rozwiązanie , nie trzeba wymymślać wszystkiego od pocątku

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.