Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
To najprostsze rozwiązanie , i najbardziej ekonomiczne , napisałem Ci o tym kilka postów wyżej , ale Twoja wola....

Czytałem i jestem wdzięczny :mrgreen: za każdą radę.Zawsze lepiej popytać niż bez sensu wywalić nie potrzebnie wydać kasę .Dla tego każda podpowiedź mile widziana

Opublikowano
Aha - nie wiem jaki naprawdę opór daje filttr sznurkowy.


Właśnie czasami warto coś spróbować zainstalować, aby wiedzieć o czym się pisze, same wzory i teoria czasami to za mało.

Co do oporów filtra są one w układzie największe z wszystkich pozostałych.

Oczywiście podnoszenie słupa wody ma znaczenie, ale ten opór jest znacznie mniejszy niż filtra. Przy zabrudzeniu filtra opór staje się jeszcze większy i może się okazać że woda wogóle po pewnym momencie przestaje przez układ płynać.

Po drugie filtracja mechaniczna powinna być w miarę mocna, zasysać brudna wodę z pewna siłą, niestety jeśli uważamy że 2000 l spowolni się do 1000 l/h to może sie pomylić, pompa ma 2000l/h gdy nie ma żadnych oporów, z każdą przeszkodą przepływ spada i tak jak powiedziałem nawet czysty filtr jest największym oporem w układzie, z dnia na dzień gdy się zabrudza to opór jest jeszcze większy.

Opublikowano

Co do oporów filtra są one w układzie największe z wszystkich pozostałych.

Oczywiście podnoszenie słupa wody ma znaczenie, ale ten opór jest znacznie mniejszy niż filtra



nO, w tym przypadku się zgadzamy, chociaż straty na wys. podnoszenia nazywasz oporem filtra :) .

Ale podasz jakieś konkrety? A może ktoś wie, jakie opory daje świeży filtr sznurkowy ? Wg producenta max to 8m słupa wody, po czym należy go już tylko wymienić. A jakie są minimalne -czyli świeżego typu 5-10 mikro ?

Opublikowano

5-10 mikro chyba nikt nie używa, zaczynamy od 20 mikronów a jak ktoś ma dostęp to najlepszy filtr to 50 mikronów, świeży filtr w zależności od tego jak pompa zachowuje się pod obciążeniem to strata rzędu ok. 40 - 50 procent, potem już jest tylko gorzej.

Ja w swoich narurowcach przestałem używać filtrów sznurkowych, kupiłem taki pojemnik na media filtracyjne, wypełniam go watą i jest super. poprawa znaczna

Opublikowano

ja używam 5 mikron , ale na kranówie bo lubię aby chwytało wszelkie zanieczyszczenia jakie tylko są. Odkłada się mi głównie żelazo, bo pomimo działania SUW i tak w rurach idzie tego dużo.

Opublikowano
Ja w swoich narurowcach przestałem używać filtrów sznurkowych, kupiłem taki pojemnik na media filtracyjne, wypełniam go watą i jest super. poprawa znaczna

Yaro , stosujesz włókninę do filtracji czy zwykłą watę kosmetyczną.Powiedz ,też jak często wymieniasz bądż czyścisz filtr

Opublikowano

nie no bez jajec :)

włókninę filtracyjną, wyrzucam ją co dwa tygodnie

ja używam 5 mikron , ale na kranówie bo lubię aby chwytało wszelkie zanieczyszczenia jakie tylko są. Odkłada się mi głównie żelazo, bo pomimo działania SUW i tak w rurach idzie tego dużo.


to tera przyrównaj ciśnienie w rurach do tego jaki wytwarza w akwarium pompa.

Opublikowano

ja używam 5 mikron , ale na kranówie bo lubię aby chwytało wszelkie zanieczyszczenia jakie tylko są. Odkłada się mi głównie żelazo, bo pomimo działania SUW i tak w rurach idzie tego dużo.


to tera przyrównaj ciśnienie w rurach do tego jaki wytwarza w akwarium pompa.



o co Ci chodzi? Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem ? To przeczytaj cały watek jeszcze raz, aż zalapiesz.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Ogłoszenia



  • Posty

    • Opcja pierwsza się u mnie sprawdzała ( wlot na krótszym boku wylot na dłuższym), ale wszytko zleży od układu skał.
    • Hej mam oświetlenie na diodach cree RGBW. mam ich w sumie 16 szt. podłączone są do zasilacza 24V, 10A. I do leddimmer pro (chyba wersja 1) działało 8 lat:/ Całośc lutowałem sam, a do kazdego koloru osobno lutowałem kabel (dla mnie masakra robota nie robie tago na codzień) . Co jakiś czas jakoś zahaczyłem o kabelek i musiałem go dolutowywać . W wyniku kolejnej takiej akcji gdzieś przegiołem z temperaturą lub coś zwarłem bo się całość wyłączyła na bezpieczniku(bo nie chciało mim się z prądau odłączać :/) . Aktualnie nie działa jak powinno. Jak testuje kolory to działają ale wg mnie za słabo. Do meritum... jak mam znaleźć przyczynę że coś nie świeci bez wymieniania po kolei wszystkiego?  Albo jeszcze lepiej, może zaproponujecie inny rodzaj oświetlenia najlepiej opartego na gotowych paskach led bez koniecznośći ich lutowania które podłącze do leddimmer. akwarium duże 300 na 70 na 80 Dzięki
    • Hej, na dniach będę robić filtr kasetowy dwukomorowy do akwarium 160l. Który układ wybrać żeby zachować jak największą cyrkulację wody i wydajność filtra?   Ewentualnie są jeszcze takie opcje ale tu filtr nie jest pod wzmocnieniami i musiałabym coś wymyśleć żeby nie wypływał (nie chce przyklejać) 
    • Trzy książki w twardej oprawie: Malawi Cichlids in natural habitat cz1 Malawi Cichlids in natural habitat cz3 Malawi Cichlids in natural habitat cz5 Książki w idealnym stanie. Cena 700zl za komplet.
    • Wyjdzie w praniu , ale nie zakładam większych problemów 😉 . Po latach moczenia łapek to jest mój 1 filtr takiej konstrukcji . Wszystko przemyślane pod nowy zbiornik .Przemek z Akwarium Szczecin robi mi wzmocnienia pod ten kaseciak tak abym gąbkę wyciągał bez odchylania i tym podobnych problemów . Zobaczymy 😉  
    • Dzięki @jaras za wskazówki 🙂 Może jeszcze spróbuję z tym pokarmem. U mnie Aristo mam wrażenie że się męczy żerując na nim bo wygląda jakby próbował się najeść powietrzem 😅
    • Na 30 ryb wielkości od 12 do 25cm daję 2 łyżeczki czubate od herbaty raz  dziennie - pokarm aller Aqua Futura pomieszany z Malawi chips oraz spiruliną granulowaną. Proporcje w miarę równe. Dodatkowo, jak mi się przypomni, to daję kryła mrożonego,nie częściej niż raz w tygodniu w ilości 7 kostek. Od czasy do czasu jakąś rybę morską , jak akurat mam na obiad - morszczuk, dorsz. Oczywiście bez obróbki termicznej. Czasami sporadycznie jeszcze płatki dla paletek d-50i to jest wszystko . Ale ja mogę mieć słabe doświadczenie w pielęgnacji ryb 40lat😃
    • @jarasa mógłbyś mi powiedzieć ile sztuk ryb masz u siebie i ile im sypiesz Futury? Tak myślę że może ja po prostu za mało im tego żarcia dawałem. Byłbym wdzięczny jakbyś podał ile wynosi jednodniowa porcja u Ciebie (o ile nie w gramach to chociaż w łyżeczkach) 🙂
    • Ja nie mam małych ryb. Nic złego nie zauważyłem stosując future. Ale od jakiegoś czasu mieszam z innymi tak jak wyżej pisałem.
    • Moim rybom podobnie jak u Ciebie nie podszedł ten pokarm. Niby z apetytem się na niego rzucały, jednak po wzięciu do pyska po chwili wypluwały. I tak kilkakrotnie, w końcu rezygnując i pozostawiając granulki. Dodatkowo od tego pobierania i wypluwania powstawało duże zmętnienie wody. Próbowałem podawania na sucho i po namoczeniu - w zasadzie efekt ten sam. U mnie jedynie fryeri połykał ten pokarm bez zastanawiania się. Reszta obsady - tak jak opisałem powyżej. Dlatego ja zostaję przy Futurze. Tym bardziej, że mam mniejsze ryby od Twoich i póki co ten rozmiar pokarmu (1,3 - 2 mm) jest dla nich odpowiedni. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.