Skocz do zawartości

filtr a woda i pH


Nifrenithil

Rekomendowane odpowiedzi

Powołując się na jedną z brytyjskich stron, przytoczę cytat co do GH i KH:


"Ogólna twardość w Jeziorze Malawi nie jest taka duża jak wielu sądzi - około 7 stopni GH. Twardość węglanowa wynosi ok. 10-15 KH."


W Twoich pomiarach twardości węglanowej jest o wiele za mało, moim zdaniem należałoby się zastanowić co zrobić, aby ją móc zwiększyć, i aby była ona na stałym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i takie 240 l - za nic się nigdzie nie zmieści :( No a caly sprzęt już miałam gotowy z dawnego akwarium. Gdyby nie to jasne że bym kupiła

większe akwa.

No i co wy na to:

Podstawowe wymagania dla ryb z jeziora Malawi (Niasa):


-parametry wody (wg. H.J. Mayland)

miękka: TwO 3-4'N, TwW 5-7'N

zasadowa: pH 7,9-8,7

temperatura: 24-34'C

przewodność: 200-260 uS



Czemu są tak różne dane podawane :( wszędzie :(? Dzisiaj wypożyczam książkę o pyszczakach i tam zobaczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie pamiętam dokładnie, ale wiem ze są dwie skale, jedna skala jest w stopniach niemieckich N np. TwO - 4 'N, a druga własnie inna, gdzie dane są podane w wartościach liczbowych tj np. GH 4.

Wartości twardości podaje się w stopniach niemieckich, francuskich, i w miligramorównoważnikach magnezu i wapnia.

Pozatym dane mogą się różnić od siebie, ale nie sadzę żeby różniły się od siebie aż tak dużymi rozbieżnościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To poprawka do moich parametrow.

10>GH>6 'N

KH 3'N (zmierza w stronę 6 'N)

Dzisiaj doczytałam w książce szczegóły i tu pisze

o skali

TwW 4-6'N

TwO 6-8'N


Wreszcie mam porządek i jednak chyba nie ma źle ;)

Co ciekawe, w tej książce pisze teź, że twrdość wody nie ma znacznego wpływu na zachowanie pyszczaków. Ale to stara książka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie pamiętam dokładnie, ale wiem ze są dwie skale, jedna skala jest w stopniach niemieckich N np. TwO - 4 'N, a druga własnie inna, gdzie dane są podane w wartościach liczbowych tj np. GH 4.

Wartości twardości podaje się w stopniach niemieckich, francuskich, i w miligramorównoważnikach magnezu i wapnia.



W instrukcjach do testów zazwyczaj postać "TwO równa jest np. 15 stopniom niemieckim", jest upraszczana, do "TwO=15", więc na jedno wychodzi. Tak, czy siak, jest to zazwyczaj 15 stopni niemieckich. Jeszcze nie spotkałem się, żeby testy akwarystyczne podawały wynik we francuskuch, czy innych mniej popularnych od stopni niemieckich jednostkach, których jest o wiele więcej niż te, które wymieniłeś :wink: .


Co ciekawe, w tej książce pisze teź, że twrdość wody nie ma znacznego wpływu na zachowanie pyszczaków. Ale to stara książka...

Owszem sama twardość większej różnicy nie robi, ale musisz pamiętać, że zbyt niska może powodować skoki ph, a właściwie nie tyle powodować, co im nie zapobiegać. Bezpieczne wartości, które powodują odpowiedni bufor, wynoszą zazwyczaj >10. Wyższe wartości (nawet sporo wyższe) rzeczywiście nie wpływają negatywnie na zachowanie ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jescze jedno pytanie: z pzreczytanych źródeł wynika że d i n to zonaczenia stopni niemieckich. Chcialam sie upewnic czy to nie rozne skale

Dla jasności:

http://www.armar.pl/encyklopedia.php?ID=23

Wszystkie najczęściej używane jednostki twardości wody.

Z tabeli wynika, że oznaczeniem stopni niemieckich jest literka "d" :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Co ciekawe, w tej książce pisze teź, że twrdość wody nie ma znacznego wpływu na zachowanie pyszczaków. Ale to stara książka...

Owszem sama twardość większej różnicy nie robi, ale musisz pamiętać, że zbyt niska może powodować skoki ph, a właściwie nie tyle powodować, co im nie zapobiegać. Bezpieczne wartości, które powodują odpowiedni bufor, wynoszą zazwyczaj >10. Wyższe wartości (nawet sporo wyższe) rzeczywiście nie wpływają negatywnie na zachowanie ryb.



I tu jest "pies pogrzebany" i zaręczam że warto o tym pamietać, kiedy twardość jest niska a więc bufor malutki wystarczy małe zamieszanie w zbiorniku, spowodowane czymkolwiek nawet podaniem jakiegos nowego składnika w postaci np nawozu lub czegoś innego i w ciągu kilku godzin mamy katastrofę gotową, kiedy taka reakcja nastąpi to już jest bardzo gwałtowna, przeżyłem to kiedyś na własnej skórze i nie życzę tego nikomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.