Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Ja nie chcę obniżać tylko zastanawiam się jakie czynniki mogą samoistnie spowodować jego spadek tak jak pisałem nie chcę podnosić sztucznie kh które jest jak piszecie buforem ph

No właśnie za niskie kh powoguje Ci spadek pH. Podbij, żeby byłóo powyżej 10

w malawi? gdzie kH na dzień dobry jest wysokie ? NO i nie znalazłem nic aby koteczek55 pytał/a o jakikolwiek bufor.

Nie pytałam, ale jak Sławek napisał szukałam tego słowa. Czyli, tak jakby mi uciekło słowo "bufor", a zamiast niego użyłam "wyznacznik". Kto powiedział, że na dzień dobry w malawi kh jest wysokie? Jak widzisz nie, choćby na przykładzie kolegi, u którego wynosi 7. U mnie wynosiło 5. Ale soda działa cuda :D

a co Ci po NO2 w stabilnym akwarium ? u mnie wiecznie "0". Jedynie co mi testy wykrywają to NO3. A jak pisałem, jeśli mamy jakieś problemy to wtedy kupujemy kolejne testy. Wyjaśnisz na jakiej podstawie sadzisz że to NO2 jest najważniejszy? i przeczytaj jeszcze raz co napisałem, abyś nie musial dwa razy udowadniać tego co już napisałem.

NO2 to najważniejszy parametr w dojrzewającym baniaku...

No to mam pytanie czy jak kupie tylko testy pH NO2 NO3 to wystarczą mi na start akwarium ? (wszystkie testy tropical kropelkowe).

Podejrzewam, że test tropicala nie będzie pokazywał dobrych wyników NO3. Lepiej kupić Sery albo Tetry. I przydał by Ci się na kh, on nie jest drogi

Opublikowano

No właśnie za niskie kh powoguje Ci spadek pH. Podbij, żeby byłóo powyżej 10


ale ja mam stabilne ph moje pytanie jest na wszelki wypadek :wink: jakie czynniki mogą wpłynąć na spadek ph, przy kh niższym niż 10

Opublikowano

Chodzi mi o to że wszędzie pisze że aby mieć stabilne ph trzeba podnosić kh i to dla mnie jest zrozumiałe jeśli ktoś ma niskie ph w kranówce to podnosi chemicznie te parametry ale w moim przypadku w kranie jest 7,5. Wiem że zmiany ph mogą spowodować gnijące rośliny lub zalegający na dnie pokarm lub korzenie. Ale jeśli np. nie ma roślin korzeni a karmienie jest ok to czy istnieje jakieś niebezpieczeństwo skoków ph :?:

Opublikowano
czy istnieje jakieś niebezpieczeństwo skoków ph :?:


Tak ! Chocby dzien/noc, niskie kh o ktorym piszesz itp itd. Niewazne zaloz topic n/t parametrow a nie marudzisz w temacie o testach :D

W kazdym razie nuroslaw ma racje. Slawek tez i kasia tez. Wszyscy piszecie o tym samym i to samo, poprawiajac jeden drugiego. Co do testow.. kacaboly pier..., lata juz nie sprawdzalem no2 w startujacych zbiornikach. Ciekawy jestem, ilu z Was drodzy klubowicze WCIAZ to robi? Moj test ph lezy i sie kurzy, no3 to samo, azotyny? Nie wiem czy ma i kiedykolwiek mialem... OK jak pisal nuru (ale elo skrot) jak cos sie dzieje - uzywam w innym przypadku nie.


Reasumujac. Kup test na ph i no3. Tropical moze byc.

Opublikowano
Tak ! Chocby dzien/noc, niskie kh o ktorym piszesz itp itd. Niewazne zaloz topic n/t parametrow a nie marudzisz w temacie o testach :D

OK jeszcze raz sorry :)

Opublikowano

Czasem tez sprawdze, tak dla pewnosci, tak z nudow, tak bo mam testy, tak bo zupa byla za slona. Tylko nie przesadzajcie, ze bez testow nie da sie wystartowac, czy utrzymac baniaka. Nie kazdy kto pyta o pyszczaki nie wie nic o akwarystyce:) Proste pytanie, tyle skomplikowanych odpowiedzi :)

Zalozmy nowy dzial KLUB MALAWI WIAJPI, albo inne dla ludzi z dr badz mgr. i tam mozemy prowadzic dysputy - np.


OK jeszcze raz sorry :)


i'm watching you!

:twisted:

Opublikowano
Tylko nie przesadzajcie, ze bez testow nie da sie wystartowac, czy utrzymac baniaka. Nie kazdy kto pyta o pyszczaki nie wie nic o akwarystyce:)

Ale jeśli nie wie to zawsze lepiej sprawdzić :)

Opublikowano
Tylko nie przesadzajcie, ze bez testow nie da sie wystartowac, czy utrzymac baniaka. Nie kazdy kto pyta o pyszczaki nie wie nic o akwarystyce:)

Ale jeśli nie wie to zawsze lepiej sprawdzić :)



Jasne, jasne, tylko mowie, ktos pyta czy testy tropicala sa OK, dostaje odpowiedz co i jak ma kupic za ile i z czym wymieszac:D Fajnie, ze pelnym zdaniem, ale nie wiem czy zawsze potrzebnie.

Z reszta chyba ten temat zostal wyczerpany pytajacy sie dowiedzial i koniec.


EDIT: skoto temat i tak juz zofftopowany, to:

nie mowi sie pisze tylko jest napisane.

nie rozumie twego oburzenia na kasie skoro nie masz racji



buahaha

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Proszę zdjęcia pod pokrywą. Ja mam zrobioną ramkę z profilu do płyt kartonów gipsowych. Daję to możność przesuwania lamp jak się chcę . Na zdjęciu światło ustawione na 50%
    • Super opisane, wygląda na łatwe do zrobienia. @jaras można prosić o zdjęcie już zamocowanych do pokrywy?
    • Fajny prosty opis jak to ogarnąć, dzięki @jaras 👊 @Bartek_De Bartku może przydałoby się przypiąć ten poradnik w dziale DIY, żeby nie zaginął w przepastnych zasobach naszego forum? 
    • Kurczę, teraz wygląda to na banalnie proste... Nie wiem gdzie ja zabrnąłem w internecie, że wydawało mi się to skomplikowaną pracą elektryczną  Cena też w sumie minimalna. Chyba pomimo nowej lampy na modułach, w niedalekiej przyszłości zrobię sobie też takie dwie sztuki dla porównania  Dzięki @jaras za taki "łopatologiczny" schemat 🍻
    • Witam. Chciałbym podzielić się z Wami małym poradnikiem- jak zrobić tanią lampę na power LED ach 3w zasilaną 24v, sterowalną za pomocą sterownika Leddimerpro lub Tc 420 i podobne - sterowanie PWN. U mnie, na akwarium 230x70x65h potrzebne były 2 lampy po 30cm długości i 16cm szer. Oświetlają równo cały zbiornik.  Co potrzeba do jednej lampy: - 12szt diod power LED wraz z podstawką pcb 3w (najlepiej kupić już zlutowaną) -2 szt. Driver stałoprądowy Ldd-700l - klej termo przewodzący  - zasilacz 24v  - profil alu do ledow -  16cm szer. wraz z szybką z pleksi oraz zatyczkami. Profil kupuję się na wymiar, ja wybrałem do 12diód w jednej lampie - 30cm. - przewód 4 żyłowy najlepiej 1.5mm Diody oraz drivery należy przykleić na klej termo przewodzący do profila alu, później wszystko polutować według rysunku, jeden kanał 6szt diód przez zasilaniu 24v. Założyć pleksi oraz zaślepki wiercąc wcześniej otwór na przewód i tyle. Lampa nie trzeba moim zdaniem uszczelniać żadnym klejem. Pleksi na wcisk w zupełności wystarczy.  Uwagi  - lampy dość mocno się grzeją, u mnie 2szt, podnoszą temp. wody o 2stopnie  - drivery trochę piszczą, szczególnie na małych wartościach mocy - ja dopiero je słyszę, jak otworzę pokrywę, ale komuś może to przeszkadzać. -Temperature barwową diód należy dobrać indywidualnie. Ja wcześniej miałem w jednej lampie 6szt 12000k oraz 6szt WFS , dla mnie to światło było sztuczne. Teraz mam 8500k - 12szt w jednej lampie i moim zdaniem efekt jest super. światło mam wysterowane na 50% mocy. Przy mniejszych zbiornikach. Śmiało wystarczy jedna linia w jednej lampie składająca się z 6 diod 3W Lampę bezpośrednio można podłączyć pod zasilacz 24v lub pod sterownik. Jeżeli ktoś chce mieć to podpięte pod zasilanie 12v,  to zamiast 6 diód na jeden kanał, podpina 3szt. Wszystko kupowałem na allegro  Koszt wykonania jednej lampy około 100zł  
    • Nie wiem jak to będzie przy power ledach.Miałem oświetlenie na modułach LED 8500k dodatkowo miałem białe było spoko oczywiście podłączone pod chiński sterownik zmierzchu i świtu. Potem chciałem mieć możliwość wykorzystania pełnej mocy sterownika i dałem moduły RGBW i byłem jeszcze bardziej zadowolony.Gdybym teraz ponownie robił oświetlenie to dałbym moduły RGBW i pobawił się ustawieniem ich na sterowniku.
    • Walczyłem i ja z filmem na powierzchni ale w moim przypadku nie chciał zniknąć nawet gdy tafla wody była mocno wzburzona. Sprawę załatwił dopiero dołożony skimmer. Kupiłem używanego Eheima i sprawę rozwiązał w zasadzie po godzinie. Wracając jeszcze do falownika to obieg wody masz dookoła ale z tego co mi się wydaje to woda z falownika pchana po tylnej ścianie w lewo i woda z wylotu filtra pchana po przedniej ścianie w lewo zderzają się właśnie na lewej stronie zbiornika i wg mnie hamuje to dobrą cyrkulację. Jeśli chodzi o filtr to ja mając jeden kubełek kulki JBL Micromec zastąpiłbym kształtkami K1 a gąbki zostawił te które były w filtrze i to wszystko. Ewentualnie można byłoby kulki zastąpić gąbką ppi15. Można też nie robić nic 🙂 Tzn. jeśli biologia "hula" to nie ma podstaw żeby martwić się złożami filtracyjnymi.  Czy to co nie podoba Ci się w wodzie zbiornika to tylko ten film na powierzchni?
    • Dzięki za podpowiedź, ryb nie wiem dokładnie ile jest ale ok. 20 i mi się już wydawało, że za dużo, w sumie fajnie by było nie dokładać drugiego kubełka ale tyle się naczytałam, że stwierdziłam, że trzeba. Poprzestawiam wylot wody i falownik i zobaczę, woda nie jest zła - odchody tylko pojedyńcze większe gdzieś stoją natomiast na powierzchni jest jakby to nazwać biofilm ? ale delikatny dlatego wylot porusza taflą i falownik jest z drugiej strony aby był obieg wkoło ale zobaczę jak będzie jak poprzestawiam, natomiast nurtuje mnie zawartość kubełka, jeśli zostanę przy jednym czy zostawić tak jak jest oryginalnie czyli na dole kamyczki jbl micromec a reszta gąbki czy jednak coś zmienić a jeśli coś zmienić to bardzo proszę o łopatologiczne wskazówki co do którego kosza , będę wdzięczna bo im więcej czytam tym mniej wiem.
    • Zmiana koncepcji oświetlenie. Kupiłem dzisiaj też diody o temperaturze barwowej 8500k w ilości 24 szt.  Zamierzam je rozdzielić na 2 lampy, w każdej lampie będą 2 nitki po 6szt. Zobaczymy co z tego wyjdzie. We wtorek przyjadą diody, niezwłocznie biorę się za wymianę. O efekcie poinformuję w kolejnym wpisie. Jeżeli będę zadowolony z efektu, to chętnie zrobię tutorial, jak to podłączyć pod sterownik Romka. Już teraz mogę się podzielić informacją, że jest to dość proste do zbudowania, no może nie tak proste, jak moduły LED, ale i tak proste. Dla mnie też jest duży plus, że takie oświetlenie, dość mocno grzeję wodę. W chałupie trmp średnia 22.5, a w akwarium 24.5C .  Do budowy nie potrzeba, żadnych rezystorów, tylko drivery stałoprądowe . Po jednym na każdy kanał. No i oczywiście profil alu u mnie 160x300mm razy 2, bo 2 lampy.  
    • W pierwszej kolejności przełożyłbym falownik. Z tego co widzę jest teraz nad wlotem filtra skierowany wzdłuż tylnej ściany? Jeśli mnie oczy nie mylą. W takim ustawieniu tylko utrudnia zasysanie brudów. Ja bym do wstawił na lewą stronę i skierował w stronę filtra. Wg mnie słusznym ustawieniem byłoby skierowanie wylotu filtra tak aby woda odbijała się mniej więcej w połowie przedniej szyby. Tak odbita woda skierowałaby się w stronę lewego tylnego narożnika a tam dostałaby "kopa" od falownika który dopchałby ją do wlotu filtra. Na zdjęciach nie widać żeby obsada była jakaś liczna. Jeśli faktycznie tak jest to nie wiem czy w ogóle jest sens kupować drugi kubeł... Woda na zdjęciach też wygląda ładnie. Co dokładnie Ci w niej przeszkadza? Chodzi o wodę czy o odchody gdzieś na dnie?  Jeśli chodzi o media filtracyjne to ja stałem się jednak sceptykiem jeśli chodzi o ceramikę. Stawiam na gąbki i kształtki K1. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.