Skocz do zawartości

Sump po raz 100 - ny :(


aqua skalar

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję nowy zbiornik i obecnie jestem na etapie wyboru sposobu filtracji. I tutaj pojawia się problem, ponieważ chciałbym połączyć zalety filtra kubełkowego i sumpa. A dokładniej zamiast wklejania komina planuję wykorzystać elementy z PVC w taki sposób, aby sump zasilany był jak filtry zewnętrzne(kubełkowe) tzn. górą przez tylną krawędź akwarium. Po prostu dwie rurki poprowadzone za zbiornikiem, najlepiej przymocowane na stałe do ściany, jedna jako powrót a druga zasilanie. Na zasilaniu, w szafce, trójnik i dwa zaworki: 1 - do regulacji tempa przepływu wody; 2 - odcinający wypływ wody, zamontowany na odgałęzieniu trójnika wykorzystywany do podmian wody i zalewania/odpowietrzania układu.


Pomysł całkiem świeży i nie do końca przemyślany, ale na rysunki, wymiary i dokładniejsze plany przyjdzie jeszcze czas. Na dzień dzisiejszy prosiłbym o wskazanie ewentualnych wad takiego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem, ale niestety wątek nie rozwiał moich wątpliwości. Możliwe niedogodności brałem już wcześniej pod uwagę.

1. Rurki klejone na gorąco przez znajomego, który zajmuje się montażem C.O. itp, więc z nieszczelnosciami raczej nie będzie problemu.

2. Zapowietrzenie układu może się oczywiście zdarzyć, ale przecież zasilanie działałoby na zasadzie węża, który wykorzystuję do podmiany wody. Oczywiście całość musiała by być umieszczona odpowiednio poniżej poziomu wody, aby uniknąć zasysania powietrza. Pozostaje jedynie problem filmu bateryjnego na powierzchi, gdyż zastosowanie skimera wydaje się raczej niemożliwe.

3. Musiałbym niestety, ewentualnie, poświęcić pompę celem ratowania podłogi, tzn. ustawić ją tak w sumpie, aby mogła wypompować jedynie tyle wody ile zmieści się w akwarium pomiędzy poziomem normalny a brzegami zbiornika. Liczyłem to tak: zbiornik 100x45x45cm do tego pokrywa DIY, która zachodzi na akwarium jakieś 5cm, czyli rezerwowo zostaje 100x45x4=~18l. Ostatnia komora sumpa, z pompą, miała by wymiary 30x30x50cm, przy czym słup wody miałby jakieś 30cm. Można także dodatkowo zastosować czujnik poziomu wody umieszczony w sumpie, który sterowałby pracą pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To weż pod uwagę jeszcze jedną rzecz :koniec rurki zaciągającej wodę z akwa do sumpa będziesz musiał dać 2- 3 cm poniżej poziomu lustra wody .Dodaj parowanie wody którego się nie uchronisz +plus przypadkowe zapchanie spustu może spowodować zapchanie lub zapowietrzenie systemu , który sam się nie odpowietrzy .Pompa będzie nadal pracować i z czasem może wypompować wodę z komory technicznej doprowadzając do jej uszkodzenia.Jeżeli nie chcesz wiercić dziur to może pomyśl o pudełku przelewowym jest znacznie bezpieczniejsze w użyciu.System ten zapewne działa ale jest trudny w regulacji i mało bezpieczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koniec rurki zaciągającej wodę z akwa do sumpa będziesz musiał dać 2- 3 cm poniżej poziomu lustra wody.


Przecież bez problemu rurka taka może być 10-15cm poniżej poziomu wody, wystarczy jedynie niewielki otwór zabezpieczający na wypadek awarii pompy. Wszystko oczywiście odpowiednio policzone :). Elementy poza zbiornikem klejone na gorąco, reszta na szybko złączkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązań rurkowo-pudełkowych jest trochę na sieci (przeszukaj zanim ruszysz z warsztatem).

Sam nawet to z ciekawości ćwiczyłem.

Jasne że możesz sobie pokombinować ,popróbować ale...efekt zawsze i w każdy niemal przypadku jest taki sam : ostatecznie decydujesz się na kubeł lub wiercisz na komin – czyli dwie podstawowe proste zasady w prostym wykonaniu. (np. sump u góry a nie na dole, ale zasada ta sama)

Bo kiedyś czas zabawy i doświadczeń wszelakich się kończy i zaczyna się liczyć pewność i prostota (stara zasada : im coś prostsze tym mniej awaryjne).

Wszelkie inne rozwiązania kombinowane jakie byś nie zastosował mają zdecydowanie więcej wad niż zalet. Często poważnych wad.

I dlatego właśnie są popularne dwa rozwiązania,a nie kilkanaście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja już podjęta będzie szkło 100x45x45cm=~200l z kominem; jeśli będzie zbytnio hałasował, to najwyżej będę spał w łazience :mrgreen:. Do tego sump 50x30x45cm z trzema komorami, poprzedzony filtrem narurowym. Pierwsza(15cm) wypełniona keramzytem z przelewem górą, druga ze złożem zraszanym lub dsb - jeszcze do dopracowania (20cm), trzecia przeznaczona na pompę obiegową(Aqua Medic Ocean Runner OR 1200) i grzałkę. I jak myślicie, czy na początek taki zestaw wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będziesz żałował ,że zrobiłeś z kominem

jeśli będzie zbytnio hałasował, to najwyżej będę spał w łazience :mrgreen:

to kwestia regulacji u mnie nic nie słychać

druga ze złożem zraszanym lub dsb

jeśli mogę Ci zasugerować to złoże zraszane zrób w kominie daj tam biobale dodatkowo wyciszą komin co do dsb ja mam w je w technicznej, gdyż woda spływa mi do niej z góry .Wypełnij drugą ceramiką lub keramzytem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będziesz żałował ,że zrobiłeś z kominem

jeśli mogę Ci zasugerować to złoże zraszane zrób w kominie daj tam biobale dodatkowo wyciszą komin.



W sumie jest to dobre rozwiązanie, przestrzeń i tak niewykorzystana a tak przynajmniej na coś się przyda. Tylko zacząłem się zastanawiać, czy biobale nie brudzą się zbyt szybko? W takim układzie działają przecież jako prefiltr, być może wszystkich brudów nie wyłapią, ale i tak pewnie trzeba je co jakiś czas wygrzebywać z komina :(. Drugi problem polega na ustaleniu różnicy poziomów pomiędzy akwarium a kominem. Żeby złoże rzeczywiście było zraszane, to różnica poziomów powinna wynosić jakieś 15 - 20cm. Dla mojego zbiornika rurka zasilająca w kominie powinna mieć max. 15-20cm. Może lepiej było by do komina nasypać piachu, a biobale wrzucić do sumpa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.