Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.


Od pewnego czasu, a mianowicie od miesiąca padają mi po kolei rybki. Z 8 sztuk zostało już tylko 2 najsilniejsze - samce.

Objawy są takie, że rybka z początku jest niemrawa, siedzi przy dnie lub chowa się po kątach, lub też pływa przy samej powierzchni wody gdzieś w rogu.

Po 4 padniętych wkurzyłem się i podmieniłem 70% wody + wrzuciłem do filtra węgiel aktywny. Nic. Po 2 dniach kolejny trup. Nie wiem już co mam robić. Dodam że przez ponad pól roku było wszystko ok. Miesiąc temu zrobiłem sobie filtr hydroponiczny, ale nie sądzę żeby to miało jakieś znaczenie... W końcu tylko trawka tam rośnie.


Karmienie: Pokarm wieloskładnikowy TROPICAL "MALAWI" , granulat TROPICAL podstawowy.


Akwarium 110l

filtracja Fluval 205 + hydroponika + gąbka na wlocie

temperatura 26 stopni

pH 8,0

NO2 0,5

NO3 13


oto fotka chorego samca:

14052009443.jpg[/attachment:jknbk76c]

14052009436.jpg[/attachment:jknbk76c]

post-8332-14695712154052_thumb.jpg

post-8332-14695712154395_thumb.jpg

Opublikowano
  krabolek napisał(a):

pH 8,0

NO2 5

NO3 13




Jaja sobie robisz ????

Sam zatruwasz ryby wysokim NO2 i zadajesz pytanie dlaczego?

Wystarczy mieć blade pojęcie o akwarystyce by nie dopuścić do czegoś takiego, a co dopiero zadawać w ten sposób pytania.

Karmienie też tragiczne.

Nie wiem czy cokolwiek dotarło do ciebie co jest napisane na forum

Opublikowano
  yaro napisał(a):
  krabolek napisał(a):

pH 8,0

NO2 5

NO3 13



Jaja sobie robisz ????




Nie nie robie sobie jaj. Przepraszam z apomyłkę z NO2. Miało być 0,5.

Dlaczrgo karmienie tragiczne? I dlaczego podważasz moją wiedzę o akwarystyce? Ludzie... tylko szukam pomocy a tutaj taki od razu z mordą...

Opublikowano

0,5to też za dużo, zwykły test nie powinien nic wykryć. Czyli masz niestabilny zbiornik (być może jeszcze nh4 w nim podtruwa), czyli biologia nie działa, czyli pierwsze co musisz zrobić to ustabilizować zbiornik - mnóstwo o tym jest na forum i w serwisie.

Doraźnie:

- drastycznie ogranicz karmienie

- silnie napowietrzaj (dodatkowym brzęczykiem na przykład)

- rób małe ale częste podmiany

- dodaj do wody preparat z bakteriami np. nitrivitec

- filtracja węglem też nie zaszkodzi (byle z głową)


Poza tym znajdź i wyeliminuj przyczynę braku funkcjonowania filtracji biologicznej, coby w przyszłości uniknąć problemów.


Co do karmienia to karmisz tylko dwoma nie najlepszymi pokarmami, przydałoby się trochę urozmaicić dietę i nie opierać się tylko na pokarmach suchych.

Opublikowano
  krabolek napisał(a):
podmieniłem 70% wody


Czyli wiadomo czemu biologia siadła


  krabolek napisał(a):

Karmienie: Pokarm wieloskładnikowy TROPICAL "MALAWI" , granulat TROPICAL podstawowy.



Jak koledzy napisali ... bieda


  krabolek napisał(a):

Akwarium 110l

filtracja Fluval 205 + hydroponika + gąbka na wlocie

temperatura 26 stopni

pH 8,0

NO2 0,5

NO3 13



Napisz czy masz coś jeszcze w baniaku poza tymi dwoma samcami Saulosi.


Piszesz że miesiąc temu dodałeś hydroponikę i również miesiąc temu zaczęły padać - tu może poszukać przyczyny.


Co do parametrów to ja możesz sprawdź ile masz NH3 bo to że NO2 jest na poziomie 0,5 to źle nawet bardzo ale nie sądzę żeby od razu miały ryby padać od tego.

Opublikowano

No faktycznie biologia mogła paść po takiej dużej podmianie. Nitrivec juz wlany, niewiem czemu taki poziom NO2 skoro niedawno podmieniałem a w akwarium tylko 3 rybki pływają... NH4 nie mierzyłem ale powinno być OK z racji filtra hydroponicznego. Aha jeszcze zauważyłem że kiedyś w akwarium było bardzo dużo świderków (około 200) ale ostatnio jakiś miesiąc temu zauważyłem że ich populacja zmniejszyła się do około 50. Być może ich szczątki leżą sobie gdzieś w piasku i psują mi parametry :(

Opublikowano

Ryby padały też przed tą dużą podmiana, więc już wcześniej coś było nie tak, może właśnie biologia. 70% podmiana niekoniecznie musiała rozwalić bio filtracje.

Hydroponika w teorii polepsza parametry, ale może też wpływać na ich pogorszenie.

Złe parametry jeśli nawet same w sobie nie doprowadzą do śnięcia, to przyczynią się do osłabienia układu odpornościowego i chorób.

Opublikowano

Niewiem... Narazie filtruję wodę przez węgiel i zobaczymy co z tego wyjdzie. Samiec którego zdjęcie wstawiłem na szczęście czuje się lepiej :) zaczął pobierać pokarm i pływa po całym akwarium więc jestem dobrej myśli...

Opublikowano

NH4 powinno być w porządku ... sprawdź a będziesz wiedział ... gdy masz niestabilności w filtracji bioliogicznej warto wyposażyć się w test ... jeśli hydroponika zamiast redukować produkuje to też może być przyczyną zaburzeń. 70 % podmiana przy złej kranówie na pewno zaburzy równowagę w biologu. Błędy skutkują ... teraz pytanie czym ... jeśli NH4 jest wysokie to amoniak po prostu morduje ryby ale jeśli go nie ma to 0,5 nie powinno zabijać twoich ryb co najwyżej znacznie pogorszyło ich samopoczucie

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.