Skocz do zawartości

[300l] obsada


Rekomendowane odpowiedzi

Zalałem w końcu, więc przyszła pora na obsadę ;)

Akwarium 300l 120/50/50.

Wstępne założenia:


Pierwszy gatunek

Cynotilapia sp. "Mbamba" WF

lub

Cynotilapia afra


Drugi gatunek

Maylandia msobo magunga

lub

coś innego z ładnymi samicami


Trzeci gatunek

Pseudotropheus sp. "Zebra Long Pelvic"

lub

Pseudotropheus flavus


No to taka lista życzeń wg. tego co jest dostępne ;)

Teraz ale... - mbamba jest dostępna tylko z odłowu reszta gatunków była by F1, w ogóle odłów mi się nie widzi ale strasznie się napaliłem na ten gatunek.

Drugie ale, to czy msobo sobie poradzi w układzie z afrą i flavusem?


Sprawa jest otwarta nic jeszcze nie zamawiałem, a T-M ma mieć na dniach nową ofertę.

Wszelkie wskazówki i pomoc mile widziana ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię tak ładnie i konkretnie odpowiedzieć Ci na Twoje pytania, jak harisimi :mrgreen: ale podpowiem coś odnośnie Msobo. Otóż u mnie ryba ta zachowuje się dość dziwnie. Myslałem, że będzie trochę ustawiać inne ryby, ale generalnie długi czas samiec Msobo był na samym końcu drabinki "obsadowej" u mnie. Teraz jest nieco lepiej, ale wydaje mi się, że to taka fleja :lol: Co prawda nie jest pobity, ale rzadko jest wybarwiony...


P.S. Obsada akwa w stopce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No guru zdaje się zapracowany niestety, trzeba wysłać pismo do jego firmy z prośbą o 2h przerwy dzienne na KM ;)

Msobo fleja mówisz :) ehh to by mi burzyło układ, muszę się rozeznać czy to reguła. No i flavus i afra jest jako alternatywa, a jak jest z charakterem c.mbamba pewnie nikt nie wie?

No i wszystko zależy od tego czy skusić się na łączenie WF z F1 czy dać se z tym siana :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to u mnie jest całkowicie inaczej bo mam 2 samce pięknie wybarwione, a i fleje to one też nie są bo i z demasoni i acei sobie nie odpuszczaja. Dodam ze msobo mam prawie roczne, demasoni różnie, ale 2 samce kolo 3 lat, acei pewnie starsze ciężko powiedzieć…Darkowi G. przestały się wycierać. Ale wciąż są piękne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ja miałbym wybierać z tych gatunków obsadę to padło by na "mbambe". która Ci się podoba Darku:) jako numer 2 magunga, a trzeci to flavus- IMHO bardzo ciekawie, niestandardowo i w miarę kolorowo:) Tak bym obsadził baniaczek.

Jeśli natomiast chodzi o msobo to mam takie samo zdanie jak Zbigniew, u mnie samce też były wybarwione, mimo, iż pływały z hongi, red-blue i demasoni, jedynie po zmianie częściowej obsady msobo dostał bęcki od T. chilumba, ale to zrozumiałe:). Ogólnie mówiąc msobo jest dość silny, przy czym woli unikać wszelkich sprzeczek z innymi rybami.

Zaś jeśli chodzi o mieszanie odłowu z F1,2 itd do raczej się tego nie powinno robić, ale raczej bo opinie są podzielone, ja na przykład już tak mieszałem i nie zaobserwowałem negatywnych skutków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie można dostać młode msobo obecnie ?

W cenniku Tan-mala są, ale jako że ostatni cennik jest z 29.III, pytałem o dostępność ogólnie mbuna F1 i odpowiedź brzmiała:

"generalnie powinny być dostępne, ale w tym tygodniu planujemy aktualizacje oferty, w tedy będę mogla to potwierdzic."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dzięki wszystkim nie było tak źle temperatura spadła do 23-stopni ale jeszcze raz dziękuję 
    • @Piotr925  W poniższym temacie w poście nr 9 masz częściową odpowiedź naszego byłego prezesa KM.  Jeżeli jest to  obniżenie z powodu awarii , które będzie trwało krótko to myślę , że i 17- 18 C na ten czas nie zaszkodzi. Pytanie co rozumiesz pod pojęciem awaryjne? Ale myślę , że te kilka godzin nie narobi Tobie bałaganu.  Podczas moich przeprowadzek taką temperaturę utrzymywałem kilka godzin.   
    • A jaką masz obecnie? Nie ma sztywnych liczb jaki mogą spowodować szok termiczny u ryb.
    • Do jakiej minimalnej temperatury wode mogę obniżyć podczas awaryjnej podmiany połowy zbiornika 630l 
    • Pardon, zagalopowałem się. 😬
    • Od razu ucinam wszelkie dyskusje na temat wspomnianych ryb czy proponowania koledze obsady w tym temacie. Przypominam, jesteśmy w dziale DIY.
    • Też miałem 120 cm akwarium, więc baw się dobrze i poznawaj biotop, 
    • Właśnie. To nie temat, jakich wiele tu na forum, że nowicjusze opisują planowane zbiorniki z przekonaniem, że "większy nie wejdzie do salonu", po czym reszta przekonuje, że da się, delikwent stawia takowy i jest wdzięczny i zadowolony. 😉 Trudno, jest jak jest, przecież nie będziemy koledze kazać przestawiać ścian, zwalić wylanej płyty i zamurować otworu, bo zbiornik mógłby być większy. Oczywiście, aż prosiło się o taki na etapie projektowania domu. Inna sprawa, to niech rzuci kamieniem ten, kto nie zaczynał od 240-tki. 😁 Może faktycznie na piętrze (albo i na tym samym poziomie) stanie za jakiś czas 1000 litrów i jeszcze zadziwi wszystkich. 👍 Nie jest też tak, moim zdaniem, że nic nie da się wpuścić do takiego akwarium. @Lema pewnie jeszcze trochę zejdzie, zanim odpalisz zbiornik, mam np. do oddania harem niedużej i ciekawej rybki, jaką jest Labidochromis Perlmutt. Jeśli chodzi o wysokość akwarium, nie szalej, bo światło otworu w ścianie ma niecały metr, będzie Ci trudno serwisować zbiornik.  Chyba, że jako podstawę zamówić płytę ze sklejki, ale o wymiarze 130x50 cm i zrobić akwarium wystające o 10 cm od obu narożnych ścian. Pomyśl, może to jest dobry kierunek, ale nie wiem, jak z bezpieczeństwem i ciągami komunikacyjnymi przy ścianach. Zabudowa akwarium od góry też musiałaby być wysunięta o te 10 cm. Moim zdaniem mogłoby to dać ciekawy efekt bryły szkła i wody wystającej ze  ściany; serwis byłby łatwiejszy, niż gdyby szyby były zlicowane ze ścianami.
    • Co do wielkości, to strzeliłeś sobie w kolano. Taki baniak mocno ogranicza Ci możliwość doboru obsady i spotka Cię to, co w Malawi najmniej fajne. Wykastrowana obsada, problemy z agresją nawet wśród najspokojniejszych mbuna, bo łagodnych nie ma. O rybach z grupy non mbuna możesz zapomnieć przy takich wymiarach. Nie gniewaj się, brutalnie, ale takie są fakty. Ćwiczę ten biotop jakiś czas i wielkość zbiornika jest lekarstwem na wszystkie problemy, jakie się pojawiają. "Zaczynanie małymi kroczkami" w tej konkretnej sytuacji jest błędem. Złe założenie, które przynosi więcej szkody niż pożytku. I nie musisz na nas robić wrażenia wymiarami zbiornika. To nie konkurs na największe akwarium. Powinieneś stworzyć zbiornik, w którym ryby będą się czuły dobrze, bo tylko w taki sposób Ty będziesz z niego zadowolony. Inna sytuacja, jak wbijasz akwarium do ciasnego mieszkania. Tutaj kompromisy wielkościowe są uzasadnione i zrozumiałe.  Ale jak komponujesz akwarium  z nowo budowanym domem, to taki mały zbiornik jest błędem i tyle. Tak myślę, czysto subiektywnie😉 Szukanie litrażu w podnoszeniu wysokości nie ma sensu. Dla ryb niewielka korzyść, a Ty będziesz miał znacznie utrudnioną pielęgnację zbiornika. Jeżeli ma to mieć sens to zwiększaj powierzchnię dna.
    • Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i zainteresowanie się tematem. Odpowiadając na pytania odnośnie czy będzie to malawi, to tak, taki jest właśnie plan. Z tego co wiem, to w tym biotopie chodzi o jak największą powierzchnię dna. Niestety, ale nie mogę zwiększyć powierzchni podstawy. Na prawo od akwarium jest ściana nośna, które wolałbym nie naruszać, a za akwarium jest wąska ścianka z gazobetonu, podtrzymująca wylane nadproże nad akwarium. Wewnątrz tego wąskiego murka zatopiłem pręty, żeby całość wzmocnić. Jedyny kierunek w jaki mogę iść to do góry, ale też nie ma co przesadzać bo później zacznie widać środek spiżarni oraz będzie utrudniony dostęp do dna. Wy to widzicie z innej perspektywy - ograniczenia jednak są, muszę rzeźbić w tym co mam na tą chwilę. Co do wielkości i tego, że na początku popełniłem błąd to może i macie racje, ale wolę zaczynać małymi kroczkami. Nie wiem jak to się finalnie skończy. Oby bakcyl pozostał. Planuję z czasem urządzić swoje biuro na drugiej kondygnacji i tam będę miał pole do popisu. Akwarium 120x40x60 na Was pewnie wrażenia nie robi, ale na mnie już tak. Widziałem podobne kiedyś u znajomych i strasznie mi się to spodobało. Akwarium zacznie się na około 122cm, do tego wysokość 60cm to już się robi 182cm, a to dosyć wysoko według mnie. Czy może jednak warto iść do góry? Co do tematu sumpa, przelewu itp. to macie racje - lepiej zrobić na zewnątrz i nie zabierać przestrzeni już z tak małego akwarium. Rozumiem, że przez to jestem skazany na akwarium na zamówienie. Jesteście w stanie polecić firmę/osobę, która się specjalizuje w takich tematach? Wolałbym coś sprawdzonego. Najważniejsza informacja, która została wyjaśniona na tak wczesnym etapie, czego się bardzo cieszę, to właśnie te otwory w płycie betonowej. Całe szczęście nie będę musiał ich robić. Dziękuję za porady.   @yaro Płyta granitowa to takie trochę na szybko wybrane rozwiązanie. Muszę się rozeznać cenowo jak to wygląda. Rozważę płytę meblową albo coś podobnego, a pod akwarium gąbeczka, to wiem   @TomekT Widzę, że kolega z Torunia, także rzut beretem. 😛 Dzięki za pomysł z żywicą, jest spoko, ale wymaga szalowania itd. Wolałbym mimo wszystko kupić coś twardego i sztywnego, co mogę jedynie przykleić na klej i wypoziomować delikatnie młoteczkiem. Sklejka wodoodporna brzmi bardzo spoko. Już miałem z takimi do czynienia i są naprawdę bardzo solidne.  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.