Skocz do zawartości

śmierdząca woda, ale tylko czasami


lexo

Rekomendowane odpowiedzi

jest możliwość że smród bierze się z amin( a one z kolei z rozkładu białka). Niektóre aminy mają intensywniejszy zapach w zasadowym środowisku (dlatego np. po sprawianiu ryby na smród pomaga woda z octem). Sprawdź wahania pH w zbiorniku: zmierz jak śmierdzi i jak nie śmierdzi. Jeżeli "śmierdzące" ph jest wyższe od "bezwonnego" to diagnoza jest prawdopodobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PH mam raczej stałe 8-8,5 , kh i gh >10

Wpadłem na pomysl, ze byc moze to wina duzej podmiany. Moze 1/3 wody jednorazowo powoduje jakas reakcje chemiczna, ktora wydziela jakis zapach po jakims czasie.


Dzisiaj woda znowu jedzie, 4 dzien po podmianie :( Wczesniej byla bezwonna.

Nie jest to zapach zgnilych jajek, bardziej skarpet lub starej wody.

Nie mam pomysłu.

NH3 i NO2 oczywisce =0 :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopię i podłączę się do tematu bo mam ten sam problem.

Mam od lata 450l akwarium, dojrzewało przez bity miesiąc, filtr zew Eheim 2228 1100l/h i wew Resun 2000l/h

Parametry nigdy nie przekroczyły normy, sprawdzam mniej więcej co tydzień NO2 nigdy nie było większe jak 0.1-0.2 mg/l, aktualnie poniżej 0.01

NO3 zawsze ok kilku max 10.Ph bez zmian od początku 8. Nie używam żadnej chemii, tylko JBL Biotopol przy podmiance i sporadycznie denitrol(do zbicia no2)

Wodą śmierdzi zdecydowanie zgnilizną dziś jest środa, woda była wymieniana w sobotę regularnie co 1-1,5 tyg od 60-90l.

Stęchlizna utrzymuje się przed 1-3 dni.

Mam dużo piasku ale nie mam stref beztlenowych i ani śladu po okrzemkach jak na poprzednich zdjęciach, takie delikatne przy dojrzewaniu miałem teraz czysto. Przy każdej podmianie lekko przemieszam piach aby uniknąć zastoju i stref. Zauważam lekki rozrost krasnorostów a zielenice w zasadzie od jakiegoś czasu ustały.

Brakuje mi pomysłów bo staram się utrzymywać akwarium w czystości i zgodnie z naturą a ta woda mnie po prostu niepokoi. Dodam tylko, że przed podmianą woda pachnie "normalnie" tzn. twardą kamienną wodą, znaną z biotopu.


Proszę o pomoc.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JEstem autorem tego wątku i nie wiem czy ci pomoze, ale ja wiem co bylo przyczyną smrodu w moim akwa.

Mianowicie pokarm hikari gold i hikari excel, nie wiem czemu. Ale jak wlewam go rozmoczonego to w akwa smierdzi czasem cała 1 dobę. JEstem tego pewien 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie racje, ma to związek z tym że zacząłem rano karmić je tym Hikari gold, wcześniej było jedzenie wieczorem.

Zastanawiam się jak może to wiązać się z tym, że wode wymieniam w sobotę, śmierdzi w środę a rano podkarmiam je tym codziennie, bo wieczorem dostają różne produkty.

Ok dzięki zmniejszę racje żywnościowe i ograniczę to hikari.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Obejrzyjcie wewnętrzną stronę szyb na górze akwarium. Zerknijcie na kable i węży w miejscu kontaktu z wodą. Podobnie obejrzyjcie wzmocnienia. Często gromadzi się tam nalot i resztki pokarmu (szczególnie pływającego jak hikari). Przy podmianie występuje ruch wody i ten "syfek" jest zwilżany skutkiem czego zaczyna śmierdzieć. Potem wysycha i przestaje. Profilaktycznie można przetrzeć wymienione miejsca wilgotną gąbką i zobaczyc czy coś zebrała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci że przeczyszczam regularnie i Bardzo dokładnie całe akwa przy podmiance.

Staram się nie dopuścić to takich śmieci w akwarium.

Dlatego to było to. Odpuściłem hikari i woda przybrała "normalną" woń która jest znośna, bo wtedy zwyczajnie w pokoju ciężko było usiedzieć ,ten smród wytrzymać.

Kurcze byłem zadowolony z tego jedzenia. Praktyczne bardzo jest, muszę się przerzucić na coś podobnego.


Pozdrawiam

Kalin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z pokarmow ktorych uzywam tez jest hikari (excel i gold sinking)

Karmie nimi juz od dluzszego czasu i nie zaobserwowalem u siebie aby wlasnie hikari wplywal na zapach wody.Karmie rowniez innymi pokarmami i z zapachem wody czy tez "smrodem" jak mowicie nie mialem nigdy problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.