Jump to content

pomoc


gientos

Recommended Posts

Mam pytanie co zrobic zeby ochłodzic wodę w akwa 112l mieszkam na strychu i w moim akwa na weekend z wylaczoną grzałką było 30stopni a co bedzie w lecie ?


wiem ze nalezy zmniejszyc czas swiecenia ale to za dużo nie da co robic więcej??

Link to comment
Share on other sites

jak na strychu to niezly skwar musisz miec naprawde wspolczuje. A co do wody to butelka z zamrozona woda wrzucana do akwa, zamontuj wiatraczki od kompa w pokrywie to tez powinno pomoc i babelki powietrza wpuszczaj do wody rowniez delikatnie chlodzi wode. Postaraj sie robic przeciag w pomieszczeniu zeby powietrze nie "stalo w miejscu" i chyba nic wiecej nie da rady:)

Link to comment
Share on other sites

Postaraj sie robic przeciag w pomieszczeniu zeby powietrze nie "stalo w miejscu"


No właśnie jest z tym problem miewam temp w pomieszczeniu dochodzącą do 40 stopni jak otwieram okna to wlatuje tylko skwar zero przeciągu beda chyba butelki z mrożonką :) tylko ciekawe jak sie beda prezentowały wśród piaskowca :)

Link to comment
Share on other sites

metody skuteczne:

- schlodzone butelki lub szczelne pojemniki z lodem;

- wentylatory na powierzchnie wody;

- chlodziarka (taka jak do morskiego) ale to zaboli :)

Link to comment
Share on other sites

To ty nie izlolowałes tego pomieszczenia?

W zimie masz lodówke ?Widze ze znalazł się budowlaniec :) no niestety jest to mieszkanie w starym budownictwie przerobione ze strychu wszedłem na gotowe a jakos "fachowcom" którzy to robili to niesłyszeli o wełnie :) faktycznie w zimie jest lodówka szukam zamiany dlatego nie inwestuje w ocieplenie gdyz bym musial rozwalac regipsy itd. ogólnie dzieki za pomoc

Link to comment
Share on other sites

TTo masz nieciekawie.

W takich warunkach to zostaje ci wrzucać lód, inna alternatywa to chłodziarka kompresorowa, taka jak w lodówkach - zorientuj się czy może jakiś fachman serwisant lodówkowy zrobi ci taki układzik - nie jest to specjalnym problemem.

Za duża masz tą temp. aby rozważać cokolwiek innego - brak izolacji – i moc będzie potrzebna spora.

Oczywiście w takich warunkach musisz też zaizolować akwarium, poza przednią szybą.


Z eskimoskim pozdrowienem. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tomasz jesśli odczyt jest poprawny to mam ponad 100 i nie zdychają, normalnie tarło, samice z ikrą w pyskach.
  • A ile wyjdzie po 2 minutach wstrząsania? 
  • No jak nie zaniża, przecież musi być podany konkretny czas wstrząsania a nie 10 sekund do zniknięcia szarego proszku. Po 10 sekundach wstrząsania wyjdzie mi 5,10 NO3 - tyle to nie możliwe przy tak dużej obsadzie. Jestem pewny że ryby zdechły przez wysokie NO3. No to jak w starej instrukcji było 1 minuta wstrząsania a w nowej bez czasu wstrząsania sugerując 10 sekund do czasu zniknięcia szarego proszku, przecież wyniki będą biegunowo różne.
  • Tomku, ale nie masz 100% pewności, że ryby zdechły przez NO3. Powiem więcej, poziom NO3 50 czy nawe 60 nie spowoduje smierci ryb, nawet gdy przez długi czas będą narażone na takie warunki. Nie masz żadnego punktu odniesienia w postaci wiarygodnego i profesjonalnie wykonanego testu swojej wody. Nie możesz więc z pewnością twierdzić, że test wykonany według instrukcji zaniża wynik. A może jest odwrotnie? Test wykonany nieprawidłowo da nam zafałszowany wynik w tym przypadku zawyżony. Tak czy inaczej zbyt dużo tu pytań. Nie bronię producenta, ale uważam że najpierw powinno się uzyskać wiarygodny wynik testu wykonanego w profesjonalnym laboratorium, a następnie metodą prób i błędów wykonać test JBL tak aby wyniki były zbliżone do siebie. Tylko wtedy będziesz miał pewność ile czasu należy wstrząsać próbkę, aby uzyskać prawidłowy wynik. 
  • Wstrząsać trzeba intensywnie przez 1 minutę. Po 10 sekundach będziesz miał 5 mg/l a tak naprawdę może być 50! Po 10 sek kolor nie rozwinie się taki jak po minucie wstrząsania. Kolor rozwija się do 10 minut, po tym czasie już się nie rozwija. Przez to zbyt krótkie wstrząsanie zdechły mi cenne okazy bo mi wychodziło że mam 5,10 mg/l NO3 a tak naprawdę było 50,60 mg/l przez wiele tygodni aż ryby zaczęły chorować i zdychać a ja nie wiedziałem jaki jest powód bo przecież parametry wzorowe. Nie radzę sugerować się wpisem żeby wstrząsać 10 sekund do zniknięcia szarego proszku, bo się możecie zdziwić, będziecie się doszukiwać różnych chorób a przyczyna będzie prozaiczna - zbyt wysokie stężenie NO3.
  • Może ilości odczynników, może są bardziej reaktywne. Nie będę usprawiedliwiał JBL, ale moim zdaniem błędem jest wstrząsanie przez minutę testów z nowej serii, równie dobrze można wstrząsać dwie minuty, albo podgrzać fiolkę, w kontekście spotęgowania reakcji, wtedy wyjdzie 250. 😉 Jeżeli proszek rozpuszcza się w kilka sekund i jeżeli o tym mówi instrukcja, to trzeba wg mnie wstrząsać przez nie więcej, niż 10 sekund, góra 15 i zostawić na te 10 minut, jak instrukcja wskazuje, potem dopiero zrobić odczyt. Zauważyłem szereg razy, że intensywność koloru wzrastała wraz z upływającymi minutami.
  • Przeczytaj dokładnie instrukcję, coś tam się zmieniło jeśli chodzi o ilości odczynników. 
  • 2 Testy JBL i 2 różne wyniki. Jeden 5 drugi 40 mieszane ok 10s. Po dłuższym mieszaniu wyniki jeden 30 drugi 120. Chyba jednak wolałem nie wiedzieć.
  • U mnie to samo - mieszałem kilka sekund i wynik 5-10. Dzisiaj zakupiłem nowy, mieszałem minutę i wynik hoho. Jutro wyjmę ze śmietnika ten stary i sprawdzę wynik przy 1min mieszaniu.
  • Dlatego napisałem, że to taki mały eksperyment 😉  Jak nie, zauważę żadnej różnicy, to wrócę do wody po zmiękczaczu. Twardością nawet lepiej pasuje, bo mam ustawione na 5dh.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.