Skocz do zawartości

130x40x50h - filtracja, ogrzewanie


rodzyngit

Rekomendowane odpowiedzi

W każdym akwarium mamy strefę beztlenową.

Tylko że wydajność złoża przez które w zasadzie nie przepływa woda jest dość niska.

A więc logicznym i jedynym sposobem jest zbudowanie takiego złoża przez które w całości jego objętości przepływa woda w warunkach beztlenowych.

Żadne tam wkłady absorbujące , żadne tam statyczne leżakowanie jakiegoś złoża nad którym coś tam płynie.

Obojętnie o jaki filtr by nie chodziło to liczy się zawsze jego wydajność z objętości przepływającej w całości wody przez to złoże.

Nie ma sensu moim zdaniem silić się na wynalazki chemiczne i modne rozwiązania techniczne skoro istnieje sprawdzony i w 100% skuteczny i wydajny sposób.


W akwariach morskich „żywa skała” ma tak duże znaczenie dlatego i TYLKO dlatego że istnieje spory prąd (ruch) wody w takim akwarium i spore turbulencje przepływu.

Na tym polega cała tajemnica działania.

Gdyby to przenieść do akwarium słodkowodnego z klasycznym przepływem to ten system się zawali,a jego produktywność drastycznie spadnie (w głębszych partiach do zera wybijając wszystkie bakterie siarkowodorem).


Tak naprawdę to nie ma sensu się kłócić i coś tam sobie udowadniać na przemian.

Rozwiązania są.

Za mały filtr? To się rozbudowuje złoże. Finito.


Posiadanie przepływowego filtra mechanicznego + złoże tlenowe, oraz denitratora przepływowego , oraz podmiana okresowa wody powinno być czymś oczywistym.

To pewna baza.

I teraz posiadając tą bazę można kombinować więcej lub inaczej, ale nie zamiast a dodatkowo.

Np. wkłady chemiczne jako coś w rodzaju środka nagłej potrzeby, hydroponikę...dodatkowe filtry fluidyzacyjne...itd.


Ja tak to w ogólnym zarysie widzę.

Może mam bielmo. Nie wiem. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

( z tego co wiem to azotyny są mniej szkodliwe niż azotany)


Sam się zakręciłem, miało być -(z tego co wiem to azotany są mniej szkodliwe niż azotyny), na tej stronie co podałem (na dole) jest podana dopuszczalna norma w wodzie pitnej, gdzie wyraźnie widać różnicę między nimi.




Dlatego te reakcje redox, utlenianie - redukcja i inne strasznie fantasmagorie. Azotyny sa znacznie bardziej trujace niz azotany.



Dlatego popieram tą wypowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja sie pytalem tylko o filtr i grzalke :shock: :shock: :shock:

Przynajmniej było ciekawie ;) „Nowatorskich” topiców jakoś nikt nie chce zakładać, posty lepiej idą, a najciekawsze dyskusje toczą się zazwyczaj jako OT :)


Normalnie dostałbyś odpowiedzi:


- Kup eheima i jagera


- Nie, weź skalara i fluvala... itd.


Tak czy siak mętlik w głowie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po przeszukaniu chyba całego forum wybor padł na


wewnętrzny mechanik - Resun SP-3800L 2000L/H 25W

zewnętrzny biolog - JBL Cristal Profi e900 900L/H 18W


myślę że jeszcze ok 2 tygodni do zalania baniaka, ponieważ dopiero teraz będe sie brał za "cementowanie" tła,

na weekend będą juz wyciete deski na szafke


dziękuję za wszystkie odpowiedzi i jeżeli kogoś temat będzie interesował na bierząco bede sie starał uaktualniać postep prac




PS:

tło przed "cementowaniem"

6b998017febf8849.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.