Pan Pyszczak Opublikowano 29 Marca 2009 Autor #11 Opublikowano 29 Marca 2009 a to musialbym elektryka wolac? orientacyjnie ile to moze kosztowac?
Jarosław Woźniak Opublikowano 29 Marca 2009 #12 Opublikowano 29 Marca 2009 Róznie......od 50zeta w górę :!: Zobacz tutaj http://www.el-dar.com.pl/Wylaczniki-roz ... -k-18.html
kunta Opublikowano 29 Marca 2009 #13 Opublikowano 29 Marca 2009 Pan Pyszczak: masz wyłączniki różnicowo prądowe w swojej domowej instalacji elektrycznej? Jeśli nie wiesz co to jest to idź do skrzynki elektrycznej i zobacz czy masz takie coś: ... może być tez szersze, ale zawsze jest dodatkowy przycisk na tym z napisem "TEST"... Różnicówka dobra rzecz tylko trzeba się zastanowić co ona daje w akwarium. Jak powszechnie wiadomo różnicówka działa tylko w przypadku różnicy w przepływie przez nią fazy i zera. Żeby zadziałała musi być upływ (najczęściej do Ziemii). I tu pojawia się problem w przypadku akwarium. Nasze baniaki są bardzo dobrze odizolowane (szkło, szafka) i aby wyłącznik różnicowoprądowy spełniał swoje zadanie trzeba by "uziemić" wodę... tylko jak?? Różnicówka zabezpiecza przed pojawieniem się potencjału na bezpotencjałowych częściach ale części te muszą być uziemione. Po drugie do filtra wewnętrznego (jak do większości urządzeń wykorzystywanych w akwarystyce) dochodzą tylko 2 żyły (L+N) więc również nie ma uziemienia. Po trzecie można powiedzieć że jak się włoży rękę w wodę to wtedy będzie upływ (jak nas porazi) ... tyle że różnicówka prąd upływu ma 0,03A co u człowieka powoduje już migotanie komór serca i paraliż dróg oddechowych więc ja osobiście bym nie ryzykował.
g.pajak Opublikowano 29 Marca 2009 #14 Opublikowano 29 Marca 2009 zadanie trzeba by "uziemić" wodę... tylko jak?? wystarczy końcówka przewodu do wody, a druga do kaloryfera lub jakiegoś innego uziemienia. Dodatkowo, Ty wsadzając rękę do akwarium na którym występuje potencjał elektryczny jesteś świetnym uziemieniem, jeżeli wywołasz upływność prądu powyżej 30 mA różnicówka ci go wyłączy, w bardzo krótkim czasie, w którym prąd ci nie zaszkodzi. Jeżeli jesteś w gumowych kapciach dla przykładu, nawet jeśli woda ma potencjał 220V nie wywołasz przepływu prądu, musisz się uziemić czyli dotknąć się potencjału zerowego. 0,03A co u człowieka powoduje już migotanie komór serca i paraliż dróg oddechowych więc ja osobiście bym nie ryzykował tak, ale przy długotrwałym działaniu. Dla klarowności sytuacji: prąd do 25 mA (0,025A) przyjmuje się w normach jako prąd bezpieczny dla człowieka (niewiele niżej od 30mA) Właśnie różnicówka jest urządzeniem chroniącym człowieka, prąd 30mA to prąd jeszcze bezpieczny dla człowieka, tak się przyjmuje. Zwykłe bezpieczniki są urządzeniami chroniącymi urządzenia bądź instalację elektryczną - nie człowieka!. Ale czy nie lepiej założyć jąna zasilaniu mieszkania przed bezpiecznikami.Jest wtedy zabezpieczone nie tylko akwa ale całe mieszkanie. Przebicie może pojawić się na każdym sprzęcie(lodówka,zmywarka itp.) można, ale trzeba się upewnić czy w gniazdach typu kuchnia łazienka, tych z bolcem przewód PE nie jest podłączony do N'a :!: Tak sie kiedyś to robiło dlatego bym nie podłączał na cały dom. Podłącz tylko pod akwarium, naprawdę ma to sens. dobrze by było jak będziesz dobierał różnicówkę, aby jej prąd znamionowy był o próg niższy od bezpiecznika, który zasila ci obwód z którego zasilasz akwarium. Np; jeśli gniazdka w pokoju gdzie masz akwa, zasilane są z bezpiecznika 25 A to kup różnicówkę max 16A lub mniejszą... Spokojnie możesz kupić najtańszą za 50 zł
kunta Opublikowano 29 Marca 2009 #15 Opublikowano 29 Marca 2009 wystarczy końcówka przewodu do wody, a druga do kaloryfera lub jakiegoś innego uziemienia. Mogę Ci zagwarantować że nic to nie da. Słodka woda NIE JEST przewodnikiem ! Dodatkowo, Ty wsadzając rękę do akwarium na którym występuje potencjał elektryczny jesteś świetnym uziemieniem, jeżeli wywołasz upływność prądu powyżej 30 mA różnicówka ci go wyłączy, w bardzo krótkim czasie, w którym prąd ci nie zaszkodzi. Nigdy nie możesz mieć pewności że Ci nie zaszkodzi ponieważ każdy inaczej reaguje na różne natężenia. Jeżeli jesteś w gumowych kapciach dla przykładu, nawet jeśli woda ma potencjał 220V nie wywołasz przepływu prądu, musisz się uziemić czyli dotknąć się potencjału zerowego. Z tym mogę się zgodzić z jednym ale: nie do potencjału zerowego, a do uziemienia. tak, ale przy długotrwałym działaniu. Dla klarowności sytuacji: prąd do 25 mA (0,025A) przyjmuje się w normach jako prąd bezpieczny dla człowieka (niewiele niżej od 30mA) Mógłbyś napisać w jakich normach się to przyjmuje? Bo z moich informacji wynika że przyjmuje się poniższe wartości progowe prądów rażeniowych przemiennych, wywołujących określone skutki: • 0,005 mA – odczuwanie przepływu prądu przez dotknięcie językiem; • 1,0 mA – odczuwanie przepływu prądu przy dotknięciu palcem; • 6,0 mA – skurcz mięśni dłoni i niemożliwość samodzielnego uwolnienia się od trzymanej w ręku elektrody u kobiet; • 10 mA – jak wyżej, ale u mężczyzn; • 20 mA – skurcz mięśni klatki piersiowej i utrata możliwości samodzielnego oddychania; • 30 mA – fibrylacja (migotanie) komór serca, przy czasie rażenia ok. 1 s. Właśnie różnicówka jest urządzeniem chroniącym człowieka, prąd 30mA to prąd jeszcze bezpieczny dla człowieka, tak się przyjmuje. No i może dlatego co roku w Polsce ginie ponad 300 ludzi porażonych prądem. 30mA może nie być niebezpieczny kiedy jest wyłączony w odpowiednim czasie (dla wył. róż-pr wynosi 0,4 sek) dobrze by było jak będziesz dobierał różnicówkę, aby jej prąd znamionowy był o próg niższy od bezpiecznika, który zasila ci obwód z którego zasilasz akwarium. Np; jeśli gniazdka w pokoju gdzie masz akwa, zasilane są z bezpiecznika 25 A to kup różnicówkę max 16A lub mniejszą... Spokojnie możesz kupić najtańszą za 50 zł A dlaczego tak? Jeżeli kupujesz zwykłą różnicówkę (np. taką jak na zdjąciu) to jej prąd znamionowy powinien być taki sam lub wyższy niż zabezpieczającego ją zabezpieczenia nadmiarowoprądowego. Zwykły wyłącznik różnicowoprądowy nie wyłącza prądów nadmiarowych (czyli powszechnie znanych zwarć). Rolę taką pełni SELEKTYWNY wyłącznik różnicowoprądowy.
Pan Pyszczak Opublikowano 29 Marca 2009 Autor #16 Opublikowano 29 Marca 2009 Chyba znalazlem powod razenia... Ogladalem dokladnie filtr i przy wyjsciu kabla zasilajacego z korpusu filtra znalazlem przetarcie. Ta czarna oslonka byla peknieta. Co prawda te przewody zasilajace w srodku wygladaly na cale... No ale zobaczymy. Zasilikonowalem dokladnie to miejsce dokladnie zakrywajac pekniecie. Zobaczymy.... Swoja droga strasznie malo wytrzymale te tworzywo skoro po niecalym pol roku juz takie jaja...
Jarosław Woźniak Opublikowano 29 Marca 2009 #17 Opublikowano 29 Marca 2009 Uszkodzony przewód dyskwalifikuje filtr.Ja na twoim miejscu dałbym sobie spokój :!: Silikon nic tu nie pomoze :!: No ale to jóż Twoja decyzja :!:
Pan Pyszczak Opublikowano 29 Marca 2009 Autor #18 Opublikowano 29 Marca 2009 Kurcze... Hmmm... myslalem,ze jak dam taka porzadna warstwe silikonu to izolacja bedzie wystarczajaca... Jeszcze tasma izolacyjna moglbym to dokladnie objechac;)
g.pajak Opublikowano 29 Marca 2009 #19 Opublikowano 29 Marca 2009 Słodka woda NIE JEST przewodnikiem ! woda zdemineralizowana nie jest przewodnikiem TYLKO!!, a naszej wodzie w akwarium i w kranie daleko do takiej! Spróbuj wrzucić swój telefon komórkowy do akwarium albo włączone żelażko lub suszarkę, przekonasz się jak "dobrym" izolatorem jest twoja woda w akwa lub kranówka Z tym mogę się zgodzić z jednym ale: nie do potencjału zerowego, a do uziemienia. uziemienie też jest potencjałem zerowym, jeśli nie to jaki ma potencjał - odwrotnie, nie każdy potencjał zerowy jest uzienieniem ale każde uziemienie jest potencjałem zerowym No i może dlatego co roku w Polsce ginie ponad 300 ludzi porażonych prądem.a ginie porażonych prądem w instalacjach z różnicówkami? takie masz dane? Mógłbyś napisać w jakich normach się to przyjmuje? Bo z moich informacji wynika że przyjmuje się poniższe wartości progowe prądów rażeniowych przemiennych, wywołujących określone skutki: • 0,005 mA – odczuwanie przepływu prądu przez dotknięcie językiem; • 1,0 mA – odczuwanie przepływu prądu przy dotknięciu palcem; • 6,0 mA – skurcz mięśni dłoni i niemożliwość samodzielnego uwolnienia się od trzymanej w ręku elektrody u kobiet; • 10 mA – jak wyżej, ale u mężczyzn; • 20 mA – skurcz mięśni klatki piersiowej i utrata możliwości samodzielnego oddychania; • 30 mA – fibrylacja (migotanie) komór serca, przy czasie rażenia ok. 1 s. definicja napięcia bezpiecznego, wynikającego oczywiście z pradu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Napi%C4%99cie_bezpieczne oj, zmusiłeś mnie do szukania, swój SEP robiłem jakieś 12 lat temu NORMA PN-IEC 60364 punkt 8.3 Napięcia Bezpieczne Przyjmując, że człowiek ma ok 1 kohm policz sobie z jakiego prądu wyliczono to napięcie, domyślam się że prawo ohma znasz Zobacz sobie pozatym opracowanie: http://www.sep.com.pl/opracowania/opracowania_zagadnienia_ochr_pporaz.zip Autorem jest Andrzej Boczkowski, Przewodniczący Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) - chyba coś się tam zna facet, chyba, ze uważasz inaczej niż on? Zobacz szczególnie strone 4 i jej okolice: oto jeden z cytatów: Przyjęto, że graniczna bezpieczna wartość prądu rażeniowego, płynącego w dłuższym czasie przez ciało ludzkie, wynosi 30 mA dla prądu przemiennego. Dla jasności sytuacji poczytaj całość i jak chcesz wrócimy do dyskusji. Te prądy, które tak ładnie wymieniłeś nie są bzdurą, masz rację ale poczytaj opracowanie i przyznasz mi rację z tym co pisze g.pajak napisał(a): Dodatkowo, Ty wsadzając rękę do akwarium na którym występuje potencjał elektryczny jesteś świetnym uziemieniem, jeżeli wywołasz upływność prądu powyżej 30 mA różnicówka ci go wyłączy, w bardzo krótkim czasie, w którym prąd ci nie zaszkodzi. Nigdy nie możesz mieć pewności że Ci nie zaszkodzi ponieważ każdy inaczej reaguje na różne natężenia. idąc tym tropem masz racje - są też ludzie reagujący alergiami na światło, na kurz, czasem wodę itp... O różnicówkach musisz wiedzieć jeszcze jedno ważne: Prąd zadziałania urządzenia ochronnego różnicowoprądowego musi zawierać się w granicach 0,5 In - In, gdzie In jest znamionowym prądem różnicowym. - to chyba tez coś oznacza
g.pajak Opublikowano 29 Marca 2009 #20 Opublikowano 29 Marca 2009 Ogladalem dokladnie filtr i przy wyjsciu kabla zasilajacego z korpusu filtra znalazlem przetarcie ja bym z tego powodu kubła nie wyrzucał, jeżeli się da, zależnie od tego jak daleko od wyjścia z kubła przewód jest przecięty, utnij kabel, zlutuj porządnie i zaizoluj koszulką termokurczliwą. Jeśli nie czujesz sie na siłach daj to komus do zrobienia, za dwa piwa Ci zrobi a kubeł będzie chodził dalej... Na silikonie, jak pisze Jarek też bym tego nie robił ja bym tak zrobił :!: Jednak jeśli się naprawdę boisz kup nowy kubeł a stary sprzedaj mnie po atrakcyjnej cenie
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się