Jump to content

Przerybienie? Czego sie tu pozbyc?


Recommended Posts

Witajcie u mnie w domku poki co stoji 450 litrowy baniaczek.Kocham pysie i nie chce by mialy za ciasno .Troszke juz urosly wiec czas chyba z czegos zrezygnowac a oto obsada.

Nimbochromis Venustus 1+4

Nimbochromis Livingstoni 1+1

Dimidiochromis compressiceps 2+2

Aulonacara red rubin 1+1

Scianochromis fryieri 1+2

Cyrtocara Moorii 2+1

Mam kolege ktory juz podkarnia dla mnie rybki z mojej hodowli do dopelnienia obsady pod wzgledem samiczek .

Pytanie teraz z jakiego gatunku zrezygnowac badz z ilu gatunkow?

Chce dodac ze w akwarium nie ma zadnej agresji .Czasem Cyrtocary sie pogonia ale bez zadnych uszczerbkow na zdrowiu.

Doradzcie cos czekam na wasze odpowiedzi.Pozdrawiam.Ambre.

Link to comment
Share on other sites

Jak N.Venustus, N.livingstoni i Dimidochromis są drapieżnikami te dwa pierwsze oprócz tego będą się krzyżować między sobą ten trzeci - samiec jest piękny samice pozostaną szare a do tego mają "ostry" charakter, Cyrtocara nie ma przynich szans na przetrwanie (miałem je wszystkie) z tych drapieżników najłagodniejszy jest jeszcze N. Venustus uważam, że masz źle dobraną obsadę. Nie zamieściłeś informacji o ich wielkości ale jak dorosną to możesz mieć tam niezłą wojnę.

Druga rzecz którą zauważyłem (i tak robi sporo akwarystów) masz po jednym samcu z gatunku - dosyć ryzykowne posunięce z tego względu, że różnie jest załapiesz jakąś chorobę, zaczną samce walczyć pomiędzy sobą albo poprostu któremuś z nich znudzi się życie na tym świecie i zostaniesz sobie ze samymi samiczkami.

Hm. może i fajnie ale ... .

Link to comment
Share on other sites

Miras czyli polecasz wielosamcowo w 450tce np Dimidiochromisy ... hmm trudno o to w 720-tce czy 960-tce a IMHO jakikolwiek drapieżnik jest za duży do takiego baniaka ( na siłę fryeri ale też nie najlepsze rozwiązanie ) ... obsada jest do bani a zostać powinny tylko Aulonocary i ewentualnie fryeri uzupełnione o jakąś nieagresywną i nie za dużą non-mbuna ( np mniejsze Copadichromis.

Link to comment
Share on other sites

Miras czyli polecasz wielosamcowo w 450tce np Dimidiochromisy ... hmm trudno o to w 720-tce czy 960-tce a IMHO jakikolwiek drapieżnik jest za duży do takiego baniaka ( na siłę fryeri ale też nie najlepsze rozwiązanie ) ... obsada jest do bani a zostać powinny tylko Aulonocary i ewentualnie fryeri uzupełnione o jakąś nieagresywną i nie za dużą non-mbuna ( np mniejsze Copadichromis.


Może źle to zapisałem ale chodziło mi np. tak miałem na hodowli i tak mam w domu w moim akwarium po dwa samce z każdego gatunku i nawet w zbiornikach gdzie na dwa samce przypadało 20 samic - dawały sobie radę :-) pisałem, że ta obsada jest źle dobrana, miałem na myśli, że te dimidochromisy to wogóle nie pasują a levingstoni? to są wielkie i agresywne ryby, więc raczej zastanawiałbym się ogólnie nad zmianą obsady a gdyby się uprzeć ... to przychylam się do twojej wypowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tomasz jesśli odczyt jest poprawny to mam ponad 100 i nie zdychają, normalnie tarło, samice z ikrą w pyskach.
  • A ile wyjdzie po 2 minutach wstrząsania? 
  • No jak nie zaniża, przecież musi być podany konkretny czas wstrząsania a nie 10 sekund do zniknięcia szarego proszku. Po 10 sekundach wstrząsania wyjdzie mi 5,10 NO3 - tyle to nie możliwe przy tak dużej obsadzie. Jestem pewny że ryby zdechły przez wysokie NO3. No to jak w starej instrukcji było 1 minuta wstrząsania a w nowej bez czasu wstrząsania sugerując 10 sekund do czasu zniknięcia szarego proszku, przecież wyniki będą biegunowo różne.
  • Tomku, ale nie masz 100% pewności, że ryby zdechły przez NO3. Powiem więcej, poziom NO3 50 czy nawe 60 nie spowoduje smierci ryb, nawet gdy przez długi czas będą narażone na takie warunki. Nie masz żadnego punktu odniesienia w postaci wiarygodnego i profesjonalnie wykonanego testu swojej wody. Nie możesz więc z pewnością twierdzić, że test wykonany według instrukcji zaniża wynik. A może jest odwrotnie? Test wykonany nieprawidłowo da nam zafałszowany wynik w tym przypadku zawyżony. Tak czy inaczej zbyt dużo tu pytań. Nie bronię producenta, ale uważam że najpierw powinno się uzyskać wiarygodny wynik testu wykonanego w profesjonalnym laboratorium, a następnie metodą prób i błędów wykonać test JBL tak aby wyniki były zbliżone do siebie. Tylko wtedy będziesz miał pewność ile czasu należy wstrząsać próbkę, aby uzyskać prawidłowy wynik. 
  • Wstrząsać trzeba intensywnie przez 1 minutę. Po 10 sekundach będziesz miał 5 mg/l a tak naprawdę może być 50! Po 10 sek kolor nie rozwinie się taki jak po minucie wstrząsania. Kolor rozwija się do 10 minut, po tym czasie już się nie rozwija. Przez to zbyt krótkie wstrząsanie zdechły mi cenne okazy bo mi wychodziło że mam 5,10 mg/l NO3 a tak naprawdę było 50,60 mg/l przez wiele tygodni aż ryby zaczęły chorować i zdychać a ja nie wiedziałem jaki jest powód bo przecież parametry wzorowe. Nie radzę sugerować się wpisem żeby wstrząsać 10 sekund do zniknięcia szarego proszku, bo się możecie zdziwić, będziecie się doszukiwać różnych chorób a przyczyna będzie prozaiczna - zbyt wysokie stężenie NO3.
  • Może ilości odczynników, może są bardziej reaktywne. Nie będę usprawiedliwiał JBL, ale moim zdaniem błędem jest wstrząsanie przez minutę testów z nowej serii, równie dobrze można wstrząsać dwie minuty, albo podgrzać fiolkę, w kontekście spotęgowania reakcji, wtedy wyjdzie 250. 😉 Jeżeli proszek rozpuszcza się w kilka sekund i jeżeli o tym mówi instrukcja, to trzeba wg mnie wstrząsać przez nie więcej, niż 10 sekund, góra 15 i zostawić na te 10 minut, jak instrukcja wskazuje, potem dopiero zrobić odczyt. Zauważyłem szereg razy, że intensywność koloru wzrastała wraz z upływającymi minutami.
  • Przeczytaj dokładnie instrukcję, coś tam się zmieniło jeśli chodzi o ilości odczynników. 
  • 2 Testy JBL i 2 różne wyniki. Jeden 5 drugi 40 mieszane ok 10s. Po dłuższym mieszaniu wyniki jeden 30 drugi 120. Chyba jednak wolałem nie wiedzieć.
  • U mnie to samo - mieszałem kilka sekund i wynik 5-10. Dzisiaj zakupiłem nowy, mieszałem minutę i wynik hoho. Jutro wyjmę ze śmietnika ten stary i sprawdzę wynik przy 1min mieszaniu.
  • Dlatego napisałem, że to taki mały eksperyment 😉  Jak nie, zauważę żadnej różnicy, to wrócę do wody po zmiękczaczu. Twardością nawet lepiej pasuje, bo mam ustawione na 5dh.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.