Jump to content

Obsada 200l.


Recommended Posts

Witam.

W najbliższym czasie będę chciał założyć malawi od nowa, więc chciałbym się was poradzić o obsadę. Akwarium będzie specyficznie urządzone, tj. na dno biały piasek kwarcowy, kamienie to serpentynit, lub jakiś inny ciemny kamyczek i ciemne tło.

Dowiedziałem się, że bardzo blisko znajduje się hodowla pyszczaków, więc zaopatrywał będę się u użytkownika _Malawian_ z allegro.

Moglibyście mi poradzić jakie rybki mógłbym wpuścić do akwarium, z tych które posiada malawian? Najchętniej 2 gatunki i wydaje mi się, że szczególnie atrakcyjnie w takim akwarium prezentowałyby się red-red'y, ale czytam że polecacie je raczek do większych akwariów?

Zależy mi, aby akwarium szczególnie cieszyło oko.

Link to comment
Share on other sites

Standard tj. 100x40x50 (dł.szer.wys.). Czytam i czytam, no i wyczytałem maingano i sauloski. Niby taka obsada mi się podoba, ale żadnej alternatywy nie ma? Jeżeli nie to w jakich ilościach wrzucić ryby?


Malawian posiada dużo ciekawych gatunków, więc może coś by się znalazło. Socolofi?

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli zostanę przy 200l to zdecyduję się raczej na saulosi + maingano. Macie może jakieś ładne zdjęcia porównawcze, gdzie zauważę różnicę pomiędzy saulosi a saulosi coral? Przeglądam różne zdjęcia i jakoś większe różnicy nie widzę pomiędzy nimi.Możliwe jednak, że kupię akwarium 240l 120x40x50 ( w końcu z prostą szybą) i czy w takim baniaku mogłaby być obsada red-blue + demasoni?

Link to comment
Share on other sites

W tak małym zbiorniku można pomanewrować z rybami:


Obsady roślinożerno - wszystkożerna:


Pseudotropheus sp elongatus neon spot 1,2,3 - 4,5,6

Pseudotropheus saulosi 1,2,3, - 4,5,6


Pseudotropheus sp elongatus luhuchi ( lub ornatus ) 1,2 - 4,5

Iodotropheus sprengerae 1,2,3 - 4,5,6


Podałem tak szeroki zakres bo jeśli udało by się w obu gatunkach ( wątpliwe ) wielosamcowo to np 2-4 można by zostawić w oby a jak np spoty by się nie tolerowały to saulosi np 2 na 5 a spoty 1 na 3.


Obsada wszystkożerno- miesożerna:


Melanochromis dialeptos 1 - 5 ( przy melano raczej na pewno zostanie jeden samiec );

Metriaclima livingstoni 1,2,3 - 4,5,6 ( tutaj większa szansa na wielosamcowośc );


Labidochromis sp perllmut 1,2,3 - 4,5,6

Melanochromis cyaneorhabdos 1 -4


ITD itp ;)

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli zostanę przy 200l to zdecyduję się raczej na saulosi + maingano. Macie może jakieś ładne zdjęcia porównawcze, gdzie zauważę różnicę pomiędzy saulosi a saulosi coral? Przeglądam różne zdjęcia i jakoś większe różnicy nie widzę pomiędzy nimi.Możliwe jednak, że kupię akwarium 240l 120x40x50 ( w końcu z prostą szybą) i czy w takim baniaku mogłaby być obsada red-blue + demasoni?
Estherae + demasoni omawiane wielokrotnie poszukaj i będziesz miał wszystko. Saulosi kontra saulosi coral różnice zobczysz w albumie.

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

I jednak zaopatrzyłem się w komplecik 240l 120x40x50, z czego jestem niezmiernie szczęśliwy :) Ciągle waham się co do obsady, no ale mam w głowie wizję malawi i chyba jednak na tym pozostanie. 60kg piasku rzecznego na dno już czeka (mam nadzieję, że wystarczy, a według moich obliczeń tak), a kamienie jakie włożę do akwarium to najprawdopodobniej piaskowce. Wychodzi na to, że będzie żółty wystrój i na 100% chcę mieć maingano, które na tle kamieni mam nadzieję będą się prezentowały zjawiskowo. Teraz pozostaje pytanie co do nich? Saulosi zgubiły by się przy takim wystroju, więc zastanawiam się nad Metriaclima Greshakei i ewentualnie jeszcze jednym gatunkiem.

Link to comment
Share on other sites

Metriaclima Greshakei IMHO rośnie troszkę za duża do takiego akwarium ja zaproponował bym Ps. "elongatus mpanga", Ps, socolofi, lub m. livingstonii, jednak nie uważam aby saulosi zginęło ci wśród żółtego piaskowca, piaskowiec żółty to może będzie ale tylko na początku, potem zostanie zaatakowany przez okrzemki a następnie przez glony i będzie po żółtym piaskowcu ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tak. Prawidłowa nazwa to Cyrtocara moorii. Na zdjęciach nie ma żadnej maylandii (obecnie metriaclima), wszystko poza Acei (dwa samce) to non mbuna. Według mnie wszystkie oprócz Fire fisha to różne odmiany A. stuartgranti sam zobacz ile tego jest https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara stuartgranti/index.html https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri'/index.html Równie dobrze mogą to być krzyżówki, bo Aulonocary bardzo chętnie się krzyżują, a wtedy nie dojdziesz z tym do ładu.
  • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
  • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
  • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
  • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
  • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
  • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
  • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
  • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
  • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.