Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Siedzę sobie w sobotnie popołudnie, patrzą sobie w baniak i się zastanawiam jak to możliwe że te ryby się zabijają nawzajem.

Mam niewesołą (dla 2 samców) sytuację bo z zakupionego 2+4 wyszło 4+2 i teraz trochę ciasno się zrobiło i walki są non stop.

2 samce zajęły własne rewiry, ładnie się wybarwiły i spoko.

Jeden chowa się gdzie popadnie i śledziowy kolor ma (niewybarwiony).

Ostatni próbuje walczyć jest ładny niebieski, ale mniejszy od 2 szefów i wciąż baty dostaje.

No i tak właśnie siedzę patrzę na te ich przepychanki i się zastanawiam jak fizycznie to możliwe że one się zabijają nawzajem?

Nie chciałbym się przekonać na moich rybkach ale jak to się dzieje?

Czy jedna w drugą uderza tak mocno czy ją gryzie czy jak to jest.

Patrzę na moje i one się gonią tak jakby podgryzują i to wszystko (i chwała im za to) ale w jaki sposób można zabić rybę tej samej wielkości?

Opublikowano

Wygląda to mniej więcej tak:


Pływają sobie te rybki i tak się podgryzają. I ten najbardziej podgryzany nawet optycznie staje się krótszy. Ma coraz krótszy ogon, rany na ciele nie są tak wyraźne ale gdy przyjrzysz sie z bliska ma kilka, kilkanaście ranek. W pewnym momencie już nie próbuje walczyć tylko się chowa jeśli ma gdzie. Zaczyna pływać tak kołysząco i kaczkowato ... pyski wiedzą ze jest słaby ma gorszą koordynację i zaczynają go prześladować nawet najmniejsze rybki w zbiorniku. Pojawia sie syndrom lęku. On boi sie nawet 3-4 cm rybek. I te wszystkie ryby w zbiorniku go ganiają i gryzą i po pewnym czasie wygląda jak bojka nie ma płetwy ogonowej, piersiowych lub są w szczątkowym stanie pozostałe płetwy są też pokancerowane ... nie ma łusek często w ygląda jak okorowany. Ryba tylko dyszy i leży gdzieś w szczelinie co nie zmienia ochoty na skubanie tej ryby zwłaszcza przez mniejsze i słabsze rybska. I w pewnym momencie już nie dyszy ... już nie ma pyszczaka zniszczenia skóry są już zbyt zaawansowane znika równowaga w organizmie i po rybie. Czas trwania jest różny. Od kilkunastu dni do dwóch trzech godzin. Najpewniejszym objawem są zniszczenia płetw, mocne pogryzienia płetwy ogonowej zmniejszają szanse ucieczki i jeśli np agresja nie jest chwilowa np wywołana tarłem to rzadko kończy sie to dobrze najczęściej ryba jest albo odławiana przez akwarystę albo ginie

Opublikowano

Fizycznie mogą być cztery:

1. uszkodzenie pęcherza pławnego=brak równowagi=niemożność pobierania pokarmu= zgon

2. jak pisał Hary uszkodzenia płetw i skóry jeżeli są znaczne=zaburzenie równowagi osmotycznej= niewydolność wielonarządowa=zgon

3. mocny strzał w korpus=urazy narządów wew=zgon

4. Stres=zaburzenie odporności=infekcja= zgon

Opublikowano

3. mocny strzał w korpus=urazy narządów wew=zgon



No i właśnie to też mnie dziwi.

To aż tak silnie mogą uderzyć?

Co wtedy z napastnikiem? Nic mu nie jest??

Opublikowano

A ja widziałem jak 11 cm lombardoi zabił 7 cm saulosi ... nie widziałem dokładnie gdzie uderzył podejrzewałem ze w okolice głowy. Ryba dyszała ciężko i leżała na kamieniu a po moim wyjeździe kolega napisał że już po niej. Na pewno jednak zabicie jednym ciosem to bardziej przypadek niż .norma przy tak nie wielkich rybach jak mbuniaki. Zabicie jednym ciosem w przypadku wagi ciężkiej tj drapieżników to już dużo częstsze ... takie przygody mógłby jednak bardziej opisać Mars którego Fossorochromis przetrzebił pół obsady ;) gdy pląsał w miłosnym amoku ;)

Opublikowano
Na pewno jednak zabicie jednym ciosem to bardziej przypadek niż .norma przy tak nie wielkich rybach jak mbuniaki
zgadzam się. Przy opowieściach o "morderczym strzale" trzeba brać poprawkę na to że ryba mogła wcześniej zainkasować X ciosów zanim dostała ten "jeden" zabójczy.
Opublikowano

Ja widzialem u siebie w baniaku taki "strzał" Jeden z samców Protomelas Taeniolatus zagapił się i nie odskoczył, dominant uderzył w okolice głowy, bardzo silnie. Zaatakowany dostał jakichś drgawek i dosłownie po kilkunastu minutach już było pozamiatane :/ Ryba była w dobrej kondycji, nie była "pokancerowana". Atakujący po uderzeniu zrobił kółeczko wokół ofiary i śmignął w drugi koniec terytorium, odgonić inną rybę.

Opublikowano
Na pewno jednak zabicie jednym ciosem to bardziej przypadek niż .norma przy tak nie wielkich rybach jak mbuniaki
zgadzam się. Przy opowieściach o "morderczym strzale" trzeba brać poprawkę na to że ryba mogła wcześniej zainkasować X ciosów zanim dostała ten "jeden" zabójczy.


Pewnie tak jest w większości przypadków ale np ta historia która opowiedziałem ja trwała około 1 min ... i 15 min agonii a może i krócej. Wpadłem z moim odratowanym saulosi nr 3 którego przez miesiąc trzymałem w 60-tce aby odrósł po masakrze którą mu zgotowały nr 1 i 2. Zawiozłem do kolegi który miał go wziąć. I wziął ... saulosi wpadł od akwa gdzie pływał m.in ten lombard. Stawiał sie do wszystkich ryb jakie spotkał na drodze, jak to dorosła ryba gdy zagubiona znajdzie się w nowym akwa. Lombard podpłynął i się napiął kumpel do mnie zagadał odwróciłem się i po chwili zobaczyłem pół zwłoki ... pechowiec, lombard po skończonym dziele też zajął się przeganianiem innych ryb. To przypadek ale jednak nie chciałbym mieć takich przypadków kiedykolwiek więcej ;)

Opublikowano

siemka


a co sie dzieje z trupkami?


na poczatku mialem 24szt narybku, trzy z nich padly, wiec powinno byc 21 a jest 17...

inne rybki mogly je zjesc? mam saulosi, yellow i redy...

przeszukalem cale aqua i nie znalazlem zadnych zwlok

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.