Jump to content

Kilka samców saulosi


Recommended Posts

Może mi coś doradzicie bo czaszkuję, czaszkuję i nic mi konstruktywnego do głowy nie przychodzi.

Sytuacja wygląda następująco:

Kupiłem "zestaw" 2 samców i 4 samic saulosi.

Po czasie okazało się że to jednak są 4 samce i 2 samice (sklep oddał kasę za 2 rybki i powiedzieli że 2 samce mam gratis).

I tu zaczynają się schody.

Chciałem pozbyć się 2 samców dokupić z 3-4 samiczki, ale tak jakoś nie za dobrze mi z tym.

Jakoś bardzo zżywam się z wszelkimi żyjątkami i nie chciałbym się ich pozbywać (może będą miały gorzej, a może lepiej niż w 200 l akwarium z kilkoma innymi samcami)

Jak myślicie lepiej jednak się z nimi rozstać (czego bym chciał uniknąć) czy może dokupić z 5 samic i zobaczyć co będzie?

Link to comment
Share on other sites

podaj jakis wymiar swojego akwa!!

ja na twoim miejscu a takim jestem jak narazie mam akwa 120x40x50 a w nim 2+4 yellow i poki co 4+7 saulosi , 3 samic nie jestem pewien .Mam duzo kamieni i sprobuje z taka iloscia samcow , jezeli cos bedzie nie tak to pozbede sie jednego samca, ewentualnie zostawie tylko 1 dominanta i 5 samic i dorzuce jeszcze 3 gatunek np. rdzawe

Jezeli chodzi o twoje akwa to dokupił bym poprostu samic i zobaczyl co sie wtedy bedzie dzialo, w komcu masz jeszcze jakies maluchy to dokup jeszcze 3 dorosle samice i poczekaj co wyrosnie z tych malych i wtedy jeszcze doloz im samic by bylo np 4lub 3 + 7,8 samic

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Na pewno masz za mało samic do takiej ilości samców, o czym już pisał bezsenny. Podaj też dokładny wymiar akwa i czy masz coś tam jeszcze poza Saulosi. Generalnie ja nie odławiam nadmiaru ryb (samców) jeśli nic się nie dzieje. No chyba, że mam kupca :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Do ryb które masz dorzuć samice lub młode rybki ... nie redukuj samców ... niech one zdecydują nie masz przerybienia ... wydaje się ze samce się po redukują ale może to trwać nawet 2-3 lata a radochę z samców gdy będą chociaż bywały w pełni wybarwione będziesz miał ogromną ... chyba że jakiś samiec zdominuje totalnie resztę to wtedy będziesz miał 1 pasiaka i 3 brzydale ... wtedy IMHO warto redukować nie oglądając sie na redukcje naturalne. Redukcje naturalną rozumiem jako odławianie pobitych i zagonionych słabszych samców a nie wyławianie zwłok :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

jakieś 2 tygodnie temu gdy trzymałem cały ten zestaw w 121 litrach tylko jeden był wybarwiony, szalał po całym akwa, a reszta obsady siedziała w narożniku.

Teraz po zmianie ładnie wybarwione są 2, jeden tak nie do końca i jeden trochę żółty jeszcze.

Te 2 wybarwione za rewir obrały sobie po jednej grocie obok siebie i się cały czas prężą przed sobą.


Jak będę kupował rybki to raczej będę celował w dorosłe samice niż młodzież bo mi czasem jeszcze kilka samców się narobi i dopiero kłopot będzie.


Co do przerybienia...

... wg książek to może i nie ma przerybienia ale i tak jakoś tak pełno w tym akwarium (a ryby jeszcze nie wyrosły jak powinny, a może mi się zdaje bo do tej pory to miałem jedynie 30 litrów z gupikami za czasów odległego dzieciństwa)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tak. Prawidłowa nazwa to Cyrtocara moorii. Na zdjęciach nie ma żadnej maylandii (obecnie metriaclima), wszystko poza Acei (dwa samce) to non mbuna. Według mnie wszystkie oprócz Fire fisha to różne odmiany A. stuartgranti sam zobacz ile tego jest https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara stuartgranti/index.html https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri'/index.html Równie dobrze mogą to być krzyżówki, bo Aulonocary bardzo chętnie się krzyżują, a wtedy nie dojdziesz z tym do ładu.
  • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
  • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
  • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
  • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
  • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
  • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
  • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
  • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
  • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.