Jump to content

Sie witam i pytam


oldmobil

Recommended Posts

Witajcie.

Mam nadzieję, że okażecie trochę cierpliwości kolejnemu nowemu na pokładzie :)

Na początek fragment jednego z postów z forum, na którym de facto statam się "odrabiać lekcje": "...piękne ryby , nie można się opanować i chcemy mieć ich jak najwięcej i jak najbardziej kolorowe.

Zobaczcie jaka jest większość pytań początkujących malawistów odnośnie obsady.

Byleby kolorowo było..."

Już wiem, że tego co chcę mieć nie będę. Akwarium 200 litrów, w środku jeszcze młodzierz: Auratus, Crabro i Maigano. Początkowo planowałem auratus, crabro, elongatusy mpangha i demasoni, ale "niechcący" przybyły maigano i pozostałe dwa gatunki stanęły pod znakiem zapytania - mówiąc prawdę między innymi z powodu problemów z nabyciem tychże.

Myślę, że zamiana wyszłaby wszystkim na zdrowie, mphangi i demasoni zastąpione byłyby którymiś z poniższych, i tu moja prośba o pomoc w najlepszym wyborze. Socolofi, Acei, Afra, Tropheops Red Fin czy Chewere. A może jednak cierpliwie czekać na demasoni i mphanga ?


Dzięki i pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

znaczy co, chcesz mieć crabro, auratusy, maingano i jeszcze 2 gatunki? To ja proponuję tropheopsa i afrę. Wszystkiego po 3+6. Za 2 latka zostaną Ci 3 ryby, taka naturalna selekcja...


A teraz na poważnie (jeśli poważnie pytasz o radę..?) Z tych gatunków które masz i ew. chciałbyś mieć, to masz do wyboru spośród maingano, socolofi, i ew. elongatusy. Reszta z różnych względów jest niedopuszczalna/bardzo dyskusyjna.

W tym akwarium polecałbym optymalnie mieć 2 gatunki. Po max. 8szt z każdego.


A poza tym, to poczytaj trochę, zanim zadasz pytanie, podobnych wątków doboru obsady do 200 litrów już było trochę. Zamykam!

Link to comment
Share on other sites

Zacznij więc od wyrzucania a nie dodawania ;) ... maingano zostaw auratusy i crabro wymień na inne, te pierwsze ze względu na agresje oraz to że są melanochromisami a dwa melanochromisy na pokładzie 200-ki to nadmierny optymizm ... te drugie do 200-ki pasują tak jak Pudzianowski do fiata 126p ;). Abym doradzał ci dalej pragnąłbym poznać wymiary twojego akwarium jeśli to 120-ka to możesz pokusić się jeszcze o 2 gatunki z najmniejszych jeśli 100-ka to tylko jeden. Pozostaje ci wiec opcja maingano i ... lub maingano i ... i ... ;). Z twoich marzeń do twojego akwa nadaje się jeszcze od biedy mphanga i chewere co do reszt to zacznij marzyć o większym zbiorniku ;)

Link to comment
Share on other sites

W tym akwarium polecałbym optymalnie mieć 2 gatunki. Po max. 8szt z każdego.


2x8=16, 4x4=16, źle liczę, czy są jakieś konkretne przeciwwskazania do 4x4 ??


A poza tym, to poczytaj trochę, zanim zadasz pytanie, podobnych wątków doboru obsady do 200 litrów już było trochę. Zamykam!


Czytam i czytałem o obsadzie do 200 litrów. Ja nie pytałem co do 200 litrów, tylko co do towarzystwa dla auratusów i crabro.

Niemniej jednak uprzejmie dziękuję za informacje.


Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Mądre pytanie ;) przeciwwskazania dla 4 x 4 są zazwyczaj takie że ludzie nie preferują małych haremów ... ja je lubie i daje zazwyczaj 1 + 3 -4. Na dwa samce w gatunkach wymienionych przez ciebie IMHO i tak nie ma szans dlatego zaproponowałbym ci 1 + 4 x 3 w przypadku gdyby to był baniak o długości 120 cm i 1 - 4 lub 5 x 2 w baniaku 100 cm. Długość akwarium determinuje ilość rewirów, w 100 cm pomimo tego samego litrażu ciężej jest upchać 3 gatunek. Można to zrobić wkładając rybę mniej terytorialną i nie za dużą 1 + 3 maingano, 1 +3 yellow i 1 + 3 sprengerae może się udać choć to już trochę siłowanie z naturą ;). Pytałeś o towarzystwo dla crabro podając litraż, nie dziw się że nie otrzymasz odpowiedzi na temat towarzystwa dla crabro w takim akwarium skoro nikt nie dopuszcza trzymania w takim maleństwie samych crabro, już serce się rozrywa jak się o tym słyszy a ty chcesz jeszcze bardziej je unieszczęśliwiać . Chyba ze masz akwarium przejściowe a docelowe będzie większe ale o tym nic nie piszesz. Ja lubię różnorodność i jestem w tym dość odosobniony ;) akwaria jednogatunkowe nie są moją miłością poza tym wiem ze wielosamcowość w akwariach tak małych jak 200 litrów to przypadek raczej nie częsty i stawiał bym na tą różnorodność ale z sensem.


Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tak. Prawidłowa nazwa to Cyrtocara moorii. Na zdjęciach nie ma żadnej maylandii (obecnie metriaclima), wszystko poza Acei (dwa samce) to non mbuna. Według mnie wszystkie oprócz Fire fisha to różne odmiany A. stuartgranti sam zobacz ile tego jest https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara stuartgranti/index.html https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri'/index.html Równie dobrze mogą to być krzyżówki, bo Aulonocary bardzo chętnie się krzyżują, a wtedy nie dojdziesz z tym do ładu.
  • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
  • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
  • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
  • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
  • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
  • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
  • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
  • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
  • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.