Jump to content

Jaka nie mbuna ?


zbycho

Recommended Posts

Witam.

Mam akwa 240 L ( 120 x 40x50 ) obsada to saulosi coral - 16 szt i yellow -5 szt . W ten sposób udało mi się uzyskać trzy kolory ryb mając tylko dwa gatunki . Rybki są małe , mają około 4 cm i będą później redukowane ze względu na płeć .

Docelowo chciałbym zostawić 3 samce saulosi z haremami i małe stadko yellow . I tu moje pytanie : czy można do takiej obsady dodać kilka ryb pływających w toni z grupy nie mbuna np. aulonocara lub jakieś inne ? Oczywiście rozmiaru zbliżonego do saulosi i yellow.

Dodatkowo chciałbym aby były barwy niebieskiej , ponieważ ryb tego koloru będę miał najmniej - tylko 3 samce saulosi .

Co o tym sądzicie Panowie ?

Link to comment
Share on other sites

Witam

Ja bym nie dodawał nie mbuny do twojego akwa z mbuną, wydaje się ono niestety trochę za małe, za krótkie. Myślę, że aulonocary miałyby trudny żywot. Ja mam samą non mbunę i te ryby sporo czasu spędzają również w przydennych partiach wody zwłaszcza samce, więc może ci się zrobić tłok i dym jak ryby podrosną i będą chciały przedłużać istnienie swojego gatunku. Mam wątpliwości czy dasz radę trzymać 3 samce saulosi jak podrosną, u mnie w 375 l /150 cm jak wybarwiły się 3 samce aulonek to w 2 dni 2 słabsze samce były pozamiatane i musiałem je wyjąć, aby ocalić im życie. Akurat w moim przypadku nie potwierdziła się czasem głoszona opinia, iż hodowla kilku samców aulonek jednego gatunku w jednym akwa jest możliwa, pewno tak pytanie jak duże musi być akwa ? Jak koniecznie chcesz spróbować to odradzałbym właśnie niebieski kolor, dlaczego ? bo to kolor samców mbuna które trzymasz i kto wie czy nie będą one traktowały niebieskich aulonek jako konkurentów. Niebieski z odrobiną żółtego jest samiec aulonocary nomen omen saulosi - ok 14 cm, pięknie ubarwiona jest a.sp. lwanda - ok 12 cm, z mniejszych a.hauseri - ok 10 cm.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Mam wątpliwości czy dasz radę trzymać 3 samce saulosi jak podrosną

Przyznam się że ja też mam wątpliwości czy mi się to uda , ale będę próbował ... . Dlatego też szukam niebieskich rybek które się nie pozabijają z istniejącą obsadą , bo najprawdopodobniej zostanie tylko jeden samiec saulosi .

Link to comment
Share on other sites

http://www.klub-malawi.pl/artykuly_klubowiczow/kacik_aulonocary/laczenie_aulonocar_z_pyszczakami_z_grupy_mbuna.html


Łącznie z przykładem obsady, którą będę miał w marcu...


Przykładem dobrej obsady w zbiorniku 120x40x50 byłaby obsada:


- aulonocara sp. rubin red - 2 samce i 5 samic;

- labidochromis caeruleus 'yellow" - 1 samiec i 4 samice;

- pseudotropheus saulosi - 3 samce i 6 samic.


I na tą obsadę CHORUJE !! No może zamiast saulosi wejdzie maingano... a raczej na pewno.


Jaka kolorystyka: czerwony, brazowy, niebieski pasiak i zolty !


Myślę, że coś takiego miałeś na myśli...

Link to comment
Share on other sites

http://www.klub-malawi.pl/artykuly_klubowiczow/kacik_aulonocary/laczenie_aulonocar_z_pyszczakami_z_grupy_mbuna.html


Łącznie z przykładem obsady, którą będę miał w marcu...


Przykładem dobrej obsady w zbiorniku 120x40x50 byłaby obsada:


- aulonocara sp. rubin red - 2 samce i 5 samic;

- labidochromis caeruleus 'yellow" - 1 samiec i 4 samice;

- Ps. Saulosi - 3 samce i 6 samic.

Jaka kolorystyka: czerwony, brazowy, niebieski pasiak i zolty !


Myślę, że coś takiego miałeś na myśli...Dokładnie to !

Dzięki za wskazanie artykułu . Wydawało mi się że przetrząsnąłem to forum w tym temacie a jednak na ten artykuł nie wpadłem .

Jeszcze raz dzięki pastel.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tak. Prawidłowa nazwa to Cyrtocara moorii. Na zdjęciach nie ma żadnej maylandii (obecnie metriaclima), wszystko poza Acei (dwa samce) to non mbuna. Według mnie wszystkie oprócz Fire fisha to różne odmiany A. stuartgranti sam zobacz ile tego jest https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara stuartgranti/index.html https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri'/index.html Równie dobrze mogą to być krzyżówki, bo Aulonocary bardzo chętnie się krzyżują, a wtedy nie dojdziesz z tym do ładu.
  • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
  • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
  • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
  • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
  • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
  • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
  • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
  • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
  • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.