Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam! czasu jakiegoś wpadł mi w ręce artykuł w którym autor napisał iż malawi stresuje jasne podłoże w baniakach(grys dolomitowy, piasek kwarcowy itp.) zdaję sobie sprawę iż w naturze to podłoże jest "ciemne"

Powiedzcie mi proszę jakie wy macie z tym doświadczenia i czy to prawda.

Opublikowano

czesc. dlaczego piszesz wielkimi literami ? na nas nie trzeba krzyczec :mrgreen:

jasne podloze w polaczeniu z niektorymi rodzajami swielowek (np. power glo) moze ploszyc ryby.

nie jest to sztampa, ale dosc czesto odpowiadamy na posty typu : ratujcie ryby mi sie chowaja :lol:

poszukaj na forum, bylo tego mnostwo :wink:

Opublikowano

Odpowiedź nie jest tak prosta jak Twoje równanie ... jasne podłoże nie musi być stresogenne ale potrafi takim być i zazwyczaj jest. Świeże zbiorniki gdzie poza białym kwarcowym piaseczkiem, białymi wapieniami lub bardzo jasnymi skałami przy dość mocnym oświetleniu jak najbardziej płoszy ryby. Dodatkowo ryby nie pokazują pełni swoich kolorów. Ten sam piasek z łagodniejszym oświetleniem i dużą ilością ciemniejszych skał już tak działać nie będzie. Trzeba pamiętać że nasi ulubieńcy żyją często na dużych głębokościach i stłumienie światła jest tam jak najbardziej odczuwalne. Dotyczy to jednak tylko odłówu. Rybki hodowlane najczęściej są trzymane w trochę gorszych warunkach świetlnych niż w akwariach w naszych domach ale jednak różnice nie są jakieś dramatyczne. Lęk najprawdopodobniej budzi się w naszych podopiecznych ze względu na instynktowną potrzebę ukrywania się mbuna w ciemniejszych zakamarkach i unikanie otwartych przestrzeni. Jest to faktem, który obserwowałem w wielu nowych zbiornikach.

Opublikowano

Ja mam piasek kwarcowy ale zadnegoe stresowego zachowania nie obserwuje, fakt na poczatku jak tylko wrzucilem ryby do baniaka to przez jakis miesiac zadko bylo je widac na otwrtej przestrzeni ale pozniej juz sie przyzywczaily i teraz plywaj wszedzie wiec wszystko jest kwestja przyzwyczajenia:)

Opublikowano

Po porównaniu 7sztuk maingano nawet ok.6cm-były starsze,z małymi sauloskami sztuk 12:


Zauważyłem,że mimo dość jasnego piasku podobnego do tego jak był z maingano i jaśniejszego oświetlenia-po kilku godzinach od wpuszczenia do akwarium małe sauloski są bardzo śmiałe i odważne-jak podchodzę na drugą stronę akwarium to cała gromadka podpływa i się nie boi więc chyba dużo zależy od parametrów i pewnie samego charakteru ryb,

Czy może mieć wpływ,że sauloski to pokolenie F1?Dlatego są bardziej śmiałe?

Opublikowano

ja mam u siebie piasek kwarcowy swietlowki power i marine i nie ma zadnej zlej reakcji od momentu kiedy wpusciem maluchy a wrecz przeciwnie po tym co robia z tym piasem i zachowaniu po wlaczeniu swiatla powiem nawet ze bdzo im sie podoba ,,, wiec pewnie to sprawa indywidualna ale zawsze jest tak ze negatywna opinia bdziej rzuca sie w oczy na forum niz tysiac pozytywnych :)


pzdr

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

dodam, ze sam balem sie tego poniewaz, mam biale wapienie, bialy kwarc mielony, niebieskie tlo, a to wszystko przeplatane ok 4 anubiasami miedzy skalkami, ponadto swietlowki power i marine glo. Nie obserwuje zadnego stresogennego zachowania ryb wywolanego bialym piaskiem, ryby maja bardzo duzo kryjowek, ale w dzien wiekszosc i tak plywa sobie w tzw toni. Piaske jest bardzo drobny wiec wszelkie utarczki przy dnie lub oczywiscie ulubione przez moje pyszczaki podkopywanie , przekopywanie konczy sie unoszeniem bialej mgielki w tej okolicy-wyglada to fajnie. Sa tylko 2 wady, po pierwsze trzeba bylo nieco podniesc wlot rurki od kubla poniewaz zapychal mi sie wlasnie bardzo drobnym piachem, po drugie akwa ma 10 miesiecy i niestety o ile powierzchnie dna mozna ladnie oczyscic o tyle juz to co kryje sie w srodku ( a co widac przy przedniej szybie) nie wyglada juz za fajnie. Widac troszke syfku, jest czarno zielono, a takze widoczne sa miejsce gdzie ten piach byl mocniej dosypywany, bo nie ma co sie oszukiwac, przy czyszczeniu dna, zawsze troche takiego drobnego kwarcu zbierzemy. Akwa wyglada jak dla mnie super i wszyscy odwiedzajacy sa nim zachwyceni, ale nastepne akwa robie z ciemnym-granatow0-czarnym dnem i granatowo-grafitowymi skalkami. Gdzies takie widzialem, rewelka.

Opublikowano

potwierdzam. w swoim obecnym akwa mam drobny grys dolomitowy-z czarnym tłem + łupek filitowy tworzy ładną kompozycję jednak zaczyna brakować mi trochę "mroczności" ,akwa zaczyna wydawać mi się trochę sztuczne dlatego też zaczynam myśleć o jakiejś domieszce . mam jeszcze szansę- czekam na nowe 375l i oglądam galerię km. pozdrawiam! :wink:

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Sprzedam w bardzo dobrym stanie dwa filtry AQUAEL ULTRAMAX 1500 wraz z pudełkami i akcesoriami.  Cena za oba to 500 zł. Przesyłka w cenie. Oferta tylko tutaj i tylko dla osób z forum.   🍻  
    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.