Skocz do zawartości

SUMP - alternatywne rozwiązanie filtracji.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Planuję za jakiś czas zbudować sobie sumpa w szafce z tym że nie mam w akwarium jeszcze komina. Powiedzcie jakie wymiary powinien mieć mój komin zakładając że:

-akwarium ma wymiary 180/60/50 (dł/wys/szer)

-Do szafki zmieści mi się akwarium na sumpa 100/50/40 (dł/wys/szer) czyli 200L brutto

-Przy tak dużych wymiarach sumpa interesuje mnie przepływ realny minimum 2000L/h


Powiedzcie jeszcze jaką niedrogą oszczędną i wydajną pompę do tego wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jaką pompę bierzesz pod uwagę? konkretnie?

- jaką "szafkę" chcesz zastosować? wymiary/z czego?


komin musi mieć takie wymiary, żeby zmieścił wszystko co chcesz w nim zmieścić - długość grzebinia natomiast zależna jest od pompy ;) coś dobierzemy bez obaw...


opisz bardziej szczegółowo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompy które mnie interesują to Aquabee UP 3000, Aquarium Systems New-Jet 4500, Tunze Silence 1073.040, przy czym New-Jet 4500 jest najbardziej wydajna i ma największy przepływ 4500L/h przy poborze 50W więc chyba wybrałbym ją. Może znacie lepsze wydajniejsze i tańsze to prosiłbym o typy.

Co do szafki to akwarium stoi już jakieś 8 lat więc nic tu do planowania. Zrobiona jest na stelażu z profilu stalowego i wykończona płytami fornirowanymi z Castoramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem up3000, potem rozważałem nj4500, ale w efekcie skończyłem na omnigena 25-40 o CO... ale tu raczej poszło o cenę...


jeśli chodzi o pierwszą to zdecydowanie najsłabsza do takiego setupu, na wysokości 1m osiąga koło 2000l/h maax, ultracicha nie jest


nj4500 są polecane przez morszczaków i bardzo podobała mi się ta pompa, ale w efekcie cenowo wyszło mi że lepiej wyjdzie od CO


i mam omnigenę ktorą szczegółowo opisałem tutaj - co jak dlaczego:



rozwiązanie bardzo zgrabne.... i ultraciche, ultrawydajne i kosztowało 100zł ;)


zobacz inne moje filmy o sumpie n moim kanale - tam jest wszystko opowiedziane co jak dlaczego...

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie makok, faktycznie pompa tania jak barszcz i rzeczywiście cicha a właściwie niemal niesłyszalna. Mierzyłeś może tak mniej więcej wydajność w litrach na godzinę? Myślisz że pompuje więcej niż New-Jet 4500? Jeżeli tak to też zapodam sobie Omnigena.


Znalazłem jeszcze taką pompę CO także firmy Omnigena, trochę droższa ale chyba wydajniejsza i bardziej energooszczędna. Co myślicie? http://www.hydromet.net.pl/product_info.php?products_id=142


Stosował ktoś może dwie słabsze pompy w sumpie zamiast jednej mocnej żeby ulokować dwa powroty w różnych miejscach akwarium i tym samym polepszyć cyrkulację wody??


Samego sumpa chyba skleję sam, po obejrzeniu jednego filmiku jak szybko i łatwo można skleić akwarium przekonałem się do samodzielnego klejenia. Dla zainteresowanych oto filmik [ame]

[/ame]


Gościu ma chyba pistolet pneumatyczny lub elektryczny, super sprawa, no ale jak ktoś to robi na co dzień to ułatwia sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mierzyć nie mierzyłem bo jestem na sztywnych rurach więc za bardzo nie mam jak powalczyć z wiadrem i stoperem, ale na oko to wieje na II biegu przy 53W koło ~2500l/h na metrze wysokości - bo wychodziło mi że tak około półtora raza mocniej niż aquabee (może ta miała kolo 1500-1700 a nie jak wcześniej pisałem - subiektywnie)


czy wieje mocniej niż nj4500 nie wiem, ale imho stosowanie jej na III biegu przy długości grzebienia jaką mam (32cm) byłoby bez sensu bo spiętrzało by mi o 8mm wody więcej i eksploatowało zrzut z rury 25mm do 105% (5% wtedy spada rewizją i hałasuje) - musiałbym stosować rury 32mm a to znowu większe dziury, droższy uklad, droższe zawory itd...


poza tym przy takim przemiale jaki prezentuje moje ~650l wody netto znad blatu przewala 4 razy na godzinę, co aż nadto wystarcza....


mówiąc o tej mocniejszej zapewne sądzisz o 25-60? tak jak moim zdaniem ma ona sens w narurowcach gdzie musi wytworzyć ciśnienie, bo są wkłady, tak w sumpie jest bez sensu - porównaj wykresy wydajności tych dwóch pomp i zużycie energii - np 25-40 II-bieg 53W pompuje ~2500l/h (na 1m) a na III-biegu ~3000l/h przy 72W, a 25-60 na II-biegu 2600l/h przy 67W, a na III-biegu ~3800l/h ale już przy 93W... imho bez sensu bo w drugiej 3 bieg jest za mocny do malawi (przerost formy) i szkoda prądu na to 24h ;)

... a na drugim biegu niewielka różnica

... jedyne co to druga ma sens jak masz sumpa w piwnicy pod pokojem ;)


dwie pompy mogą mieć sens tylko wtedy jeśli masz dwukrotnie większą komorę pompy niż przy jednej pompie oraz jak mają pełnić funkcję również cyrkulacyjną i filtracji mechanicznej (w połączeniu z komora mechaniczną sumpa) - a nie tylko obiegu wody

... no i 2 pompy to 2x dłuższy grzebień ;) co też nie zawsze jest pożądane ;)


w moim akwa 180x73x55h mam tak jak na filmie i nie ma kup - kwestia dobrego ustawienia, spłaszczonych wylotów, przy pewnym ustawieniu kompozycji skalnej...

raz na dwa-trzy dni odpala się cyrkulator w akwa i godzinę przepłukuje skały i tyle...


ten filmik mnie zainspirował i skleiłem moje 720l oraz sumpa - klejenie jest na moim kanale YT w podpisie - zapraszam - nie było trudne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grundfos to nie omnigena ;)

kosztował pewnie 350 a nie 100 ;)


różnica zaczyna się zwracać po 4 latach na IIbiegu, więc uznałem że tyle to nie pochodzi :D

--

25-40 to model (zazwyczaj w tych pompach ten z podnoszeniem 4m)

180 to rozstaw gwintów montażowych (18cm)


dla przykładu 25-60 (podnosi na 6m)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.