Skocz do zawartości

SUMP - alternatywne rozwiązanie filtracji.


Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie taki :

http://www.aquario.pl/akcesoria-akwarystyczne/2174-worek-na-media-filtracyjne-uchwyt.html

Wymiary : średnica 15 cm , długość 20 cm.

Klaruje wodę elegancko. Wada jest taka, że przy polimerach trzeba czyścić dość często, ale woda kryształ. Można założyć o większych oczkach 300, 400, 800 mikronów. Mnie to nie przeszkadza. Jak jest zatkany to przy karmieniu wymieniam ( są dwa w zestawie ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

cześć

Nie chce zakładać kolejnego tematu. Jestem w trakcie uruchamiania nowego akwarium 500l (200x50x50) i mam problem z prawidłowym rozrysowaniem sumpa. Szkło do niego już mam czyli akwa 128l (80x40x40), z informacji: komin 30x15x45(h)cm, dolot 25mm, spust i rewizja 32mm, stała podmiana wody (3 korpusy narurowe tj. dwa wstępne i węglowy) plus spust do kanalizy. Planuję pompę Aqua Nova N-RMC 4000 z regulacją. W akwarium zakładam, że spiętrzenie wody na grzebieniu będzie max 3cm, czyli mamy ok. 30l wody, w rurach ze 2 litry i w kominie z 8l. W razie problemów spust i rewizję podciągnę bliżej powierzchni wody w akwarium. Wstępnie rozrysowałem projekt sumpa, który powinien zgromadzić nadwyżkę wody około 32litrów - reszta i tak poleci do kanalizacji.

Zobaczcie proszę czy dobrze rozrysowałem przegrody oraz poziom spustu w sumpie?

myLHRTO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wszystko rozrysowałeś dobrze.

Rozważ jeszcze dwie kwestie.

1/ robisz stałą podmianę wody więc zapewne znasz doskonale parametry wody we Wrocku a szczególnie pH i NO3 ale też nie wiem jakie rybcie planujesz do tych 500l.

2/ Ta pompa Aqua Nova to jest chińska  Jebao DCT4000 robiona dla nich więc jakość kultura pracy i parametry doskonale tu znane.  Ceny także. Nie wiem czy w sumpie wykorzystasz jej funkcje jak np feed ? będziesz wyłączał na 10 min przy karmieniu?

Bo jeśli nie to weż pod uwagę też chińską Grech CTP-4800  co prawda nie ma tej dyskoteki z wyświetlaniem na sterowniku ale kosztuje 160zł z kosztem przesyłki w 6 dni z Niemiec.

Sprawdzone fakty - sika 4800-5000l/h i pobiera 34W  ma regulację i można zmniejszać płynnie przepływ do 1500l/h - wtedy pobiera 30,5W  . Ma te same funkcje i zabezpieczenia co Jebao oraz miękki start czego nie wiem czy ma ta Aqua Nova

tu masz zdjęcie jak wygląda komora wirnika

20161102_071457.jpg

 Jest bardzo cicha choć nie powiem że niesłyszalna - jak przyłożyć ucho do pompy to słychać jak szumi te 5000l/h.:D.

Ujeli mnie technicznie te Grech-y :D kulturą pracy choć wygląda pompa kobylasto jak ktoś już tak nazwał choć wymiary ma mniejsze niż te Jebao ale ma nie tylko wirnik ślimakowy ale także jak spojrzysz cała komora wirnika jest ślimakowa a to oznacza że ktoś kto to projektował nie poszedł na najniższy koszt formy wtryskowej tylko na sprawność i kulturę pracy.

Tu masz aukcję za 40,94$ z przesyłką do Polski.

https://www.aliexpress.com/item/2015-New-1Pcs-Frequency-Conversion-CTP-4800-Filter-Pump-Energy-Saving-Eco-Water-Pump-For-Aquarium/32373033253.html?spm=2114.01010208.3.11.VJuTpV&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10091_10090_10088_422_10089,searchweb201603_1&btsid=5a6f30a8-b077-4e2a-bf2b-121e200b2853

 

A tak praktyczne w realu próby jej pracy w wannie

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda dobrze, szczególnie przy tej cenie. To Twoje zamówienie gość ma w komentarzach? Dwie rzeczy są dla mnie zastanawiające, dużo niższa cena niż u innych, oraz pobór mocy o którym napisałeś. Po skręceniu rzeczywiście nie spada pobór prądu? Teoretycznie 30W, na maksa 35W, a po stłumieniu o 2/3 nadal 30W?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, TMK napisał:

Wygląda dobrze, szczególnie przy tej cenie. To Twoje zamówienie gość ma w komentarzach? Dwie rzeczy są dla mnie zastanawiające, dużo niższa cena niż u innych, oraz pobór mocy o którym napisałeś. Po skręceniu rzeczywiście nie spada pobór prądu? Teoretycznie 30W, na maksa 35W, a po stłumieniu o 2/3 nadal 30W?

 

Gdzie - co jakie komentarze - ? nic nie wiem. Jestem tylko na liście tych co kupili.

Gość nazywa się Fan-jin Hu  i pisze do mnie już drugi mail a nie wiem czy chłop czy baba.

Po testach pompy dałem mu/jej po 5* za wszystko bo po raz pierwszy czas oczekiwania na towar 6dni, pompa daje więcej niż inni obiecują, ale to duża chińska firma handlowa a nie producent , ale chody już sobie u nich wyrobiłem. pytają co mi jeszcze potrzeba - może takie tło 220x75cm?:D

Pompa nie jest DC a AC z konwersją sinusoidy więc na prawdę jest ECO i oszczędza ok 60% energii co widać po realnych parametrach i jest bezpośrednio pod 220-240V więc rozumiem skąd te 34W ale i zamiast 4500l/h ja uzyskuję 5000l/h. bo u nas jest 230V.

Pompa nie ma elektronicznej regulacji  jej przepływu tylko ma te niebieskie pokrętło którym dławisz okno na wlocie wody do pompy czyli taki zwykły nie szczelny zawór - więc moc się niemal nie zmienia ale przepływ bardzo więc stale pobiera ok 30-35W ale to i tak mistrzostwo świata w oszczędzaniu energii.

Możesz kupić taką 3000l/h i moc tylko 10W i ja im wierzę że tak będzie z 12W i 3500l/h

Czas na zakupu dewizowe nie jest korzystny zawsze pod koniec roku $ up. PLN down

Jakbyś kupował to najpierw napisz do nich - może speszjal discount :D bo 2 $ dają każdemu.

 

 

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.11.2016 o 10:28, deccorativo napisał:

Gdzie - co jakie komentarze - ? nic nie wiem. Jestem tylko na liście tych co kupili.

Chodziło mi o ocenę transakcji, była jedna na pięć gwiazdek z Polski. Z ali w tym roku mam więcej zakupów niż z allegro, jakoś łatwiej dogadać się z majfrendami. Ten ma od razu podpięty kupon za 2$, a prawdopodobnie 11.11 w dzień singla mogą trafić się jakieś okazji. Dużym powodzeniem ta pompa cieszy się u Niemczech, choć ceny mają wyższe np na amazonie. Sama pompa fajna, policzę sobie tylko czy po dwóch latach różnica w prądzie nie zje różnicy w cenie. Dzięki za namiar i szczególnie za sprawdzenie projektu sumpa. W weekend chyba będę miał wiertło 45mm, później zostaną szybki do wklejenia. Dam znać jak uruchomię nową filtrację.

-------------------

Jeszcze jedno, wiem że zawracam.... Sump z 3 komorami będzie lepszy od pierwotnego projektu czy nie kombinować i kleić jak wcześniej narysowałem?

0CLnh7C.jpg

Edytowane przez TMK
dodany drugi projekt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Ten projekt lepszy bo prostrzy. Filtrować będą oba. Zrzut wody do kanalizy nie sklejaj tylko uszczelnij, bedziesz mógł wyregulować wysokość wody.

 

Ciekawa ta pompka. Muszę się jej przyjrzeć. @deccorativomógłbyś zmierzyć jaki ma przepływ na wysokość ok 190cm, wiem że wysoko i angażująco ale wierzę w Twoją rzetelność. Dzięki z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niestety nie sprawdzę bo ją dawno sprzedałem i nawet nie pamiętam komu.

Raczej już się tym pompom nie przyjżysz  bo ich na ali nie ma takich tanich od Niemca a ostatnią Grech CTP6000 kupił @spiochu   teraz są z drogim transportem prosto z Chin więc nie warto nawet sprawdzać póki nie pojawią się znowu z Niemiec.

Ale od dawna się zastanawiam dlaczego nikt w sumpie nie wpadł na pomysł "powieszenia na mocnym sznurku":)  nad wodą by pompa dópy nie zamoczyła takiej pompy IBO Beta 25/60 - 180

3956_1.jpg.bbe0479b31fdcd63446c95ce8bd687c1.jpg

 

 w takiej konfiguracji sumpowej:D zaznaczam że ja nie mam sumpa by sprawdzić ale gwarantuję ci ciszę bezgłośną   za 244 zł i na podnoszeniu o 2m:D

 

0CLnh7C.jpg.94a0ce517eb381c4285799791821c24f.jpg

pozostają niestety tylko dwa najwyższe biegi  - na I biegu realnie podnosi tylko na 1m.

II bieg   - real sik ok 2000l/h za  33W

III bieg -  real sik ok 2700l/h za - tu max 45 W

wszystko wynika z tych wykresów

http://www.dambat.pl/upload/beta-instrukcja-obslugi-pompy-beta_e12.pdf

 

 

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
    • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
    • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.