Jump to content

Zuzycie Prądu


Pan Pyszczak

Recommended Posts

Witam!

Ostatnio przyszedl rachunek;) byl duuuuzo wiekszy niz normalnie.

Zastanawiam sie ile moje akwaria moga zuzywac pradu, idzie to jakos policzyc?

Moze znaczny wplyw ma to,ze w domu temperatura spadla nieco (centralne ogrzewanie sie tak nei wyrabia) no i akwaria sie musza bardziej dogrzewac przez grzalki.


Akwaria mam 200 litrow, 100 litrow i 30 litrow.

Dwa filtry kubelkowe, trzy filtry wewnetrzne, trzy grzalki (200,100 i 50v)

Oswietlenie 2x30, 2x15, zarowka 60.

FIltry wiadomo chodza caly dzien, wiem ile wat kazdy ma. Jest jakis kalkulatorek moze w necie?;)

Link to comment
Share on other sites

Łoż Ty, 200 zeta? to co Ty tam robisz? ja z 3 akwariami w domu płaciłem 95zł, teraz mam 160... Ale to na podstawie wyliczeń zużycia przez poprzednich lokatorów. Ja liczyłem, że moje akwa 400l zużywa coś ok 30-35zł miesięcznie, tyle że ja mam same Atmany, a one biorą więcej prądu od konkurencji.


Aha - sam skok kwoty do zapłaty łączyłbym ze wzrostem cen energii.

Link to comment
Share on other sites

Na necie są różne kalkulatory :)

Ja używałem tego co jest na stronie www.malawi.pl ale teraz jakoś ten kalkulator nie chce działać =/ googlując znalazłem jednak taki: http://www.vattenfall.pl/kalkulatorenergii/


Wg. niego moje 112 akwarium w którego skład wchodzą następujące rzeczy:

Filtry: 14.7 watt /24h

Światło: 36watt /10h

Grzałka: 100watt /3h (nie wiem ile dokładnie działa moja grzałka tak więc to jest teoria)


Zużycie dobowe prądu wg tego kalkulatora to: 1.1kWh/doba czyli w ciągu miesiąca 33kWh. Koszt energii u mojego dostawcy to 0.3285 za 1kWh, czyli koszt działania mojego akwarium w miesiącu to ok. 11zł :)

Link to comment
Share on other sites


Zużycie dobowe prądu wg tego kalkulatora to: 1.1kWh/doba czyli w ciągu miesiąca 33kWh. Koszt energii u mojego dostawcy to 0.3285 za 1kWh, czyli koszt działania mojego akwarium w miesiącu to ok. 11zł :)No nie do końca to cały koszt niestety.

Do tego dochodzi opłata przesyłowa , oraz abonament , nie wiem jak w Twoim zakładzie energetycznym , ale w Enionie koszty poza energią to bodajże 40% rachunku :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Właśnie, co zrobić z taką wiedzą? @triamond przytaczał badania, w których kilkukrotnie większe stężenia nie powodowały śmierci pielęgnic. Nie wiem, na ile to miarodajne, bo doprawdy można zgłupieć od sprzecznych informacji.  @Tomasz78 współczuję śnięcia rzadkich okazów, ale faktycznie, czy nie należałoby profesjonalnie zbadać wody i o ten wynik skorygować testy JBL, coś jak ze skałami Celsjusza i Fahrenheita? Zgadzam się oczywiście z tym, że obecna instrukcja JBL jest nieprecyzyjna, ale na logikę, moment rozpuszczenia proszku jesteśmy w stanie określić po 10, kilkunastu sekundach. Wg mnie i na moje oczy tyle właśnie zajmuje rozpuszczenie się proszku w testach na NO3. Taki czas, a minuta to już różnica skali, w zasadzie.
  • Tomasz jesśli odczyt jest poprawny to mam ponad 100 i nie zdychają, normalnie tarło, samice z ikrą w pyskach.
  • A ile wyjdzie po 2 minutach wstrząsania? 
  • No jak nie zaniża, przecież musi być podany konkretny czas wstrząsania a nie 10 sekund do zniknięcia szarego proszku. Po 10 sekundach wstrząsania wyjdzie mi 5,10 NO3 - tyle to nie możliwe przy tak dużej obsadzie. Jestem pewny że ryby zdechły przez wysokie NO3. No to jak w starej instrukcji było 1 minuta wstrząsania a w nowej bez czasu wstrząsania sugerując 10 sekund do czasu zniknięcia szarego proszku, przecież wyniki będą biegunowo różne.
  • Tomku, ale nie masz 100% pewności, że ryby zdechły przez NO3. Powiem więcej, poziom NO3 50 czy nawe 60 nie spowoduje smierci ryb, nawet gdy przez długi czas będą narażone na takie warunki. Nie masz żadnego punktu odniesienia w postaci wiarygodnego i profesjonalnie wykonanego testu swojej wody. Nie możesz więc z pewnością twierdzić, że test wykonany według instrukcji zaniża wynik. A może jest odwrotnie? Test wykonany nieprawidłowo da nam zafałszowany wynik w tym przypadku zawyżony. Tak czy inaczej zbyt dużo tu pytań. Nie bronię producenta, ale uważam że najpierw powinno się uzyskać wiarygodny wynik testu wykonanego w profesjonalnym laboratorium, a następnie metodą prób i błędów wykonać test JBL tak aby wyniki były zbliżone do siebie. Tylko wtedy będziesz miał pewność ile czasu należy wstrząsać próbkę, aby uzyskać prawidłowy wynik. 
  • Wstrząsać trzeba intensywnie przez 1 minutę. Po 10 sekundach będziesz miał 5 mg/l a tak naprawdę może być 50! Po 10 sek kolor nie rozwinie się taki jak po minucie wstrząsania. Kolor rozwija się do 10 minut, po tym czasie już się nie rozwija. Przez to zbyt krótkie wstrząsanie zdechły mi cenne okazy bo mi wychodziło że mam 5,10 mg/l NO3 a tak naprawdę było 50,60 mg/l przez wiele tygodni aż ryby zaczęły chorować i zdychać a ja nie wiedziałem jaki jest powód bo przecież parametry wzorowe. Nie radzę sugerować się wpisem żeby wstrząsać 10 sekund do zniknięcia szarego proszku, bo się możecie zdziwić, będziecie się doszukiwać różnych chorób a przyczyna będzie prozaiczna - zbyt wysokie stężenie NO3.
  • Może ilości odczynników, może są bardziej reaktywne. Nie będę usprawiedliwiał JBL, ale moim zdaniem błędem jest wstrząsanie przez minutę testów z nowej serii, równie dobrze można wstrząsać dwie minuty, albo podgrzać fiolkę, w kontekście spotęgowania reakcji, wtedy wyjdzie 250. 😉 Jeżeli proszek rozpuszcza się w kilka sekund i jeżeli o tym mówi instrukcja, to trzeba wg mnie wstrząsać przez nie więcej, niż 10 sekund, góra 15 i zostawić na te 10 minut, jak instrukcja wskazuje, potem dopiero zrobić odczyt. Zauważyłem szereg razy, że intensywność koloru wzrastała wraz z upływającymi minutami.
  • Przeczytaj dokładnie instrukcję, coś tam się zmieniło jeśli chodzi o ilości odczynników. 
  • 2 Testy JBL i 2 różne wyniki. Jeden 5 drugi 40 mieszane ok 10s. Po dłuższym mieszaniu wyniki jeden 30 drugi 120. Chyba jednak wolałem nie wiedzieć.
  • U mnie to samo - mieszałem kilka sekund i wynik 5-10. Dzisiaj zakupiłem nowy, mieszałem minutę i wynik hoho. Jutro wyjmę ze śmietnika ten stary i sprawdzę wynik przy 1min mieszaniu.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.