Jump to content

Non mbuna w 200 l ???


Iza

Recommended Posts

Witam. :) Pytanie jak w temacie,czy standardowe 200 l nadaje się na jakieś gatunki z non mbuna? Jeśli tak,to proszę o propozycje obsady.Choruję na te rybki od jakiegoś czasu,ale oczywiście nie chodzi mi o upychanie ich tam na siłę... :roll:

Link to comment
Share on other sites

jest to temat dosć skomplikowany, z wielu powodów.

1. tak jak yaro napisał dla szeroko pojetej grupy Haplochromisów i drapieżników jest to akwarium nieodpowiednie ... poza kotnikiem :wink:

2. pozostaje jedna grupa zaliczana jak najbardziej do non-mbuny której pielęgnacje w 200 litrowym akwa o długości 100 cm można spróbowac podjąć

Mam tu na myśli niektóre, te najmniejsze i najładgodniejsze gatunki z grupy Auloniocara jak np hueseri, lub baenschi

Jest to jednak obarczone pewnymi sporymi ograniczeniami i problemami

mianowicie mamy trzy możliwości i niestety każda z nich jest obarczona pewnymi ryzykami, ograniczeniami, jak i problemami nazwijmy to etycznymi.

a) najodpowiedniej było by takie małe akwarium zrobić jednogatunkowe i to miało by bardzo duże szanse powodzenia, jednak nalezy pamietać iż to praktycznie tylko samce w przypadku Aulonocar mają wygląd. Tak wiec jeśli komus do szcześcia wystarczy akwarium w którym jest jedna kolorowa ryba i parę szaroburych to oki niech zakłada. Czemu piszę tylko o jednym samcu, poniewaz w tekim zbiorniku utrzymanie ich większej liczby przez dłuzszy okres czasu praktycznie nie bedzie możliwe - piszac dłuższy okres nie mam na myśli tygodni czy miesięcy ale raczej okres półtora roku do dwóch. Oczywiscie w poczatkowym okresie wybarwiania i funkcjonowania obsady mozemy mieć w takim akwa np 3 samce i to wszystkie wybarwione ale po paru miesiącach bytowania ciśnienie w akwa bedzie rosło aż skończy się śmiercią najpierw jewnego samca a potem drugiego wiec koniec kńców i tak zostanie jeden i taki rozwój wypadków jest dużo więcej niż prawdopodobny

B) wpuszczamy do akwa trzy gatunki aulonek np trzy razy po 1+2 gdzie samce będa na tyle rózne [co jest do zrobienia bo chocby huaseri od baenschi róznią się bardzo a i trzeci gatunke tez by się znalazł] że nie będa miały do siebi wrogiego podejścia. Problem polega jednak na tym iż Aulonocary nalezą chyba do najłatwiej krzużujacych sie gatunków W tak malym akwarium oraz biorąc pod uwage iż nalezą w/w gatunki do grup o podobnych zamiłowaniach a i samice róznia się niewile to ryzyko krzyżówek było by duże jak nie stuprocentowo pewne. W tym momecie potomstwo z takiego akwarium absolutnie w rzadnym wypadku nie mogło by byc dalej przekazywane oddawane lub sprzedawane, a ze nawet w akwa ogólnym zawsze sie coś uchowa to z czasem problem eutanazji by nastapił.

c) rozwiązanie ostanie to akwarium z samymi samcami

plusy to takie iż nie ma ploblemu z krzyzówkami i niepwenym potomstwem, agresja samców jest jeszcze mniejsza a wybierając parę gatunków można liczyć na dużą dozę spokoju, no i dekoracyjność tez bo wszystkie ryby kolorowe.

minusy tez sa spore. pomijając fakt iz wiele osób uwaza iż trzymanie samych samców bez samic jest niemoralne nieetyczne a nawet nienormlane, to fak że samce nie osiagną takiego stopnia wybarwienia jak ma to miejsce w akwarium z samicami kiedy muszą im imponowac w walce o wzgledy, następny problem to trudnosć w zdobyciu odpowiedniej ilosci ryb tzn po jednym samcu z róznych gatunków, bo mimo iz samic nie będzie to dalej trzymanie więcej jak jednego samca danego gatunku jest problematyczne. A takie wymiary akwa jednak sporo popularnych aulon dyskwalfikują ze względu na wymiary jaki dany gatunek może osiągnąć.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :D Czyli dam sobie spokój z non mbuna. Nie chodzi mi o to żeby wpychać je tam na siłę skoro to dla nich za małe,a na większe akwa nie mogę sobie pozwolić.Zostanę przy mbuniakach :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.