Jump to content

Recommended Posts

Posted

od mieśąca mam w akwarium pyszczaki z malawi, narazie kamienie kładłem jeden na drugim. Chciałbym wiedzieć jak dobrze układać kamienie i jakich urzywać z góry dziękuje! :D

Posted

Jak dobrze ukladac kamienie hmm, to juz raczej zalezy od wlasciciela akwarium (powinno byc tak, zeby mu sie podobalo a jednoczesnioe bezpiecznie dla pysi-chodzi mi o stabilnosc takich konstrukjci[na temat, sposobu wypowiadac sie nie bede to rzecz gustu o ktorym sie nie dyskutuje])

Dobrze jest ,jak kamloty tworza jakies kryjowki( mniejsze lub wieksze), jesli chodzi o ich rozmiar to ciekawiej sie patrz na wieksze glazy niz na budowle z kamyczkow(poruszylem kwestie gustu). Czego używac?- Generalnie to, wapieni,kwarcytów, piaskowców, marmurów... Staraj sie, nie ukaldac kamlotow bezposrednio na dnie, lecz np na styropianie, ktory moze posluzyc jako amortyzacja...


O to link http://www.klub-malawi.pl/galeria.html , ktory pomoze Ci z pewnoscia wyobrazic jak +/- powinno wygladac akwa:)


Pozdrawiam

Posted

Jak powinny być ułożone?

Według twojego uznania.

Jako przykład podam ci swoje.

::klik::

Oczywiście się na nim nie wzoruj ;]

Bo to nie jest wzór do naśladowania.

Ale podałem ci przykładowe ułożenie kamieni.

Takich kombinacji jest niezliczona ilość.

Użyj swojej wyobraźni :)

Ale pamiętaj żeby pysie też z ustawienia były zadowolone.


Pozdrawiam.

Adam.

Posted

cos w tym akwarium amd jest.. na pewno strasznie duzo piachu ;) ale jak lubi to niech ma. Co do ułożenia... ja dobrego ułożenia szukałem długo. Wapienie które mam, nie są łatwe do układania, mają bardzo dużo różnych płaszczyzn, wystających krawędzi i niechętnie się dają układać.

Najważniejsze moim zdaniem jest, aby dekoracja nie wyglądała na układana ręką ludzką. Niestety nie sprzyjają temu, moim zdaniem, płaskie płyty piaskowca, jeśli są podobnych rozmiarów, grubości, kształtu.

Druga rzecz, to wielkość kamulców. Uważam, że im większe głazy włożysz do akwarium (oczywiście bezpiecznie, by się nie przewracały i nie waliły w szybę), tym efektowniej ono wygląda.

Co do ich liczby, to tu już jak każdy woli, jeden chce parę kamyczków z 3 kryjówkami w akwarium, inny usypie stertę przy tylnej szybie aż pod lustro wody, zostawiając "mało miejsca" do pływania rybom.

Jeden na drugim, to średni pomysł. Znaczy się, jeżeli chodzi o estetykę, bo ryby pewnie lubią takie wielokryjówkowe "bloki z wielkiej płyty" ;)

Posted
cos w tym akwarium amd jest.. na pewno strasznie duzo piachu ;)

+/- 10cm

ale jak lubi to niech ma.

Mi to akurat jest obojętna jego ilość, ale pysia nie :D

Tym bardziej ,że na kilka cm się wkopuja :>

Co do ułożenia u mnie np.

Pierwsza wersja była... "zbyt płaska"

Teraz tył został zabudowany :)

Masa kryjówek jest :)

Ale pysie czują się jak w niebie ganiając w toni wody...

Lub między wapieniami ;]

Jak będę miał natchnienie to postaram się zrobić jakieś konkretne zdjęcia :)


Ogólnie moje porady.

Nie żałuj piachu, pysie to kopacze ;]

Spore kamyki na przemian z małymi.

Postarajas się jak najwięcej stworzyć im kryjówek.

Przód raczej zostaw do pływania :)

Od środka zacznij zabudowywać ku tyłowi :)


Oraz pamiętaj żeby unikać zmian w zbiorniku, bo to stresuje ryby, a stres nie jest wskazany...


Tyle odemnie :)

Adam.

Posted
Ale pysie czują się jak w niebie ganiając w toni wody...

Lub między wapieniami ;]


To są wapienie ? Jak dla mnie nie............

Posted
Ale pysie czują się jak w niebie ganiając w toni wody...

Lub między wapieniami ;]


To są wapienie ? Jak dla mnie nie............


To jesteś w błędzie kolego :)

Bo to są wapienie :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Cześć po 1.5 roku w swojej 112l przesiadam się na taki zbiornik moglibyście mi zaproponować jakąś fajną obsadę pod takie szkiełko.  
    • Obsada mało urozmaicona kolorystycznie, tak moja subiektywna opinia
    • Maluszki Red Rubina: Samiczka Samiec   I inne       Pierwsze fotki, samiczki i samca, to ryby, które dałem do roślinnego jak miały tydzień. teraz mają 3cm. Pozostałe fotki to młode, które trzymałem w kotniku ok 2 miesiące i teraz dałem dopiero do roślinnego i te mają ok 2cm, mimo że były bardzo regularnie i obficie karmione. To pokazuje, jak ważne jest dla ryb środowisko, w którym żyją, szczególnie we wczesnym etapie. W roślinnym oprócz regularnych posiłków miały dodatkowo florę i mogły podskubywać glony przez cały dzień. Miały też zapewnioną lepszą jakość wody, ze względu na filtrujące ją rośliny. Jest to dobra lekcja na przyszłość.
    • Takie haremy żeby stworzyć to musisz kupić 12/15 sztuk danego gatunku na start. Ja zamiast yellow dałbym maingano i będzie "pico bello".
    • Tak, już mam formatki docięte, stelaż i pokrywę robię sam bo ceny gotowców trochę dobiją, a tak profile z złomu spawarka i wio 😉
    • Czy według was niżej wymieniona obsada będzie ok dla początkującego Metriaclima estherae red red 2+5 Labeotropheus trewavasae thumbi west mc/ob 2+5 Labidochromis caeruleus yellow 2+5 Jeszcze można z 7 sztuk dorzucić ale sam nie wiem jakie, dostałem również informację że w takim zbiorniku jak mój to 60-80 sztuk 😳 ale to chyba przesada  Dzięki za porady 
    • "Jakie wymiary gąbki i ppi ? Ile i jakich mediów filtracyjnych ? U mnie przy takiej ilości mediów powinien być efekt samoczyszczenia... chyba że zarośnie pierwsza gąbka. Trzeba poczekać i zobaczyć  10 mc byłoby ok " Gąbka 50x50x5 30ppi. Tyle że potem woda leci do FX6 i Ultramax 2000 a tam też gąbki i chyba z 5 różnych ceramik. Zastanawiam się nad kaseciakiem - wg aquariumscience.org wychodzi mi najlepsza filtracja to taka bez mechanicznej gdzie jedno złoże ogarnia wszystko, im więcej "syfu" tym lepiej. Ile gąbki musiałby mieć kaseciak? Jak wygląda ten szklny filtr u Ciebie - od razu zrobiony razem z akwa? Jest doklejony czy wisi zaczepiony? W latach 90 miałem coś takiego - możesz pokazać foto?
    • Wiem że będę żałował bo już drugi raz żałuję 😁. Przejrzałem ceny na na rynku, akwarium o dnie 125x55 cm jest nie standardowe i kosztuje dwa razy drożej niż 120x40. I to w moim przypadku ma znaczący wpływ na wybór. Między kwotami prawie 1400zł a niewiele ponad 500zł (+ oczywiście dostawa w obu przypadkach) ma dla mnie znaczenie. Pozostaję przy mniejszym akwarium. Plan mam taki wzmocnić szafkę tak pisaliśmy wyżej: plecy z płyty meblowej 18mm i solidne nogi pod pionowe płyty dzielące szafkę na trzy części. Do przemyślenia mam jeszcze podpory bliżej przodu blatu, o których pisałem. Ewentualnie takie przygotowanie szafki żeby zawsze można było je dołożyć.
    • Wreszcie się stało🙃 od pomysłu do realizacji minął okrągły rok...  Stoi zalane, aranżacja już na gotowo. 70 litrów kształtek K1 po prawie 3 miesiącach moczenia w sumpie kolegi wróciło na swoje miejsce. Będę monitorował parametry ale myślę, że będzie raczej szybki start i zarybianie w przyszłym tyg. Jak tylko się nic nie wysypie po drodze.  Jak na pierwsze akwa z tym biotopem myślę, że wyszło nawet w miarę😉 oto efekt:
    • W Malawi z powodu braku lub śladowej ilości roślin nie spotkałem się z problemem z DOC. Problemy są z NO3 właśnie z powodu braku roślin. Dlatego jest sens używania żywic.  U mnie od wielu lat Purolite A520E. Pierwszą wymieniłem po chyba 8 latach. W sumie niepotrzebnie bo dalej działała.
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.