Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Ponieważ jest sporo o pompach CO itd. itp. pozwolę sobie na kilka refleksji po nalaniu wody do swojego zbiornika i uruchomieniu filtracji w sumie narurowej i dwa FBF-y. Pompa LFP 25/60 i jak na razie jeden Atman AT-203 (zaznaczam, że to dopiero uruchomienie).

Otóż właśnie jestem zadowolony - póki co. Po sklejeniu wszystkich rurek zaworków - mówiąc oględnie hydrauliki - uruchomiłem coś takiego


PC140124.jpg[/attachment:2vkisut4]


całość wydaje się w miarę możliwości pracować dość sprawnie pompa CO na pierwszym biegu wyrzuca jak sądzę ok 2,5 tys. l/h


PC050113.jpg[/attachment:2vkisut4]


jednak wydaje mi się, że sam piasek "wrze" zbyt powoli. Ale na razie, wbrew temu wszystkiemu o czym zdążyłem przeczytać powiem jedno: to działa i to chyba raczej sprawnie.

Mówię o tym tak przypuszczająco, bo minął dopiero tydzień jak woda krąży w obiegu, ale póki co wszystko działa.


W tym miejscu mam pytanko. W filtrach fluidyzacyjnych piasek - wiadomo - musi się stale ruszać. Ale czy jest jakaś np. norma, ze musi on być wypychany na jakąś konkretną wysokość, czy wystarczy jak będzie się tylko "gotował"


PC140122.jpg[/attachment:2vkisut4]


tak jak w moim przypadku (pierwszy bieg pompy)?


W miarę mozliwości chciałbym przedstawić wszystkim zainteresowym w jaki sposób doszło do wyboru takiego systemu filtracji i co było potrzebne aby wykonać FBF-y takie lub podobne.

post-7385-14695711679312_thumb.jpg

post-7385-14695711679631_thumb.jpg

post-7385-14695711679949_thumb.jpg

Opublikowano

Nie ważne na jaką wysokość "podskakuje" piasek:)

Ważne aby był dobrze natleniony.

Napisz proszę ile masz tego piasku , oraz musisz pamiętać , że FBF dojrzewa ok 4-56 tygodni.

A w sumie to ciekawe rozwiązanie :D

Opublikowano

Trochę się wobec tego uspokoiłem, bowiem pompa na pierwszym biegu, spokojnie sobie porusza złoże i dzieki temu wydaje mi się, ze się nie przemecza. :)


Jesli chodzi o ilośc piasku to w kazdej tubie jest 0,5 kg złoża. Na razie testowo, a może i docelowo. Zobaczymy w praniu. Oprócz FBF-ów jest przeciez jeszcze - nazwijmy to - "reaktor" z grysem koralowym ok 2 kg, a przed nim filtr narurowy sznurkowy 20 mikronów.


Natlenienie!

To sprawa nieco inna, bowiem zakładam, że woda pobrana z akwarium bedzie w miarę wystarczająco natleniona, a jesli nie? Co wówczas? Pewnie bedzie trzeba znaleźć jakieś rozwiązanie.


Idea! Ooooo! Tu mżnaby pisać...!

Dwa lata temu załżyłem swoje pierwsze malawi i oczywiście dokształcałem się głównie na tym forum (polecam nawiasem mówiąc wszyskim taką formę poasjonowania się akwarystyką; w myśl zasady "najpierw czytaj - pózniej kręć"). Gdzieś w kolejnej odsłonie artykułów z DIY znalazłem tekst o filtrze fluidyzacyjnym. I tak się zaczęło. A ponieważ mój brat - akwarysta, ale raczej zieleninka i krewetki zamówil sobie sumpa i za samo szkło wg jego zamysłu zapłacił moim zdaniem dużo za dużo powiedziałem, że ja postawię akwarium 600l bez sumpa no i stawiam :lol: Zobaczę jaką bedę mial minę jak mi to nie wyjdzie :twisted:

Opublikowano

wyjdzie-nie wyjdzie. Grunt że dobrze wygląda. Jakbyś dodał jeszcze jakieś kolorowe kontrolki i maszyne która robi "piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimg" to byłoby całkiem jak w star treku :mrgreen:

Opublikowano

W zasadzie nie bardzo mi zależało na wyglądzie. No może trochę tak :) Z resztą uszczelnione białym silikonem FBF-y nie wyglądają moim zdaniem za ciekawie :? Osoboście chciałbym, żeby działało jak najlepiej :D I to jest najważnejsze. Piachu jest póki co pod dostatkiem, a obsługa takiego filterka nie jest zbyt częsta.

Opublikowano

Postaram się po krótce opisać jak wykonałem taką filtrację.

1. pomysł - nie ma co wielkiego pisać - nie chciałem mieć sumpa z różnych powodów, a chciałem mieć tanią i sprawnie działającą filtrację biologiczną. Czytanko i znalazłem wśród artykułów klubowych jeden o FBF-ie DIY. I to wszystko

2. znieranie materiałów - trwało, trwało, trwało ..., ale w końcu się skończyło :lol:


p4220058.jpg[/attachment:155xfgvb] ; p4220060.jpg[/attachment:155xfgvb]


no i oczywiście rurki i kleje. Jeśli chodzi o całąhydraulikę to zaopatrywałem się tutaj http://www.tako.wroc.pl/są cierpliwi i nie zniechęcają się tym, że jesteś w magazynie np 1h. Plexi to inna rzecz. Dziś zastosowałbym oryginalne rury PVC-U transparentne, ale wówczas na początek kupiłem rury z plexi i klej COSMOFEN PLUS http://www.akces-plexi.com.pl/ sprzedaż wysyłkowa też sympatycznie :)

Największy kłopot był z przygotowaniem formatek na zamknięcie górne, bo trzeba to wyfrezować, a to nie da się zrobić ot tak. Wszystko musi pasować.

Po złożeniu wszystkiego w całość wyszło coś takiego

PB040047.jpg[/attachment:155xfgvb]

i czekałem na akwarium do listopada tego roku. Niedawno uruchomiłem to wszystko i tu się zaczęła jazda. Oczywiście przecieki. w ruch poszedł silikon i teraz jest ok. :mrgreen:

3. uwagi - zdecydowanie polecałbym nie zabierać się za plexi tylko za oryginalne rury PVC-U (łatwiej jest to skleić i przynajmniej nie ma obaw że przecieknie).

post-7385-14695711680619_thumb.jpg

post-7385-14695711680852_thumb.jpg

post-7385-14695711681081_thumb.jpg

Opublikowano

zawsze trzymam kciuki za majsterklepki ale FBF ma jedna wielka wadę - może narobić ostrego kłopotu - jest niestabilny.

Opublikowano

yaro dlaczego niestabilny ? przy prawidlowych ustawieniach pompy, nie wyrzucaniu piasku do rury nie powinno sie nic zmieniac w parametrach zloza . oczywiscie zloze musimy chronic przed zanieczyszczeniami ...wiec skad teoria o niestabilnosci filtra fluidyzacyjnego ?

Opublikowano

Filtry FBF to najlepsze , alternatywne dla sumpa rozwiązanie.

Nie ma problemu ze stabilnością , bo działają praktycznie na tej samej zasadzie co kubełkowe , z tym że ich ogromnym plusem jest powierzchnia złoża:)

Jedyny minus to niestety długi okres dojrzewania.

Opublikowano

No właśnie! Okres dojrzewania jest "czarujący" prawda? Ale myślę, że jak systematycznie będzie dolewana woda ze starego akwa, to może proces dojrzewania filtra przynajmniej się nie bedzie wydłużał w nieskończoność.

Jeszcze jedna rzecz! W moich filtrach jest w sumie 1 kg złoża dla akwarium 615l brutto. Czy nie za mało?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Sprzedam w bardzo dobrym stanie dwa filtry AQUAEL ULTRAMAX 1500 wraz z pudełkami i akcesoriami.  Cena za oba to 500 zł. Przesyłka w cenie. Oferta tylko tutaj i tylko dla osób z forum.   🍻  
    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.