Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Jest to mój pierwszy post na tym forum więc na początek opiszę co i jak:

Zabrałem się za kompletowanie akwarium.

Mam już prawie wszystko lecz cały czas się waham nad obsadą.

W związku z chwilowym brakiem miejsca mogę sobie pozwolić jedynie na akwarium o wymiarach 110x35x40 więc będą tam maksymalnie 2 gatunki.

Chciałbym tam trzymać Labidochromis caeruleus + Pseudotropheus saulosi lecz z różnych źródeł można uzyskać sprzeczne informacje. Więc po kolei:

- na jednej stronie przeczytałem że Labidochromis caeruleus jest idealnym "sąsiadem" dla Pseudotropheusa saulosi i obydwa gatunki świetnie się razem "dogadują" z powodu niskiej agresji obydwu gatunków.

- następnym razem sprawdzałem wymagania każdego z osobna i:

Labidochromis caeruleus - pH 7,6-8,8

Pseudotropheus saulosi - pH 7,0 -7,5

Czyli w jaki sposób zapewnić im optymalne warunki w sytuacji takiej rozbierzności?

Opublikowano

saulosi w ph=7-7,5 ? oczywiscie ze przezyja, ale jak pewnie czytales to dla naszych pyskow jest polecane ph w granicach 8 badz wyzsze.wiec nie ma tu praktycznie zadnej rozbieznosci miedzy w/w gatunkami. imo spokojnie mozesz polaczyc te dwa gatunki, ale oczywiscie w malych haremach w tak niewielkim akwarium.

pozdrawiam :wink:

Opublikowano

Zalecane Ph dla saulosi jest identyczne jak dla caeruleus czyli powyżej 7,5 najlepiej 8-8,5

z tym 7-7,5 to ktoś gdzies babola napisał

Opublikowano

Nie znam jeszcze zasad panujących na tym forum czy wolno podawać linki do innych stron czy nie ale informacje te (dotyczące pH) znalazłem na stronie wyglądającej na profesjonalną.

Co do akwarium.

Na razie jest małe.

Cały sprzęt kupuje z nastawieniem na akwarium ok 350litrów lecz niestety jeszcze teraz muszę się pomieścić w tym które kupiłem teraz (wymiana planowana po przeprowadzce czyli za okolo 6-7 miesięcy).

Mam nadzieję że jeżeli teraz kupię dwa haremy 1+6 to przez pół roku nie dorosną do takich rozmiarów żeby się w tym akwarium nie zmieścić.

Opublikowano

niestety tak jest w internecie że często gęsto informacje gdzieś znalezione sa potem bezmyślnie i bezwiednie kopiowane

mimo ze to wikipedia i strona akwarystyczna należąca notabene do aktywnego członka naszego klubu sa to informacje błędne. Na serwisie akwarium.info byc moze tez parametry te były wpisywane na zasadzie kopiuj wklej, bo przy róznych gatunkach są podane rózne parametry - tymczasem jezioro Malawi jest jednym zbiornikiem i nie ma w nim az tak dużych wachań parametrów w zalezności od położenia geograficznego danego akwenu


Tak ze paramety jakie opisałeś przy Labidochromisie czyli 7,6 -8,8 są zdecydowanie bardziej prawidłowe, i co ponownie podkreślam praktycznie jednakowe dla wszystkich pyszczaków.


Do administratora akwarium.info wysłałem już informację o tym fakcie

Opublikowano

Już kiedyś o tym pisałem, żywienie saulosi też jest źle opisane:

POKARM:

Pyszczak o dość nieszablonowej preferencji pokarmowej. Jako główny pokarm powinien stanowić pokarm zwierzęcy. Należy karmić larwami owadów, skorupiaki i suche pokarmy na bazie białka zwierzęcego. Do przysmaków saulosi należą ślimaki.

Opublikowano

Na wikipedię z założenia może pisać każdy i niestety zdarza się, że korzystają z tego uprawnienia Ci, którzy nie mają pojęcia o tym, o czym piszą, bądź wprowadzają celowo ludzi w błąd. Dlatego osobiście byłbym dość ostrożny opierając się tylko na wiedzy z wikipedii.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.