Skocz do zawartości

O zalanie baniaczka... pytań pare.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Wreszcie nadeszla chwila, ze moge napelnic swoj nowy baniaczek woda (ze starego zostalo tylko akwarium i pokrywa :D )... tzn mam nadzieje, ze juz moge i tu moje pytania...


1: wszystko co bylo klejone w tym akwarium (cale tlo, niektore kamienie do siebie, aby sie nie obsuwaly), bylo klejone za pomoca silikonu akwarystycznego... i tu moje pytanie, jest jakis minimalny czas po jakim mozna to wszystko zalac woda... pomijajac oczywiscie czas jaki potrzebuje silikon na pelne wyschniecie :wink:

http://www.allegro.pl/item465630707_dl_ ... zarny.html

(nie jest to reklama, poprostu na szybko znalazlem silikon ktorym kleilem)

2: Kubelek Eheim 2076 pro3e zasypany caly ceramika z Aquela, czy dodawac cos jeszcze aby wspomoc dojzewanie (kiedys na start dawalem jakies tabletki do kubelka...a moze dac Nitivec)? i czy ma chodzic pelna para - 1650l/h

3: Czy mechanik w postaci Atmana ma chodzic, czy jest zbedny w okresie dojzewania?

4: jaka tempereture ustawic na start?

5: kiedy brac sie wogole za jakies pierwsze pomiary wody?


Akwa: 240l


To chyba tylke, bede wdzieczny za pomoc

Opublikowano

1.przyjmuje się schnięcie 1mm spoiny/24h. Ja zawsze czekam aż przestanie śmierdzieć octem i tyle.

2. Jeżeli nie masz starych filtrów, dojrzałej wody albo brudu ze stabilnego akwarium to możesz zaszczepić bakterie (preparat w sumie dowolny - jbl kosztuje 8,5 zeta) a potem podkarmiać bakterie

2,3,4- IMO wszystko powinno chodzić tak jak bedzie chodzić z rybami

5. sprawdź na początku po nalaniu wody a potem spokojnie 4-5 dni może pochodzić

Opublikowano

Silikon schnie 1,5mm na dobę, czyli zależy6 ile silikonu dałeś – schnięcie liczmy z 2 stron – odczekaj tydzień i z głowy


Najlepiej, żeby wszystko było według norm dla zarybionego akwa (i tak przez te parę tyg. za dużo nie oszczędzisz, a patrząc po filtrze trochę kasy już wydałeś :wink: ) – czyli filtry włączone cały czas, temperatura, ph, gh, kh jak dla malawi

Na początek wrzuć trochę mrożonego pokarmu niech się rozłoży, potem jeszcze trochę – po dwóch, trzech tygodniach zmierz nh4, no2, no3 – dalsze postępowanie zależy od wyników.

Nitivec i inne bakteryjne specyfiki lałbym do wody dopiero przed zarybieniem – powiedzmy z tydzień


edit:

ups prawie dubel :o

Opublikowano

To chyba jednak zaczekam z zalewaniem... w sobote podklejalem jeszcze w akwa kamienie lezace w piachu (samo tlo schnie juz tydzien). No nic, mam nadzieje, ze dzieci mi wybacza zamiane zalewanie akwa na wypad do McDonalda :D ale moze byc ciezko... :roll:

Dzieki, jak narazie!!!

Opublikowano

wrzuc kostke mrozonki i niech gnije sobie.. mierz parametry. jak masz od kogo wziac syf z filtra (zaufane zdrodlo)to troche to przyspieszy stabilizacje cyklu.

a tak wogole to te pytania byly juz N razy omawiane na forum. uzyj czasem opcji szukaj

pozdro :wink:

Opublikowano

A powiedzcie mi, jak ustawic optymalnie przeplyw filtra i glowicy... bo piszecie, ze ustawienia takie jak z rybkami, ale jak to sprawdzic... tzn.

1: jak ustawic glowice Atmana, tak aby miachala na calej dlugosci 120cm, bez miachania rybkami jak ciuchami w pralce?

2: jak ustawic kubelek, zeby nie robil tego samego...?


Wszystko narazie na oko?

Opublikowano

Dokladnie jak powyżej napisał Yaro. Ja bym się nie przejmował za bardzo, za dużym strumieniem - ryby sobie poradzą, będą po prostu omijać dany obszar jeśli będzie zbyt silnie 'wiało'. Jak zobaczysz że tak jest to zmniejszysz po prostu i tyle. Ja osobiście wrzuciłbym na start mrożonkę i od razu dał preparaty / koncentraty z bakteriami do startu akwa (startery). Jaki jest sens dawać je dopiero przed wpuszczeniem ryb?! Jeśli dasz je od razu namnożą się lepiej przez te 3-4 tygodnie, więc IMHO nie czekaj, tylko lej starter od razu. IMHO starter jest też bezpieczniejszy od szczepienia akwa z obcego filtra. Cholera wie co tam u 'dawcy' w akwa się lęgnie. Ograniczasz więc do minimum ryzyko przywleczenia choroby, pasożytów, etc.


Pozdrawiam


PS.


Podobał mi się wpis z przekupywaniem dzieci, ale może zamiast do Maca to do zoo je zabrać? W imię szczepienia instynktów i zainteresowań przyrodniczych ;)

Opublikowano
Ja osobiście wrzuciłbym na start mrożonkę i od razu dał preparaty / koncentraty z bakteriami do startu akwa (startery). Jaki jest sens dawać je dopiero przed wpuszczeniem ryb?! Jeśli dasz je od razu namnożą się lepiej przez te 3-4 tygodnie, więc IMHO nie czekaj, tylko lej starter od razu.

Bakteryjki wlane do świeżej wody prawdopodobnie szybko padną – jak nie od chloru to z braku pokarmu – tak mi się wydaje. A dlaczego przed wpuszczeniem ryb? Tak dziwnie się składa, że nawet w teoretycznie dojrzałym baniaku po wpuszczeniu ryb często następują gwałtowne wahania parametrów – okazuję się, że jednak mimo osobników startowych w akwarium jest za mało bakterii nitryfikacyjnych, początkujący malawista zafascynowany nowymi pupilami sypie pokarm hojną ręką i po prostu jeszcze nie ma wyczucia w kwestii karmienia co skutkuje skokami nh4 i no2 – preparat z bakteryjkami może te skoki osłabić lub zniwelować – jeśli oczywiście w tej buteleczce jest jeszcze życie czego nigdy nie wiemy.

A powiedzcie mi, jak ustawic optymalnie przeplyw filtra i glowicy... bo piszecie, ze ustawienia takie jak z rybkami, ale jak to sprawdzic... tzn.

1: jak ustawic glowice Atmana, tak aby miachala na calej dlugosci 120cm, bez miachania rybkami jak ciuchami w pralce?

2: jak ustawic kubelek, zeby nie robil tego samego...?


Wszystko narazie na oko?


Właśnie w fazie startu baniaka masz idealny czas, żeby to wszystko rozpracować i poustawiać nie stresując przy tym ryb. Złotej recepty nie ma – każde akwa jest inne. W ramach dokarmiania bakteryjek możesz wrzucić trochę płatków i zobaczyć jak filtry zasysają i jaki obieg wymuszają :wink:

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.