Skocz do zawartości

Sterownik Siemens Logo! 230RC


aqua_bundy

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś przeglądając klubową galerię natknąłem się w opisie jednego akwa na informację o użytym tam do sterowania światłem sterowniku Siemens LOGO! 230RC. Niestety nie zapisałem sobie tej strony, a teraz nie mogę się do tego dokopać :-) Jeśli ktoś z Kolegów wdrożył u siebie taki sterownik, to byłbym niezmiernie wdzięczny za kontakt - chcę zrobić coś takiego u siebie i mam kilka konkretnych pytań. Sterowanie przy pomocy oddzielnych programatorów czasowych (cyfrowych) zupełnie mi się nie podoba - choćby z powodu braku synchronizacji zegarów, co skutecznie uniemożliwia precyzyjne przełączanie różnych układów oświetlenia. Oprócz sterowania światłem (bo w sumie zastosowanie kosztującego ponad 500 zł Logo tylko do tego, to lekki "overkill" :) ) chciałbym do sterownika podłączyć pomiar temperatury, natężenia oświetlenia zewnętrznego i takie tam inne pierdoły. Ktoś może powiedzieć, że to lekka przesada, ale ja lubię takie zabawy a'la Pan Słodowy :-)


Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki sterownik http://www.ciklider.se/forum/index.php?topic=1915.0

na jednym z tych moich zdjec jest ten sterownik

1 kanal zarzadza swietlowka z tylu marine -glo

2 kanal swietlowka przod 3 kanal to wylaczanie ogrzewanie w nocy 4 kanal to LED owe oswietlenie z 2 sekwencjami czasowymi rannej i nocnej

dodatkowo wylaczniki na wejscia sa do sterowania oswietleniem poza zaprogramowanymi czasami .

W zestawie jest program PC dosyc obszerna instrukcja i kabel ....niestety do wejscia szeregowego tak ze konieczny byl w moim przypadku zakup przejsciowki na USB tak ze tyle .... W moim przypadku...zaoszczedzilem po prostu sporo miejsca i troche sie pobawilem przy programowaniu...przelaczenia nastepuja plynnie nie trzeba synchronizowac zegarow..:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tknięty Twoim postem rozpracowałem temat LOGO, napisałem sobie na niego nawet program obsługi baniaczka - co prawda morskiego ale nie istotne.


Koszt całej zabawy do celów akwarystycznych to jakieś 700-800zł (taniej niż profilux) a co można takim zestawem zrobić (czyli co obejmuje mój program):


1. sterowanie światłem (nocnym, dziennym i jeszcze innymi dowolnymi) przy odrobinie zaangażowania nawet ściemnianie świetlówek można by było zrobić

2. sterowanie grzaniem i chłodzeniem

3. Zarządzanie automatyczną dolewką (wraz ze sterowaniem elektrozaworów) i automatyczną podmianą

4. Sterowanie pompami obiegowymi i cyrkulacyjnymi z trybem nocnym i trybem karmienie włącznie

5. Sterowanie czujnikami antyzalaniowymi


Generalnie można sterować wszystkimi innymi urządzeniami (max 16szt) z użyciem zegara, czujników temperatury, poziomu wody itp.


To wszystko za naprawdę niewielką kasę i w dość prosty sposób - plan na długie zimowe wieczory - kupić sterownik oraz moduł analogowy i zabawić się w podłączenie tego cuda do akwarium (moduł analogowy jest niezbędny do używania czujników termicznych)


Dodatkowo w nowym modelu (B06) jest duży wyświetlacz, na którym można wyświetlać aktualny stan parametrów sterujących baniakiem. Ale i tak nie opłaca się kupować starszych modeli sterownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sterownik jest już zamówiony (razem z modułem rozszerzającym o dodatkowe 8 wyjść). Na początek chcę zrealizować to co do tej pory robią programatory, czyli sterowanie świetlówkami, oświetleniem tła (zewnętrznego), oświetleniem wieczornym (tak, tak...zrobiłem takie cudo na led'ach :-) ) i nocnym. Do tego sterowanie grzaniem. Jak już poznam trochę ten klocek, to marzy mi się zrealizowanie układu z czujnikiem oświetlenia w pomieszczeniu, żeby cykl świecenia sam dopasowywał się do poziomu światła o danej porze roku. Na pomoc niezawodnych fachowców liczę w kwestii elektryczno-podłączeniowej, bo z programowaniem jako programista raczej sobie poradzę i zrobię to z przyjemnością ;-) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Koszt całej zabawy do celów akwarystycznych to jakieś 700-800zł (taniej niż profilux)



Cezarix , to że logo jest tańszy to też pojęcie względne:)

Wiesz , że profilux , to przede wszystkim stacja pomiarowa Redox , zasolenia , ph , sterowania pompami tunze ,ogrzewaniem i chłodzeniem, symulacją pogody , przy zastosowaniu stateczników śiemnialnych , a dopiero na samym końcu sterowaniem na zasadzie zał-wył światłem:)

Nawet tak prosta sprawa jak sterowanie ogrzewaniem , przy logo wymaga budowy odpowiedniego interfejsu , nie mówiąc o innych parametrach:)

Ale fakt faktem , zestaw startowy Logo jest tańszy od profiluxa.

Tylko , czy aby załączyć i wyłączyć światło potrzeba LOGO? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Daniel, na wstępi nie jestem jakimś orędownikiem LOGO! ale:


To nie jest zwykły sterownik włącz/wyłącz, nie ma żadnych przeszkód zeby robił WSZYSTKO to co robi profilux (za niższą cenę) do tego oprogramowane w sposób odpowiedni do Twoich potrzeb. Nie znalazłem jeszcze funkcji, której nie dałoby się tym urzadzonkiem załatwić - a więc tak:


1. stacja pomiarowa Redox , zasolenia , ph - żaden problem kwestia podłączenia czujników - często tańszych niż profiluksowe


2. sterowania pompami tunze - toż to przecież włącz wyłącz


3. ogrzewaniem i chłodzeniem - bez kłopotu z czujnikami po 35zł/szt


4. symulacją pogody - mając do dyspozycji funkcje logiczne i generator liczb losowych nie ma z tym kłopotu


5. przy zastosowaniu stateczników śiemnialnych (o tym pisałem - teoretycznie jest to możliwe)


Śmiem twierdzić że LOGO jako platforma otwarta ma znacznie większe możliwości niż kompletne i zamknięte konstrukcje


Nawet tak prosta sprawa jak sterowanie ogrzewaniem, przy logo wymaga budowy odpowiedniego interfejsu , nie mówiąc o innych parametrach:)
- interfejs napisałem w 15minut na prawdę nie jest to kłopotliwe, nie do końca wiem o jakich INNYCH parametrach piszesz. Powiem tak dla mnie właśnie to że samemu pisze się procedury decyduje o atrakcyjności urządzenia, mnie osobiście zawsze stresuje stosowanie elektroniki która nie do końca wiem jak działa - tutaj mam nad tym większa kontrolę.


Daniel mój post ma wywołać rzeczową polemikę bo noszę się z zakupem zestawu LOGO! do obsługi moich baniaczków i zawczasu chcę rozważyć wszystkie za i przeciw, więc tego typu uwagi są mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Czarku nie jestem zwolennikiem profiluxa :)

Ale:

1.

podłączenie redox , zasolenia wymaga interfejsu sprzętowego (jeśli się nie mylę to ma być złącze BNC , ale w innym wypadku pokaż mi gdzie podłączyć elektrody).

2.

Pompami nie steruje się w profiluxe tylko zał-wył , ale także prędkością obrotową poprzez zmianę napięcia zasilającego

3.

Te czujniki trzeba kupić w profiluxe już to masz:)

4.

Tutaj IHMO oba rozwiązania są porównywalne

5.

Przy zastosowaniu stateczników ściemnianych można uzyskać prawdopodobnie ten sam efekt zmierzchu i świtu.


Napiszę tak:

przyjmę każde rozwiązanie które będzie dobre , a jednocześnie tańsze:)

Ale mimo wszystko wydaje mi się , że profilux ma więcej możliwości.

Nie piszę już o sterowaniu cewkami elektrozaworów przy reaktorze lub kalkmikserze , podlegających pod moduł Ph.

Na pewno można poprzez jakiś interfejs sprzętowy(złącze BNC) to wszystko podłączyć , ale czy po zakupie tych wszystkich peryferii , nie wyjdzie taniej zakup Profiluxa?

Nie wiem tego , a że się w takich cenach nie orientuję więc jeśli ktoś by to policzył i wykazał , że jednak bardziej opłaca się Logo , to wtedy czapki z głów i pokornie ustawię się w kolejce do zakupu takiego urządzenia:)

Czytałem na innym forum dyskusję na temat budowy przez akwarystę komputera akwarystycznego , o możliwościach przekraczających nawet możliwości fabrycznych konstrukcji , ale opiera się on na jakimś starym PC-cie.

Pozdrawiam i mam nadzieję na Twoje kolejne posty:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) no to ja powiem tak:


1. podłączenie redox , zasolenia wymaga interfejsu sprzętowego (jeśli się nie mylę to ma być złącze BNC , ale w innym wypadku pokaż mi gdzie podłączyć elektrody). - każda elektroda działa na zasadzie zwiększonego napięcia/ rezystancji itp wystarczy to tylko oprogramować niczego oprócz elektrody nie potrzebujesz


2.Pompami nie steruje się w profiluxe tylko zał-wył , ale także prędkością obrotową poprzez zmianę napięcia zasilającego - dokładnie nie widze przeszkód aby tak sterować z poziomu LOGO


Jeśli chodzi o pozostałe rzeczy - nie ma przeszkód - interfejs sprzętowy do analogowych elektrod wliczyłem w pierwotną cenę (koszt ok. 200zł)


Powiem tak, dla mnie możliwość dowolnego programowania LOGO! jest ogromną przewagą, nawet gdyby jego cena była porównywalna z profiluksem. Nie wiem czy zaglądałeś do oprogramowania sterownika LOGO (można go ściągnąć za darmola ze strony SIEMENSA) oprogramowanie budujesz modułowo (graficznie składa się "kostki" na ekranie) i możesz przetestować działanie jeszcze zanim wgrasz soft. Spróbuj, zobaczysz jakie to ma możliwości - zmienisz zdanie.

Oprócz działań stricte akwarystycznych LOGO może robić też inne rzeczy jak np. sterowanie automatyczną dolewką (kontrolując nie tylko poziom ale zasolenie wody) czy kontrolowanie ew "katastrof" zw. np. z zalaniem mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.