Skocz do zawartości

nowe akwarium dla pyszczaków- pomoc przy w wyborze zbiornika


daniel_iron

Rekomendowane odpowiedzi

Witam


Na wstępie chciałem wszystkich powitać jako jest to mój pierwszy post.


Mam takie oto pytanie:

Planuję założyć akwarium dla pyszczaków wybrałem już wszystko teraz proszę was o porady co zrobiłem dobrze a co źle i ewentualne porady:


Akwarium to 200l (ewentualnie 220)

wybrałem takie:

http://www.sklepmalawi.pl/index.php?p34 ... ej-jakosci


czy przerobić ten zestaw i dać akwarium o wymiarach 100x40x55 zamiast 100x40x50?


Filtracja:

Kubełek JBL E900

Wewnętrzny Eheim 2012

Grzałka:

JAGER 200W

Napowietrzacz:

TETRA TEC APS-150

Oświetlenie:

1x30W NARVA AQUARIUM BLUE oraz 1x30W NARVA AQUARIUM NATURE (lub color)


Podłoże to piasek kwarcowy 40kg (czy nie za dużo)

Rośliny:

http://www.sklepmalawi.pl/index.php?p33 ... -tanganiki


Dekoracje to głównie będzie wapień drążony oraz trochę piaskowca i łupka


Tło strukturalne dołączone do zestawu jakie wybiorę


Więc zwracam się z prośbą do Was drodzy forumowicze o rady i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik OK, wiadomo iz czym wiekszy tym lepszy. Glownie uwage zwracaj na szerokosc i dlugosc - mniej wysokosc.

Nie mnije jednak - dodatkowe litry zawsze sie przydadza.


Filtracja:

Kubełek JBL E900

Wewnętrzny Eheim 2012

Grzałka:

JAGER 200W

Napowietrzacz:

TETRA TEC APS-150

Oświetlenie:

1x30W NARVA AQUARIUM BLUE oraz 1x30W NARVA AQUARIUM NATURE (lub color)


Kubel moze byc.

Wewnetrzny wzialbym inny chocby Weipro albo jakiegos Atmana z glowica.

Grzalka firmowo bardzo dobra, ale 200W to imo 2x za duzo.

Napowietrzacz.. hm niepotrzbne dodatkowe urzadzenie pozerajace waty.

Do tego niefajnei - sztucznie to wyglada.


Wystroj rzecz gustu. IMO drazony - badziew, znudzi Ci sie po miesiacu, kiedy dojdziesz do wnoisku, ze nienaturalnei to wyglada (sprawdz nasza galerie)

Raczej nie mieszaj kamienii (chyba, ze masz jakis konkretny plan) a sama strukture glazow (jak i kolor) dobieraj pod to tlo. Podobna faktura i kolor.


40kg to dla mnei za duzo. Kwarc tez troszke za jasny i malo naturalny, do tego, chodza sluchy, ze odbijajac i roswietlajac zbiornik, piach ma wplyw na plochliwosc ryb.


Z ciekawosci jaka obsada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm po pierwsze, jeśli miałbyś zwiększać litraż, to jak już daj np 105 cm długości albo 45 szerokości, bo imo w Malawi nie warto inwestować w wysokość:) (a co do zwiększania akwa to jestem jak najbardziej na tak:)

co do piasku, to jestem zwolennikiem zwykłego żółtego(budowlany, rzeczny itp) zamiast kwarcowego(imo za jasny)

no i zostaje jeszcze jedna sprawa, po co CI napowietrzacz? jeśli odpowiednio skierujesz wyloty filtrów nie będziesz go potrzebował:]

pzdr i powodzenia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok czyli rezygnuje z napowietrzacza.

Niestety co do długości jestem ograniczony do 100cm, szerokość jeszcze by jako tako przeszła ale niestety koszty takiego zestawu znacznie by wzrosły. Na wysokość inwestuje dlatego że patrząc że akwarium o wymiarach 100x40x50 ma 200l po odjęciu dna itd wychodzi mniej litrów.


Ile w takim razie (jaka grubość) zastosować piasku, gdzie taki budowlany dostane, z tego co widziałem po galerii dużo osób chyba ma kwarcowy:


najbardziej podoba mi się zbiornik z tego linku (pozdrawiam właściciela):

http://www.klub-malawi.pl/prezentacje_z ... mniak.html

(właściciel chyba ma piasek kwarcowy)


Zamiast wapienia drążonego zastosować zwykły?



Mam takie pytanie jeszcze jaki konkretnie filtr wewnętrzny byście polecili? Aquael Turbo 650 dobry?

Kubełek mam dobry czy też byście zmienili?


Co do obsady planuje ok 15-20 rybek a gatunki jaki mi się spodobały to:

Pseudotropheus acei

Pseudotropheus saulosi "coral"

Melanochromis chipokae

Melanochromis cyaneorhabdos "maingano"

Pseudotropheus lombardoi F1

labidochromis caeruleus

Pseudotropheus demasoni


Najprawdopodobniej wybiorę dwa góra trzy spośród tych gatunków (w planach kontrolowane przerybienie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kreisel to najprostszy sposób na ładny piasek, jest sortowany (frakcja 1mm) nie brudzi i ma neutralny kolor (piaskowy :roll: )

IMO drazony - badziew, znudzi Ci sie po miesiacu, kiedy dojdziesz do wnoisku, ze nienaturalnei to wyglada (sprawdz nasza galerie)
święte słowa - wapień filipiński zachwyca przez 2 tygodnie a potem wygląda jak żużel.

Aquael - zdecydowanie nie polecam

silna głowica - At-201/202 Atmana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do obsady, to wiem ze nie tu, ale poczytaj jeszcze trochę i przemyśl ja dokładnie, lepiej zrobić raz a porządnie, a nie potem po paru miesiącach zmieniać bo wszystko jest nie tak..

na pierwszy rzut oka odpadają na pewno acei(za duze) i demasoni(imo nie do 200litrowego awka dwugatunkowego, dla początkującego. sam ostatnio stwierdziłem ze 200l to za mało dla nich i zmieniam na 300)

pzdr

ps a może warto pomyśleć o akwa jednogatunkowym? wg mnie jest to jedno z ciekawszych rozwiązań w malawi(wg mnie! wiec proszę nie czepiajcie sie:P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.