Skocz do zawartości

Belka oswietleniowa zamiast pokrywy


Rekomendowane odpowiedzi

  • 10 miesięcy temu...
Opublikowano

Witam,

trochę odgrzeję temat, bo może ktoś z nowych koleżanek i kolegów dorzuci jakąś ciekawą opinię dot. HQI.

Planuję zwiększenie zbiornika do 150x40x50(h)cm i rozważam zastosowanie oświetlenie HQI. Przeczytałem wszystkie wątki z tematem powiązane i nadal się waham.

Chodzi mianowicie o brak pokrywy przy zastosowaniu HQI. Jak to w praktyce się sprawdza u Was? Mam już prawie 2 letnie osobniki P.Saulosi i C.Afra i wieczorami chlapią się na maxa (aktualnie w akwa 120x40x40 z pokrywą tworzywową) Trudno ocenić czy aż tak skaczą że wyskakują, no bo pokrywa jednak jest. A czy u was kiedy jej nie ma, nie macie strat? :) Pierwszą opcją jest zastosowanie szkieł do pokrycia. Mycie tego mnie nie przeraża powiedzmy do 2 tyg., a jakieś inne minusy? Drugą opcją jest wykonanie tzw. komina (osłony) wys. 5-10cm np z pleksi, jako zabezpieczenie przed wychlapywaniem? Sprawdza to się w praktyce? Proszę o opinie.


Drugą kwestią jest ilość źródeł. Lepiej dać 2x70W czy 1x150W. Dodam że jestem zwolennikiem oświetlenia z miejscami jasnymi i ciemnymi np jak ma eljot12 w stopce :)


z góry dzięki za wszystkie opinie

Tomek

Opublikowano

Tomaszu! Ja mam to zrobione w ten sposób http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0aa36ec7321e2868.html

Żarnik 1x150W 10 KK + 2x39W +2x oczko LED nocne.

Wszystko jest jednak przykryte szkłem. Niedawno kupiłem kilka młokosów M. msobo i dobrze, że siedziałem w biurze, bo jednemu się na zwiedzanie zebrało. Od razu przykryłem akwa szkłem. Choć IHMO bez szkła wygląda lepiej. Sam osobiście uważam że 1x150W jest ok., choć kusi mnie przerobienie na 1x70 W. To tak na szybko.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Dzieki panowie za odpowiedz.

@bofk - jakie wymiary ma twoj zbiorniczek?

@eljot - z ta moskitiera jest ciekawe...ale wyskakujace pysie to jedno,a wychlapywana woda to drugie (zachlapana sciana i meble- zona mnie powiesi:-D - stad draze temat i pytam o praktyczne empiryczne doswiadczenia)

a eljot te 1x70 w jakich wymiarach zbiornika masz?

Opublikowano

U mnie 2x 70, 170cm długości zbiornik, przykryte szkłem. Pleksi się nie nadaje bo od wilgoci i ciepła się odkształca.Przykrycie jest konieczne bo prędzej czy później króryś mieszkaniec akwarium znajdzie się na podłodze. Mimo tego,że pozostawione są kilku cm. przerwy między trzema przykryciami to wystarczająco ogranicza parowanie.Ale niestety ogranicza też ilość światła, bez szyb akwa jest fajniej oświetlone,zwłaszcza przy HQI. Rozważałem jakieś siatki zamiast szyb ale brak praktycznego pomysłu na zrobienie ramek.

  • Dziękuję 1
Opublikowano
@bofk - jakie wymiary ma twoj zbiorniczek?

150x50x50, a przykrywki rzeczywiście lepiej szklane, choć i tak się raczej nie uchroni od pochlapania ściany, ale na pewno zminimalizujesz wielkość rozprysku.

Opublikowano
150x45x50


Dzięki serdeczne na odpowiedzi.

I na jakiej wysokości nad lustrem wody masz te swoje 70wacików? przepisowe 30cm czy wyżej?

i jaką temperaturę barwową masz/macie - 10k ?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.