Jump to content

Pęka tło (styropian + CR65)

Fazii
 Share

Recommended Posts

Witam.

Robiłem własne tło (styropian + Ceresit CR65) do ceresitu dodałem czarny barwnik MIX.

Pierwsza warstwa schła 3doby a druga 4. Wszystko było ok, ale po zalaniu zbiornika tło zaczeło pękać po 24h.

Mija tydzień od zalania i i tak to wygląda.

Nie wiem co z tym dalej poczynić:(

Z jednej strony podoba mi się bo wygląda jakby popękana skała ale nie wiem co się stanie po pewnym czasie.

post-8282-14695711630065_thumb.jpg

post-8282-14695711630374_thumb.jpg

blad w procesie produkcji...

nie zraszales obficie woda podzas schniecia kazdej z warstw

oj nie czytalo sie opisu Cezarixa ze strony klubu... oj nie czytalo :P

slawek gorol

u mnie tez popekalo ale nie az tak. tlo zraszalem ok 7 rano pozniej po powrocie z pracy tj.18.

ale nie martw sie.. pekniecia slicznie zarastaja zielonym.w moim akwa po 2 m-cach juz nie widac :wink:

slawek gorol

a wlasnie zostal poruszony wazny watek pracy tla...

zrobilem tlo bez dna,czyli czesci na ktorej uklada sie kamienie i sypie sie piasek.

u mnie tlo zostalo wcisniete na ciasno pod belke wzmacniajaca.sklada sie ono z czesci tylnej oraz bocznej ,gdzie jest pochowany sprzet.(foto zamieszcze jak sie dorobie aparatu :wink: ).

jak wiadomo styro nasiaklo.specznialo, a cr z przodu juz nie pusci... suchy beton sprawia opor na tyle ile potrafi wytrzymac. niestety sila pecznienia styro czasem nie wystarczy zeby tlo nie popekalo....

ale nie martw sie.. u mnie po miesiacu tlo zaroslo zielonym i nic nie widac.wszystko za sprawa swietlowki phillipsa :D

pozdrawiam :wink:

Dziwne, jeśli mówisz, że zraszałeś tło obficie, nie jest to ten problem, a raczej wspomnianej pracy tła. Mam już 3 tla i żadne w taki sposób się nie zachowuje. Obawiam się, że jeśli pęka to w ten sposób, to zaprawa może odpadać od tła, a tego już się nie zakryje glonem. W chwili obecnej pozostaje Ci tylko kontrola. Może proces pękania już się nie pogłębi.

Jest to rozwiązanie, pod warunkiem, że dobrze tło wyschnie i że będziesz je dobrze "podlewał".

romekjagoda

Mi się wydaje, że pomalowanie cienką warstwĄ ceresitu nic nie da. Sam mam też kilka pęknięć, a raczej od prysków i to w miejscach gdzie było za mało CRu, tzn. za cienko. Tak przypuszczam. Tło zraszałem obficie, więc to nie ten problem. Ogólnie tło pękło tam, gdzie dałej dużo pianki. Niemniej pęknięć tak dużych jak u Ciebie nie mam (na szczęście, na razie...).

Co do zarastania to owszem, glony mogą to pokryć, ale jeśli dany element jest wyeksponowany, a u Ciebie raczej w tych miejscach popękań jest ciemno, więc za bardzo na glon bym nie liczył.

Opcją jest upuścić wody i zakleić pęknięcia czarnym silikonem akwarystycznym. Plusem jest, że nie musisz wyjmować tła z akwa, ale przynajmniej 24h musisz mieć spuszczoną wodę. Ja tak robiłem, gdy pokaleczyłem tło przy wkładaniu.

Pozdro i powodzenia

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• ziemniak
      U mnie zauważyłem, że ocierają się bardziej pyskami niż brzuchem. W momencie otarcia robią przechył o ok. 90 stopni tak jakby złapały kawałek mięsa i chciały go oderwać. Czasami jest to pojedyncze otarcie, czasami kilka, a rzadko jakby je coś ugryzło. Przed tym czasami też potrafią trząść głową. W jedne dni jest to niezauważalne, w inne dość częste. Poza tym ryby IMO są w świetnej formie, wszystkie przyjmują bardzo chętnie pokarm, ciekawskie, przeganiają się, kopią w podłożu, nie mają żadnych ubytków. Ładnie wybarwione oprócz samców maison reef i zebroides likoma, które bardzo rzadko się wybarwiają i słabo. Próbowałem już w poprzednim zbiorniku i przejściowym leków typu: MLP, metronidazol, capiforte, capisol, protosol itp. podawane i do wody i w pokarmie. W nowym zrobiłem wszytko od nowa, stare rzeczy zdezynfekowałem denaturatem i chloraminą, wymieniłem całkowicie obsadę, a problem tj. powrócił. Dodawałem również soli typu satnital z tropicala, a w w tymczasowym zbiorniku ryby dostały taką dawkę soli, że wydawała się bardziej słona niż w Adriatyku (maksymalna wg. książki autorstwa - Ad Konings). Powoli zaczynam się do tego przyzwyczajać, choć chwilami to miałem ochotę wypuścić wodę i wziąć młotek. Nie mam pojęcia o co chodzi i inni też, jeszcze inni mówią, że czepiam się. Woda, skały, piasek? Przeglądając forum natknąłem się na filmach na podobne zachowania, na których tj. autor nie zwraca na to uwagi. Ostatnio np.  
    • lukasz.host
      Dzięki @nsp👍 Kurcze jednak jestem mocno zacofany w temacie, na który się porywam😋 Z drugiej strony zdumiewający jest fakt, że gąbki upchane za tłem robią o wiele lepszą robotę od kaseciaków. Widziałem na pewnym filmie z kanału "AkwaMelon TV" jak gościu budował tło z łupków i podsunął mi pomysł, który chciałbym, żebyście zweryfikowali. Otóż chciałbym pionowo dwa wysokie i wąskie łupki zainstalować pod kątem w narożach tylnej ścianki tak, żeby tworzyły dwie trójkątne komory. Wtedy napchać w te miejsca pociętą gąbkę. Czy taka konfiguracja będzie odpowiednia, aby taki filtr biologiczno-mechaniczny się przyjął? Oczywiście do tego dwa falowniki lub pompki. 
    • ziemniak
      @Robson79 obie ryby bardzo mi nie podobają się. Jeśli rzeczywiście zresztą jest ok to ja bym jak najszybciej odłowił te dwie sztuki. Saulosi przez dziwne zachowanie, a Acei przez przerażający wygląd. W tymczasowym zbiorniku podał nawet w pokarmie coś w rodzaju metronidazol czy capiforte i zobaczył jak będą się zachowywać dalej... Ryb jest dużo, ale IMO tym bardziej dzięki temu jeśli te dwa osobniki są najniżej w hierarchii to nie powinny tak się zachowywać/wyglądać.
    • nsp
      Filtracja za modułem działa podobnie jak HMF, z tą różnicą że jednym otworem woda wpływa (zazwyczaj dolnym, przy dnie) przelatuje przez gąbki i wypływa górą. Można powiedzieć, że to takie pół HMF'a, bo nie masz dużej frontowej gąbki.      To jest filtracja mechaniczno-biologiczna, więc przy odpowiedniej liczbie ryb i cyrkulacji, nie będziesz potrzebował dodatkowego mechaniaka.
    • lukasz.host
      Dziękuję @rysib za rozwianie wątpliwości co do (nie)czyszczenia tego sposobu filtracji, ale czegoś nie rozumiem. W hamburgach sprawa jest jasna (tak sądzę), bo gąbka górną krawędzią wystaje ponad lustro wody po to, żeby woda napływała do filtra poprzez dużą powierzchnię gąbki, a nie przelewała się górą. Dobrze kombinuję? Powiedzmy, że jest to układ odizolowany. Woda musi uzupełniać poziom od strony pompy przesączając się przez gąbkę. Fizyka. To teraz biorąc pod uwagę moduł lub gąbki za tłem, jaką rolę spełnia tam falownik lub pompa, skoro nie jest to układ odizolowany? Ma wymuszać tylko ruch wody przez pociętą gąbkę? I jeszcze jedno, skoro jest to filtracja biologiczna, to czy będę do tego potrzebował mechanika?
    • Amohr
      Sam już nie wiem jak ma wyglądać ta filtracja. Jako biolog dam Aquael ultramax 2000 a co jako mechanik? Nie chciałbym filtra wew. Tak więc jeżeli Aquael ultra 900 za mały to może Aquael ultramax 1000 jako mechanik. Po co dawać prefiltr jak mają w sobie
    • mazilo
      może i dobrze ze jest charakterek , sama natura 😉
    • Robson79
      Najpierw przejdź na karmienie 2 razu dziennie i obserwuj ryby.  Jeśli chodzi o Acei z pierwszego postu to niestety ma poskubane płetwy. Zamiany Saulosi lub Maingano na Demasoni nie polecam ponieważ  te ostatnie mają charakterek i możesz bardzo szybko pożałować decyzji o zmianie gatunku.
    • mazilo
      W pierwszym poście oczywiście chodziło mi ze wygląd opisanych ryb nie wynika z agresji innych . Gdyby takowa była , to byłyby pochowane po kontach , i być może „ poskubane „ płetwy . Acei pływa jakby nigdy nic , są Saulosi najczęściej leży na środku akwarium.   Ilosc karmień - prawda , od jutra miałem wprowadzić karmienie 2 x dziennie . Kiedyś tak robiłem , w sumie nie wiem dlaczego przeszedłem do 1x dziennie . Ilość ryb spora - prawda , będzie redukcja .  Mała ilość  kryjówek …. tutaj ZAWSZE mam niezły ubaw , bardzo,ale to bardzo często jest mowa ile tego powinno być , a jak oglądamy piękne zbiorniki to jest ich jak kot napłakał .  Ostatnio myśle nad dodaniem kamieni z uwagi na fakt ze często widzę nowe maleństwa ,ale krótko 😞  Rozważam również na zmianą obsady . Prawdopodobnie zrezygnuje z Saulosi lub Maingano na rzecz Chindongo Demasoni . Logika w kolorach nawet podpowiada żeby zrezygnować z obu na rzecz Chindongo Demasoni 
    • Robson79
      W pierwszym poście napisałeś że napewno wygląd ryb nie jest wynikiem agresji. W ostatnim poście napisałeś że część ryb jest porozstawiana po kątach czyli jest jakaś agresja. W przypadku pyszczaków to oczywiście normalne. Wystrój akwarium bardzo mi się podoba choć przy tej ilosci ryb ( naliczyłem 35szt a pewnie jest więcej) jest mało kryjówek i nie wszystkie ryby mają możliwość schronienia się. Dodatkowo karmienie raz dziennie może być nie wystarczające i ryby najniżej w hierarchii mogą mieć problem z dostępem do odpowiedniej dawki pokarmu... 🤔 Skoro jak piszesz ryby z pierwszego postu chętnie pobierają pokarm to możliwe że jest to wynik niedokarmienia. Gdyby pokarmu nie pobierały oznaczałoby chorobę więc może rozważ karmienie 2 razy dziennie. Jeszcze może bardziej przyjżyj się tym osobnikom czy faktycznie zjadają pobrany pokarm i czy go nie wypluwają po chwili...
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.