Skocz do zawartości

żwir marmurowy biały


ibanez

Rekomendowane odpowiedzi

piasek.jpg


Na zdjeciu probki 4 rodzajów podłoża podswietlone w moim akwarium : żwirek marmurowy ( juz odpadł) , piasek akwarystyczny ze sklepu zólty, piasek zolty z plazy (najnizej) , i piasek biały a raczej szary ze sklepu.Innych nie udalo mi sie zdobyc.Najpozytywniejsze wrazenie zrobil na mnie wlasnie ten bialo-szary piasek ze sklepu.Nie wyglada on na taki ktory moglby odbijac swiatlo .Zwirek marmurowy jest juz duzo jasniejszy od niego co widac na zdjeciu.Piaski zolte niesety przypominaja błoto.Patrzac na ten bialy pisaek dziwia mnie opinie niektorych ze taki piasek stresuje ryby....Chyba ze jest rzeczywiscie jakis rodzaj piasku kwarcowego jasny jak ten zwirek marmurowy ...


Mam jeszcze pytanie.Ile potrzebuje kilogramow piasku do akwarium o dnie 120x40? 30 kg wystarczy?


Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sluchaj. piasek sie ma podobac tobie..nie rybom..i to obojetne..zeby tylko nie byl za jasny.widzialem wiele akwa z piaskiem z plazy i wygladaly swietnie...

a ile trzeba? facet to nie apteka gdzie sie daje 2g tego 5 g tamtego...jak z plazy to wez 40 kilo.. jak cos to dowieziesz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze :mrgreen:

Nie trzeba czytać żadnych artykułów , o tym czy marmur podnosi Ph czy nie:)

Wystarczy poczytać gdzie i na jakim terenie leżą Wielkie Jeziora Afrykańskie z Tanganiką i Malawi na czele , by się dowiedzieć , że marmur ogromnie wpływa na chemię wody.

Przeca te wszystkie jeziora w przeażającej części leżą na złożach marmuru , dlatego woda w nich jest zasadowa oraz miękka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Przeca te wszystkie jeziora w przeażającej części leżą na złożach marmuru , dlatego woda w nich jest zasadowa oraz miękka.



Prędzej bym powiedział że na terenach gdzie królują skały wapienne niż marmurowe, jeżeli się mylę z miła chęcią poznał bym źródło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danielj, nie jestem geologiem i naprawdę próbowałem poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu dostępną w internecie.... jednak bez skutku...


tzn poniższy akapit, tak często występujący w internecie, kopiowany w całości, lub częściach nie wskazuje jednoznacznie jakiego rodzaju skały dominują w jeziorze...

Budowa geologiczna. Niemal w całości Afryka stanowi platformę prekambryjską, zw. platformą afryk., której podłoże jest zbud. z prekambryjskich skał metamorficznych i magmowych (głębinowych i wylewnych) sfałdowanych, a następnie zdenudowanych. Na podłożu spoczywa pokrywa platformowa składająca się z osadów kambryjsko-plejstoceńskich, o grub. od kilkuset do kilku tysięcy m (miejscami do 7–9 tys. m). Zdenudowane skały podłoża odsłaniają się jako tarcze zach. Sahary i zach. Sudanu (m.in. masywy: Ahaggar, Tibesti) oraz tarcze środk. i południowej Afryki (m.in. masywy w Kamerunie, Tanzanii, Rodezji, Katandze). Na zapadniętych częściach podłoża prekambryjskiego utworzyły się niecki wypełnione szczególnie grubymi seriami pokrywy osadowej, np. niecka Río de Oro, Tindufu, senegalska, alg., libijska, nigeryjska, kongijska. Na pn. i zach. z platformą prekambryjską jest zrośnięty łańcuch górski Ar-Rifu, Atlasu Tellskiego, Wysokiego, Saharyjskiego i Wyż. Szottów, ostatecznie uformowany w orogenezie alp., oraz łańcuch Antyatlasu powstały w orogenezie hercyńskiej, na pd. — hercyński łańcuch G. Przylądkowych. Platforma afryk. jest porozcinana uskokami, które rozdzielają pasma górskie (np. uskok Agadiru, między Atlasem Wysokim i Antyatlasem), ograniczają głębokie niecki (np. nieckę zach. Madagaskaru) lub tworzą system wielkich rowów tektonicznych i zrębów w środk. i wschodniej Afryce (rów M. Martwego i M. Czerwonego, rowy wielkich jezior, np. Rudolfa, Alberta, Niasa). Rowy te powstały w trzeciorzędzie; są z nimi związane potężne wylewy law (Wyż. Abisyńska, wulkany: Kenia, Kilimandżaro, Meru i in.). Aż do triasu Afryka, wraz z Ameryką Pd., a do kredy z Australią, Płw. Indyjskim i Arabskim, tworzyła ląd Gondwana. Główne bogactwa naturalne: złoto i diamenty, platyna, rudy cyny, manganu, miedzi, uranu, cynku i ołowiu, kobaltu, tytanu, żelaza, boksyty, magnezyt, fosforyty, chromit, węgiel kam. i ropa naftowa. 



to:

podłoże jest zbud. z prekambryjskich skał metamorficznych i magmowych (głębinowych i wylewnych) sfałdowanych, a następnie zdenudowanych. Na podłożu spoczywa pokrywa platformowa składająca się z osadów kambryjsko-plejstoceńskich, o grub. od kilkuset do kilku tysięcy m (miejscami do 7–9 tys. m).

dla potencjalnego laika nic nie znaczy


proszę o wyjaśnienie przez osoby obyte w tematyce :wink:


sorry za OT, ale miałem w sumpie kiedys 4,5kg żwiru marmurowego (granulacja do 1cm) i nic a nic nie zmieniał parametrów w 180l wody netto... także mam wątpliwości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) to też niezły skrót myślowy ;)

bo w końcu diament to też węgiel tylko poddany "obróbce" we wnętrzu ziemi.

Wg mnie ta przeróbka spowodowała zmianę i struktury i właściwości .

No i tak jak pisałem, zdecydowanie największa ilość skał to wapienie a o marmurach nie słyszałem, ja również uważam jak makok że grys ma słaby wpływ na stabilizowanie parametrów, ja mam koło 10 kg w hydroponice - rośliny w tym rosną ale zbawiennego wpływu na wodę jakoś nie zauważyłem.

oza tym ta sama wikipedia podaje że skały metamorficzne ulegają zmianom i chemicznym i fizycznym - więc może być to trudne właśnie porównanie z wapieniem, chociaż nie wykluczam że nie ma w tamtych stronach marmuru, tylko zastanawiam się nad tym czy rzeczywiście ma on jakikolwiek wpływ na chemię naszej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może innaczej:)

Marmur to skrystalizowany wapień , zadziej dolomit.

Na forum Tanganikańskim , znalazłem ten sam temat.

Facet robił eksperyment, a mianowicie do szklanki z wodą wsadził grys marmurowy ,a po kilku dniach PH się podniosło:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.