Jump to content

140x55x55 dwugatunkowe nonmbuna

makok
 Share

Recommended Posts

Cześć, po dłuższej przerwie... :?

mam wprawdzie już nowe szkło (140x55x55), ale pytanie kieruje teoretycznie, ponieważ moje ryby czekają do odebrania u Misya :twisted:

Jakie dwugatunkowe nonmbuna byście zaproponowali z uwzględnieniem następujących trzech warunków?

(aby najpiękniejsze i zdecydowanie na pierwszym planie były w nim ryby)

1. HQI w przedziale 10k do 16k kelvinów. (zimne z niebieską poświatą aż do niebieskiego - przy czarnych dekoracjach)

2. Wielosamcowość każdego z gatunków. (np po 3 samce)

3. Niebieski kolor dominującym, ale nie jedynym.

Podobają mi się:

niebiesko-żółte aulonocary (w szczególności Lwanda)

lethrinopsy (tu nie wiem które wypadłyby dobrze w takim świetle ale są stosunkowo małe i wejdzie więcej samców)

protomelas

s. fryeri

c. borylei

+ pewnie coś wymyślicie :mrgreen:

Aulonocara Stuartgranti Cobwe i do tego Copadichromis borleyi Mara.

I nic więcej:)

Żółto , niebiesko , przy HQI po prostu bosko :D

Daniel, w jakich układach?

coś mam wrażenie że borylei na wiele samców nie pozwoli :P

jak duże stado aulonek?

czy się mylę czy stuartgranti są mniejsze od jacobfreibergi?

borylei piękny bezsprzecznie.... najładniejszy wśród możliwych do tego akwa...

ale co jakby nie wszedł w wiele samców??

Na pewno tylko jeden samiec borleyi:)

Stuartgranti dałbym 3 samce:)

Powinno się udać:)

oczywiście muszę zapytać, bo nie byłbym sobą :P

Jaka inna nonmb zamiast borylei żeby było pięknie (może nie równie pięknie) ale wielosamcowo w dwóch gatunkach? :twisted:

oczywiście wymieniona przez Ciebie wcześnie jest idealnie w mój gust...

Protomelas "Steveni taiwan" 3+5

Copadichromis trewavasae 1+3(o ile dostaniesz s Polsce :D )

To jedna obsadka

Lub coś takiego:

Aulonocara maleri maleri 3+5

Aulonocara kandeense 3+5

Albo , coś takiego , tylko tutaj bastardy murowane:(

Aulonocara Steveni Hongi

Aulonocara Stuartgranti Chirwa

W każdym razie wybór ogromny:)

no to żeś mi zapodał zagwózdkę :?

szczególnie że Misyo się wstępnie zgodził na moją mbunę...

narazie jestem na etapie że żal mi oddać...

ale wiem że te bitewne gatunki będą miały lepiej u niego niż u mnie (rozmiar akwa) - cóż miało być 200cm, ale nie jest

hmmm przeglądałem, przeglądałem i chyba mam...

Aulonocara Stuartgranti Ngara (zaryzykowałbym 4+5 bo ze źródeł wynika że jest malutka)

Aulonocara sp. "Lwanda" Yellow Top (3+4)

myślicie że da radę? czy przesadziłem?

jak się będą chować w takim składzie? (nie mówię o ilości a o zachowaniach, krzyżówkach, zajmowanego terenu itd.)

hmm ewentualnie zamiast Lwandy dałbym o.lithobatesa...

ale powiedz który z poniższego wycinka cennika to może być taki jak tutaj na pierwszym zdjęciu (odmiana zimbabwe w/g cichlid-forum)

jak się do tego lithobatesa zabrać, bo mało o nim info...

Otopharynx argyrosoma =-6 cm 28

Otopharynx granderus D=mwe Reef 9-11 cm 99

Otopharynx lithobathes=Mumbo white blaze 8-10 cm Females 85

Otopharynx lithobates =ulphur head 8-10 cm 85

Otopharynx lithobates =ulphur head 4-5 cm 21

Otopharynx lithobates =ulphur head 6-7 cm 23

Otopharynx selenurus 4-5 cm RARE 36

Othopharynx spec. Broo=si Lupingu 8-10 cm VERY RARE 164

Otopharynx spec. golde= blue face 8-10 cm 71

Otopharynx spec. golde= blue face 3-4 cm 28

Otopharynx spec. Long =ose Lundo 5-7 cm 36

Otopharynx spec. Long =ose Lundo 8-11 cm 78

Otopharynx tetrastigma 4 - 5 c= 22

Otopharynx tetrastigma 10 - =2 cm 85

Otopharynx walteri 5-7=cm 28

oczywiście pewnie zbyt optymistycznie :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• Bartek_De
      Może to być Aulonokara, ale głowy nie dam. Może ktoś precyzyjniej określi.
    • Rik
      Takie najlepsze mi się udało zrobić
    • Andrzej Głuszyca
      Po prostu są nie do końca praktyczne. Spójrz na stopkę @Vrzechu.  Możesz śmiało się tym zainspirować jeżeli chodzi o praktyczną stronę i estetykę .
    • Pikczer
      Wyglądają jakby zajmowały połowę akwarium, albo światło tak gra. To są puste "skały", sztuczne? Skąd wszyscy mają takie fajne glony? Popieram, że żwirek dodałby smaku. Te ryby nie będą przesiewać piasku, a nawet jeśli to delikatnie.  A jakie dodać skały to ja nie podpowiem bo u siebie też mam niewłaściwe 😜 Mbuny lubią mieć różne swoje schowki, jakieś prywatne rewiry, nie lubią wspólnego lokum, na pewno kilka osobnych grot sprawi, że będą się czuły "swojsko". 
    • kajper
      Czy pompa 2000l/h pociągnie 2xkorpus narurowy, grzałke.
    • Ziemiojad
      Dzięki koledzy za waszą odpowiedź.  Jednak cały czas mam wrażenie, że te "kamloty" są zbyt duże do mojego akwarium.    Otoczaki? Czy jakieś bardziej kanciaste bardziej do tego pasują? 
    • triamond
      Czyli przy napędzie powietrznym jest  143 l/h /W. Ja przy wodnym mam 276 l/h/W (ale specyficzne warunki... patrz niżej). Podsumowując: sam komin napędzany powietrzem słabo natlenia, ale prąd wody który powoduje ruch powierzchni (komin napędzany powietrzem lub pompa wodna), zapewnia skuteczną wymianę. Twoja pompa 42W (podłączona do kamieni, dających bąbelki o promieniu 2mm? i lecące 1s do powierzchni) da dodatkową powierzchnię wymiany równą ok. 208x60 cm. @piotriola Taka wydajność jest, gdy pompa tłoczy na 30% mocy. Przy 100% mocy  wychodzi już tylko 144 l/h/W  podobnie jak przy napędzie powietrznym. Pewnie przez duże średnice do takiego przepływu w pompie + rura 32mm (wymiar zewnętrzny) + 3 łuki zamiast kolanek + brak różnicy poziomów. Zwykłe pompy zasilane prądem zmiennym, mają symetryczny wirnik, kręcą się w przypadkową stronę po starcie, stąd słabsza wydajność - poniżej 100l/h/W. Lata temu miałem pompę (chyba Sicce) z zapadką. Kręciła się w jedną stronę, wirnik miała asymetryczny, wydajna, ale hałas nie do zaakceptowania - wirnik stukał w zapadkę. Można było wyjąć zapadkę.... ale wtedy nie zawsze pompowała w dobrą stronę, za to cicho... jak to w życiu
    • Bartek_De
      Możesz trzymać Aulonocary z Yellowami. Raz, że pasują żywieniowo, a dwa Yellow to ryba nieterytorialna, która nie wymaga gruzowiska. Aulonocara to ryba z grupy non-mbuna i również nie musisz dla nich budować gruzowiska, przy minimalistycznej aranżacji (dosłownie kilka kamieni) możesz stworzyć fajny zbiornik z ciekawą kolorystycznie obsadą. Co prawda Twoje akwarium nie jest zbyt duże, ale myślę że z tymi dwoma gatunkami mógłbyś spróbować. Nie dodawałbym już trzeciego gatunku. Jest tylko jeden problem, ciężko stwierdzić czy ryba widoczna na filmie w tamtym wątku to Aulonocara, obawiam się, że nie🤔 Nie wiem też czy o tej samej rybie myślimy. Wstaw tutaj zdjęcie tej "Aulonocary" którą chciałbyś zostawić. Blisko Szczecina masz dobrą hodowlę w okolicach Gorzowa Wlkp. Tan-Mal.
    • Rik
      TL;DR 240L Podobno rybki z tego wątku nie pasują do siebie. Chciałbym to zmienić i coś dopasować. Jeżeli się da, chciałbym zachować aulonocarę i Yellowka. Polecacie kogoś ze Szczecina lub ewentualnie z wysyłką, do wymiany obsady? ---------------------------------------------------------------------------------------- Witam Jakiś czas temu kupiłem pyszczaki, cały komplet od kogoś kto likwidował akwarium. Z tym Panem nie mam już kontaktu.  Kilka rybek się zagoniło i stadko nieco się pomnijeszyło. Pomyślałem żeby może dokupić jakieś samiczki szczególnie do tego największego samca u mnie w akwarium. Z jedną samiczka nawet miał tarło, ale ze stresu zjadła młode. Potem samiec ją zagonił na śmierć. Wtedy miałem też dużo mniejsze kamienie. Dowiedziałem się z tego wątku jakie mam rybki. Po tym co czytam wychodzi, że ta obsada to totalny misz masz. Powinienem zdecydować na 1-2gatunki i stworzyć haremy.  Akwarium jakie mam to 240L. Bardzo podoba mi się aulonocara którą mam oraz ten duży Yellow. Reszte rybek mógłbym oddać. Jestem ze Szczecina i bardzo ciężko dostać coś lokalnie. Proszę o poradę odnośnie co by pasowało do  aulonocary i Yellowka, a może nie można trzymać ich razem? Może powinienem zdecydować się na coś innego? Kogoś blisko Szczecina ewentualnie kogoś kto by mi wysłał te rybki polecacie? Pozdrawiam
    • piotriola
      Fajnie że zrobiłeś test, pojawił się jakiś konkret. Nie porównywał bym tych pomp, bo to zupełnie co innego. Nie znam tematu ale chodzi chyba o pompę działającą na jednym poziomie a pompą która podnosi wodę. Jakoś nie widzę pompy 14 W w instalacji  która przepchnie 4000 L wody.
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.