Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich na forum. Na początek napisze coś o swojej przygodzie z akwarium. Akwarium jako takie towarzyszy mi już od dobrych kilku lat. Zawsze podobały mi się akwaria roślinne jednak nigdy nie moje akwarium nie wyglądało tak jak powinno. Roślinki nie bardzo chciały rosnąć (z wyjątkiem nurzańców które rozrastały sie jak szalone osiągając ponad 2 metry długości) i kilku rodzajów cryptokoryn. Kwestią czasu było więc dojście do wniosku, że trzeba zmienić wystój :) Na początek posiadam akwarium 112litrowe ale jak tylko dozbieram potrzebna kasę to kupię coś większego (ale nie większego niż 250l, po prostu nie będę miał gdzie postawić drugiego akwarium), myślę, że jest to kwestia kilku najbliższych miesięcy. Póki co jednak zacznę swoją przygodę z malawi w 112l zbiorniku.

Wczoraj rano zalałem zbiornik a fotkę zrobiłem wieczorem i wygląda to tak

34862f1f95fbb3ebm.jpg

Mam nadzieje, że nie jest aż tak tragicznie?

Teraz coś o sprawach technicznych:

Akwarium: wromak 112l

Światło: 2x18w Aqua-Glo + oryginalna świetlówka dołączona do akwarium

Filtracja: Aquael FZN2 + Aquael Fanmini

Grzałka: Hagen Elite 100w

Wystrój: Tło wewnętrzne DIY zrobione z łupka, podłoże z czarnego bazaltu?, 2 korzenie które zostały mi po poprzednim wystroju, no i z roślinek kilka sadzonek nurzańca + 2 cryptokoryny (pewnie pyszczaki zaraz zjedzą więc docelowo zastąpię je przez anubiasy)

Całość stoi w ściance meblowej (którą odpowiednio wzmocniłem już podczas zamawiania mebli więc żaden kamień mi nie straszny)

No i teraz tak wiem, że akwarium małe ale biorąc pod uwagę, że planuje drugie to ma potem ma za zadanie pełnić rolę uzupełnienia dla maluchów :) Póki co jednak żeby akwarium puste nie stało planuje kupić sobie z 7-8 yellow'ków :) Myślę, że póki rybki są małe to te kilka najbliższych miesięcy w tym akwarium przeszkadzać im nie będzie. Czy takie coś jest sensowne?


Jeszcze jedno, dość dawno temu, chyba ze 4 lata albo lepiej dostałem do babci 2 sztuki Pseudotropheus Zebra Chilumba, i wpuściłem je do mojego akwarium razem z neonami i wszystko było fajnie dopóki nie urosły... jeden w między czasie wyskoczył z akwarium zdechł a drugiego wyłowiłem i od 3 lat mieszka sam w 20 litrowym akwarium (wiem nie humanitarne ale nie miałem lepszego pomysłu) tak czy siak teraz ma z 7cm długości i nie wiem czy wpuszczać go do tego nowego akwarium czy nie? Z tego co widzę to jest on bardzo agresywny do wszystkiego co pływa w akwarium. Co z nim zrobić?


pozdr.

pysi

Opublikowano

Moim zdaniem powinienes pomyslec nad lepsza filtracja biologiczna. Mysle ze jak kupisz filtr zewnetrzny, przeznaczony do twojego akwarium docelowego(po co kupowac 2 razy?!) i wysypiesz go ceramika to bedzie jak najbardziej w porzadku. 2 sprawa-zalezy za ile planujesz nowe akwa, jak za jakis niedlugi okres czasu to mozna by sie nawet pokusic juz o 2 gatunki do tej 112, rybki podrosna i jak zrobisz ta np 250, to bedziesz mial juz w miare klarowna obsade, ale to oczywiscie nie moze zbyt dlugo trwac(trzymanie 2 gatunkow w 112). Takie jest moje zdanie, ale niech sie wypowiedza bardziej doswiadczeni koledzy.

Zycze powodzinia w hodowli pyskow!!

Opublikowano

Za ile sprowadza się do tego w jakiej cenie kupie używany baniak :) Np swoja 112 kupiłem za 120zł razem z grzałką. Myśle, że taka 200+ kupie w okolicach 200zł, teraz koszty filtrów grzałek i wystroju no i szafka bo miejsca na meblach już nie mam. Ile kasy nie wiem, będę kupował w częściach a nie naraz więc budżet jest dość elastyczny chociaż wiadomo, że fortuny nie mam. Co do filtracji to w kaskadę mam wysypaną ceramiką (duży pojemnik) a w małym pojemniku mam gąbkę. Filtr wewnętrzny wyłożony włókniną.

Opublikowano

Używany sprzęt akwarium profil 112 + paka + grzałka :) 120zł to chyba nie tak dużo. Jak byłem na kupnie akwarium to wtedy nówka w Tarnowie bez grzałki kosztowała w okolicach 250zł no i grzałka 30zł. Tak więc zysk jest oczywsity. Co do kosztów nowego akwarium wole o tym nie mysleć. Pójdę kupie i jakoś to przeboleje.

Opublikowano

jedno co mi tam nie pasuje to ten bazalt wymień go na piasek. same yeloły mogą sobie plywac ze spokojem w 100L. a tego dużego ja bym wydał lub wymienił w sklepie przy zakupie młodych.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.