Skocz do zawartości

Atman AT-203 + FZN-3 czy to wystarczy?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

wielkie zloze gabki stanowi rownie dobre podloze dla bakterii nitryfikacyjnych, jak i ceramika.

wiec nie ma sie co brac na argumenty,gdyz i jedno i drugie rozwiazanie jest dobre.

niektorzy po prostu nie widza innego rozwiazania jak kubel,inni wola hypodronike inni sumpy przelewowe...

faktem jest ze gabki trzeba czesciej czyscic, co i tak nie sprawia trudnosci przy cotygodniowej pielegnacji akwa...

tak czy siak kazdy rodzaj filtra biologicznego jesto dobry jesli spelnia swe zadanie.

sam jestem w toku zakladania kolejnego akwa z mini sumpikiem (kubek przelewowy)..mam nadzieje ze wypali :D

Opublikowano

Czester masz rację , gąbka się zatyka , ale ceramika również:)

Nie ma złotego środka , ważne jak Sławek pisze , aby filtracja była wydajna i tyle.

Nieważne czy to będzie kubeł , cump , panel , czy hydroponika , lub gąbka za tłem , czy na środku akwarium.

Ważny jest efekt.

A że poleca się kubełki?

Ba ssą najprostszą metodą wykonania filtracji i tyle.

Opublikowano

A że poleca się kubełki?

Ba ssą najprostszą metodą wykonania filtracji i tyle.




Oczywiście! Przy tym są estetyczne, praktycznie bezobsługowe i nie zajmują miejsca w akwarium.


Zastanawia mnie tylko jak funkcjonowały by 2 duże gąbki w malawi... :roll: Fajnie by było zrobić jakieś doświadczenie jedankże osobiście nie jestem przekonany do tej metody. Jest wiele innych dla mnie "pewniejszych"

Opublikowano

Zastanawia mnie tylko jak funkcjonowały by 2 duże gąbki w malawi... :roll: Fajnie by było zrobić jakieś doświadczenie jedankże osobiście nie jestem przekonany do tej metody. Jest wiele innych dla mnie "pewniejszych"



Zapytaj Przezdy , on ma taką filtrację :D

Dlaczego nie wydaje Ci się pewna ta metoda?

Czym różni się od innych?

Tylko tym , że gąbki są w akwarium , nie na zewnątrz.

Polecam lekturę "Pielęgnice moja pasja" tam jest to opisane dosyć dokładnie.


Jeszcze tak OT co do filtracji biologicznej.

Mając dużo kamienia w akwarium , np. wapienia filipińskiego lub innej porowatej skały , przy odpowiednio dużym przepływie wody przez baniak(cyrkulacji) oraz przy zastosowaniu stałej podmiany wody śmiem twierdzić , że można by w ogóle nie stosować filtra biologicznego , gdyż filtracja zachodziłaby na samej skale i piasku.

Skąd ten pomysł?

Z małych akwarii morskich , gdzie filtrację przejmuje skała i piasek , a jak wiadomo te systemy są o wiele bardziej delikatne , choć przeważnie mocno obciążone biologicznie.

Opublikowano

Cieszę się bardzo, że koniec końców mój pomysł spotkał się jednak z aprobatą. Niedługo pewnie zacznę realizować zamierzenia.


Szczególne wyrazy uznania dla Eremity, ktory na maila przesłał mi zdjęcia swoich akwariów. Zdjęcia te doskonale udawadniają, że aby skutecznie filtrować nawet spore akwarium, nie trzeba mieć "doskonałego" 12L kubelka.

Opublikowano

Ta aprobata to może li tylko Twoje samopoczucie poprawic. Cieszyc się będziesz, jak Twoje ryby będą się miały dobrze po tych eksperymentach. Mam wrażenie, że odebrałeś wiele uwag osobiście, a wszystkim chodziło przecież o dobro Twoich przyszłych rybek,;)

Opublikowano

Wypróbuje, już to postanwiłem. Skoro u innych działa, np. Eremita, to u mnie też powinno. Jak do tej pory wszystkie moje akwaria były filtrowane tylko gąbką, wyjątek stanowi ostatnie, do którego założyłem kubeł i teraz żałuję.

Opublikowano

Dlaczego żałujesz? Nie rozumiem...



Narazie to tak sobie skrobiemy z kolegami ale nie zauważyłem abyś Ty wypowiadał się o gąbce czy innej filtracji. Tak właściwie to dlaczego chcesz ją tak usilnie mieć w akwarium? Kompletnie nie rozumiem ostatniego zdania.

Opublikowano

Pisałem już coś o zalanych podłogach. Dlatego właśnie żałuję. Może miałem wyjątkowego pecha, ale zdażyło mi się to 2 razy. Na szczęście byłem w domu i w obu przypadkach skończyło się na około 15-20L wody na panelach. Gdy miałem gąbki z pompami w akwariach tego problemu nie było, a ryby również były w dobrej kondycji, tarły się i mnożyły bez potrzeby specjalnych zabiegów, były zdrowe i ruchliwe. Więc skoro wtedy było ok to teraz też powinno. Moje pytanie wynikało stąd, że na malawi się nie znam, gdyż dotąd hodowałem rybki z Ameryki Południowej i Azji. Dzięki informacji, że sporo brudzą, wiem, że muszę wziąć na to sporą poprawkę przy doborze rozmiarów i rodzajów pomp i mediów. W zasadzie to na tyle. Myślę, że wszystko się uda.


PS. W tej chwili mam w domu 4 akwaria. Trzy są filtrowane pompami z dużą gąbką, jedno kubełkiem. Różnic specjalnych w jakości filracji nie zauważam, Za to jest jedna inna ogromna. W 3 przypadkach podłoga zawsze była sucha, w jednym 2 razy zalana.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor żywicy. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie... EDIT2: Po kilku godzinach w solance przesypałem połowę do drugiej skarpety (luźniejsze upakowanie żywicy) i po wypłukaniu, obie skarpety do filtra. Już działa. Subtelne żółtawe zabarwienie widoczne po długości zbiornika zniknęło po 12 h. Zakładam, że przepływ przez żywicę był za słaby. Stężona solanka po regeneracji - prawie czysta. Przy wydajnej filtracji (fluidyzator K1 40l z gąbką 30ppi na pompie) - ta różnica w zabarwieniu to jedyny benefit stosowania tej żywicy. Woda nie jest bardziej klarowna niż bez.
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.