Skocz do zawartości

Bardzo agresywny melanochromis auratus


eluni4

Rekomendowane odpowiedzi

Miałam w swoim akwarium pare tego gatunku, dzis dokupilam 2 samiczki a samiec chce je zabic ;/ czy to normalne? mam w akwarium 4 inne pyszczaki i czasem sie tylko ganiaja ale nikt nikogo nie zabija, wiec dlaczego ten samiec zachowuje sie tak wobec swego gatunku? i to duzo mniejszych od niego samic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

auratus jest przedstawicielem melnochromisow,jednym z agresywnych przedstawicieli Mbuny.jesli masz juz jednego wybarwionego dominanta auratusa,to zla decyzja bylo wpuszczanie kolejnych ryb.jesli juz sie zdecydowalas na dopuszczenie mniejszych samic to powinnas to zrobic w nocy,przestawiajac przy tym dekoracje,aby "zburzyc" rewir auratusowi i samcowi tego drugiego X gatunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz proszę coś więcej o swoim akwarium i rybach je zamieszkujacych. W zależności od wielkości akwarium i zagęszenia jego mieszkańców różnie to może byc z agresją. Inna sprawa to kwestia nowo wpuszczonych rybek - ile mają cm. Jeśli są dośc małe to byc może tylko wyglądają na samice,;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wiecej - nawet wybarwiony samiec, przeniesiony do nowego domu wygladal bedzie/moze wygladac jak samica :)

Poza tym u mnie 2,moze nawet 3 samce zachowuja sie podobnie - ganiaja sie przez 50% czasu , na szczescie te ganiane sa na tyle silne ,ze daja rade uciekac i przede wszystkim maja gdzie ! Samic jestem pewien dopiero teraz jak widze ,ze nosza (2szt.) . Samcow jestem pewien dwoch , bo sa wybarwione . 2 szt. do dzis nie pewne -auratusy u mnie maja ok.8 miesiecy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam wszystkich. Od razu zaznacze ze jestem amatorem posiadajacym pyszczaki od kwietnia, wiec prosze sie nie smiac z pytania:) A pytanie dotyczy tego gatunku. Mianowicie rybki maja jakies 7-8cm. Czy przy takim wymiarze samiec nie powinien sie juz wybarwiac? Mam 5 sztuk, jedna jest moze z 1cm wieksza od pozostalych i jakby wyblakla... nie ma wlasciwie zadnych kolorow. Pozostale 4 maja piekne barwy jak mlode. Czy ta inna to moze samiec? Jak wyglada ta metamorfoza, nabieranie barw i ile moze trwac? A moze to jeszcze za wczesnie by rozroznic plec? Dzieki za info. Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wpływ na to mają wielkości zbiornika , pozostała obsada (choc tu raczej bardziej bym podejżewał , że to inne gatunki miały by problemy sie wybarwi a nie auratus :D ) . U mnie samce wybarwiły się po ok 3-4miesiącach , przy ok.4-5cm ( rosną mega szybko np. młody 3tyg autaratus dogonił juz wielkością 6 miesięcznego demasoni !) . Sam proces wybarwienia trwał jedną noc :) , w przypadku drugiego samca max tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie samce wybarwiły się po ok 3-4miesiącach , przy ok.4-5cm ( rosną mega szybko np. młody 3tyg autaratus dogonił juz wielkością 6 miesięcznego demasoni !) . Sam proces wybarwienia trwał jedną noc :) , w przypadku drugiego samca max tydzień.


No to wygąda na to, że kupując 5 maluchów kupiłem 5 samic. W totolotka to ja grać nie powiniennem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi o to, że masz conajmniej jednego samca. Sam przeciez piszesz, że:

jedna jest moze z 1cm wieksza od pozostalych i jakby wyblakla...

To jest z całą pewnością samiec. Byłoby ideałem gdyby to był jedyny samiec, ale niekoniecznie tak musi być. Ja mam kuzyna Twoich auratusów - melanochromisa parallelusa. U pierwszego wybarwiającego się samca proces trwał dość długo. Najpierw tak jak piszesz zszarzał, potem nieśmiało to co było wcześniej białe zaczynało się robić granatowe i czarne, a to co było czarne - białe. Mam wrażenie (ale to już tylko moja hipoteza oparta na obserwacji), że sygnałem do wybarwiania się był dla niego moment dogonienia pod względem "wzrostu" wcześniej dominujących w zbiorniku afr. Poczuł, że może rozpocząć na poważnie stawiać się afrom, a równocześnia nabrał kolorków. W pełni wybarwił się kiedy wygonił dominującą afrę z jej groty (niestety od tej pory z kolei afra zszarzała). U drugiego samca parallelusa wyglądało to zupełnie inaczej. Kiedy jego większy braciszek był zajęty dogadywaniem się z aframi, ten wybarwił się praktycznie w jedną noc.


Nawiasem mówiąc mógłbyś napisać jakie masz akwarium i co w nim trzymasz oprócz auratusów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam   Chciałem spytać bo do tej pory przy 200 litrach mam filtr ultramax 1000 i ewentualnie w zanadrzu wewnętrzne też 1000 gdzie wrazie co mogę włożyć wate* szybki dostęp i wymiana) Przesiadając się na 375l chciałem spytać czy lepiej dokupić coś podobnego jak ultramax 1000 czy iść w jeden filtr np ultramax 2000   I jakie media byście polecali  
    • Cześć. Tak, akwarium w salonie, sporo światła. W każdym razie dzięki za info    Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi.
    • Ja mam podobne "dekoracje" średnio co 5 dni. Nie wiem dlaczego. Tak już jest. Delikatnie usuwam to czyscikiem do szyb. A nieraz wkładam rękę i pałacami nożna to usunąć. Ryby nawet lubią jak im grzebie w domu. Można kogoś pogłaskać. 
    • Taki urok piachu w malawce zwłaszcza przy mbunie. Rozgarnij przy podmiance i tyle. Za jakiś czas będziesz miał to samo 😃  
    • Możesz śmiało rozgarnąć ten "garb".  Wydaje się , że masz grubą warstwę piachu. 1-2 cm w zupełności wystarczy. Z biegiem czasu piasku ubywa ale zawsze można dodać jak już=ż będzie zbyt mało.
    • Cześć. Czy na tę stronę akwarium pada światło słoneczne? Możesz spróbować jakby zetrzeć w dół to zielone, wsuwając ostrożnie np. plastikową kartę do samego dna. Ostrożnie, by nie porysować szkła.
    • Hej.  W moim akwarium ryby przesunęły piach i powstała dosyć gryba warstwa a w niej sporo biologii. Nie jest to warstwa śmierdząca. Jak odrobinę poruszę, to nic nie czuć, więc mam nadzieję, że to jest "dobra warstwa". Estetycznie to wygląda średnio. Czy powinienem ten piach ruszyć i przesunąć, czy lepiej tej warstwy nie ruszać? Parmetry wody są OK (testy kropelkowe). Mam wysyp okrzemek, ale po prostu usuwam je z szyb regularnie.  Z góry dzięki za odpowiedź.  
    • Sporo zmian w obsadzie. Zrobiłem pierwszą redukcję od wpuszczenia ryb ponad rok temu. Oddałem jeden harem L. Perlmutt 1+3 (został drugi, 1+5), 3 samce C. Hara i 1 samca M. Msobo Magunga. W sumie poszło 9 ryb z 30. Przybyło za to stado I. Sprengerae 1+4. Ryby są sporo większe od reszty (mają 9-12 cm), ale zachowują się bardzo łagodnie, przynajmniej na razie. 😏 Wiem, niektórzy powiedzą, że za dużo gatunków (4) na 400 litrowe akwarium - ale za kilka miesięcy będę zapewne odławiał kolejne wybarwiające się samce Hary i Msobo, bo już widać, że jest ich zdecydowanie więcej, niż samic. Przynajmniej kolejne 5-6 ryb będzie do oddania, więc myślę, że ilościowo będzie OK. Pozdrawiam Bartka @HodowlaPyszczakówToruń, jeśli tu zagląda, bo to do niego poszły moje dotychczasowe ryby, od niego mam też rdzawe. 👍
    • Hej. Wcale nie musi tak być, że śledzie, poniżej masz trzy zrobione na szybko zdjęcia samiczki (9 cm) rdzawego, którego stada stałem się posiadaczem od wczoraj. 😉 samice mają ładny, jednolicie rdzawy/brązowy kolor, ciekawe uzupełnienie np. żółtego. 👍
    • @pulpetDzięki. A co się stało z rdzawymi, o których pisałeś jakiś czas temu w innym temacie?  Od Maingano, Demassoni i wszystkich Melanochromisów wolę trzymać się z daleka, już kiedy zaczynałem z Mbuną osiem lat temu miały opinię bandziorów. Pewnie doświadczeni hodowcy potrafią z nich wyciągnąć co najlepsze, ja się do nich nie zaliczam. 🤓 Jak pisałem, akwarium ma być dekoracyjne, ale przerybienie, vel. zupa rybna nie jest dla mnie opcją, bo wygląda nienaturalnie. Wolę mieć mniej gatunków, jeśli trzeba. Z internetowego riserczu wyszło mi coś takiego: Pseudotropheus sp. "acei" Labidochromis caeruleus Iodotrophus sprengerae (samice jako śledzie) + jakieś giętozęby antykoncepcyjne Kolorystycznie niebiesko-żółte z domieszką rudego, temperamentowo chyba najspokojniejsze na co można liczyć z pyszczaków (ofkors gwarancji nie ma), żywieniowo kompatybilne. Kompletna nuda dla wyjadaczy, ale na pierwsze Malawi po latach chyba przejdzie?  EDIT: Zawadziłem dziś przy okazji o LFS, regularnie mają Acei i yellowki, rdzawe się zdarzają. Ekipa i tak pojawi się dopiero w listopadzie, ale dobrze wiedzieć że są dostępne jakby coś. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.