Skocz do zawartości

Wkład do filtra


Ed

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chodzi u mnie od 6miechów unimax 700 z oryginalnymi wkładami, które wyglądają tak: 3 litry gąbki, 3 litry gąbki, 3 litry biobali, 3 litry zeolitu, 3 litry ceramiki. Chcę to zmienić na 3 litry gąbki, 6 litrów zeolitu, 6 litrów ceramiki (w tym 3 litry tej, co było i 3 litry jakiejś lepszej). Akwa 400l ryb 23 sztuki średniego rozmiaru, dodatkowego filtru brak. Mi laikowi zamiana wydaje się na lepszą jednak mogę się mylić i dlatego wszelkie uwagi będą mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem ze chcesz zrobic kubel jako filtr mechaniczno-biologiczny ...

wez tylko pod uwage ze nie dajac prefiltra na wlot, przy takiej ilosci ryb kubelek bardzo szybko sie zatka i bedziesz go musial czesto otwierac...

juz nie mowiac o prawidlowej cyrkulacji wody i zaleganiu gowienek na dnie...poza tym prefiltr moze stanowic niewielka gabka,ktora bardzo latwo schowac za jakimkolwiek kamieniem i wcale nie musi go byc widac :D

zobaczysz z czasem ze posiadanie mechanika ma swoje zalety..jak rybcie dorosna to pokaza co potrafia :D to plywajaca przemiana materii.

jesli mozesz od kogos pozyczyc to pozycz i poczuj roznice :wink:


PS.wrazenia bezcenne za reszte zaplacisz karta mastercard :wink::wink::wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prefiltr odpada ze względów estetycznych. Kubeł ma 15 l na wkłady, więc mogę poświęcić 3 litry na gąbki i ewentualnie dać trochę lepszą ceramike.


Bedzie sie przytykal, tak jak pisal Slawek - biolog raczej poiwnien byc nieruszany, badz ruszany rzadko.


Mi laikowi zamiana wydaje się na lepszą jednak mogę się mylić i dlatego wszelkie uwagi będą mile widziane.


zatem


Prefiltr a zamiast tych 6l gąbek ceramika.


zobaczysz z czasem ze posiadanie mechanika ma swoje zalety..jak rybcie dorosna to pokaza co potrafia :D to plywajaca przemiana materii.


IMO albo kubel jako biolog + mechanik wewnetrzny, albo kubel jako mechanik + kubek jako BIO, LACZENIE FUNKCJI MECHANIK + BIOLOG w kubelku JEST BARDZO NIEDOBRYM POMYSLEM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie cały czas piszecie, że chce dać 6 litrów gąbki, ale nie wiem czy ja pisze niezrozumiale czy Wy czytacie bez zrozumienia. A wracając jeszcze, do prefiltra to z chemicznego punktu widzenia, jakie znaczenie ma, czy za przeproszeniem gówno jest na zewnątrz kubła czy w środku. (Ostatnio tak zgasiła mnie pani doktor odpowiadając na moje pytanie czy zdjąć pieluchę przy ważeniu dzieciaka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego spokojnie.sam spojrz co napisales i nie miej pretensji.


Witam,

chodzi u mnie od 6miechów unimax 700 z oryginalnymi wkładami, które wyglądają tak: 3 litry gąbki, 3 litry gąbki, 3 litry biobali, 3 litry zeolitu, 3 litry ceramiki.



co do chemicznego punku widzenia : to w ceramice sie rozwijaja bakterie nitryfikacyjne i tam zachodzi przemiana no2 do no3.

a z mechanicznego : wiadmomo ze ceramika ma mikropory ktore sie szybko zatykaja. i teraz pomysl co sie stanie gdy gowienka wleca do kubla ,pozatykaja ceramike i co ? przeplyw diametralnie spada.uwierz ze maly prefiltr potrafi wiele zdzialac,a wystarczy go wyplukac przy cotygodniowej podmiance wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek w moim pytaniu chodziło nie o to, co chodzi u mnie teraz:

„Witam,

chodzi u mnie od 6miechów unimax 700 z oryginalnymi wkładami, które wyglądają tak: 3 litry gąbki, 3 litry gąbki, 3 litry biobali, 3 litry zeolitu, 3 litry ceramiki.”

Tylko o to co chce włożyć w przyszłości:

„Chcę to zmienić na 3 litry gąbki, 6 litrów zeolitu, 6 litrów ceramiki (w tym 3 litry tej, co było i 3 litry jakiejś lepszej).”

Jeszcze napisałeś: „a z mechanicznego: wiadomo ze ceramika ma mikropory, które sie szybko zatykają. i teraz pomyśl, co sie stanie, gdy gowienka wlecą do kubła ,pozatykają ceramikę i co ?”

A co za znaczenie ma że ta gąbka jest na wlcie czy w kuble i tu i tu działa tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma znaczenie o tyle, że cholerną gąbkę na wlocie (prefiltr) bez problemu można czyścić co tydzień, a nawet częściej, jeśli będziesz miał taki kaprys. Aby wyczyścić jeszcze bardziej cholerną gąbka w środku filtra, trzeba najpierw go otworzyć. Zbyt częste otwieranie filtra nie jest korzystne dla bakterii go "zamieszkujących", a poza tym w trakcie otwierania wyrabiają się wszystkie jego najbardziej czułe elementy - złącza, uszczelki itd. Gąbki na wlocie i w kuble działają tak samo, ale różnica tkwi w ich konserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zapomnijmy o tej „cholernej gąbce” pojawiła się w poście chyba tylko ze względu na porę jego pisania. A co do prefiltra to faktycznie zapomniałem o oczywistym fakcie, że można go co tydzień czyścić. Hm będę musiał się zastanowić czy faktyczne będzie się opłacało go założyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.