Skocz do zawartości

p. saulosi + L. caeruleus ????


moglaj7

Rekomendowane odpowiedzi

M. Kielan szereguje saulosi jednak w grupie roślinożernych mbuna (razem z m.in. Labeotropheus trewavasae) i dla tej grupy zaleca jako podstawę diety pokarmy pochodzenia roślinnego, a niewielkie ilości pokarmów takich jak Mysis, Cyclops czy kryl jako uzupełnienie.

Saulosi podaje mrożonki jedynie raz na tydzień/dwa tygodnie, ale poza mrożonkami dostają jeszcze te bardziej mięsne Dainichi (ultima i color fx), podstawę diety stanowi sprulina osi i veggie deluxe niby pokarmy roślinne ale trochę mięcha z tego co pamiętam też zawierają? Wydaje mi się, że mrożonkami/pokarmami żywymi łatwiej zaszkodzić niż granulkami? Przy stosowaniu takiej diety sauloski mają się dobrze, jednak pokarmy „mięsne” podaje ostrożnie i staram się nie przesadzac.

Sądzę, że racje ma i yaro i sabotage

„nigdy nie dopasujemy im idealnie diety”

„Nie mowie, zeby walic do wody kryl i wodzien, jedynie odpowiednio zbilansowac diete pokarmiami Dainichi czy OSI, prosze nie mowiecie mi tu, ze to zle polaczenia, lub niebezpieczne dla ryb..”

Powiedziałbym, że idealnej diety nie da się ułożyć, ale biorąc pod uwagę rozmaitość pokarmów i ich skład można karmić te dwa gatunki prawidłowo i bez szkody dla ich zdrowia.

W swoim artykule Hari pisze, że jego sauloski zapadły na bloat w skutek nieodpowiedniego żywienia, nastąpiło to jednak po 2 miesiącach karmienia „praktycznie tylko żywą larwą czarnego komara”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie saulosi i caeruleus to gatunki o bardzo odmiennych preferencjach pokarmowych i nic mnie nie przekona, demasonom też podaję raz w tygodniu mrożonki czy pokarm mięsny w granulacie, więc nie ma przeszkody by do obsady dołączyć caeruleusa? :wink: Przykładów jest więcej, ale tak czy siak dieta nigdy nie będzie odpowiednia dla obu gatunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie saulosi i caeruleus to gatunki o bardzo odmiennych preferencjach pokarmowych i nic mnie nie przekona, demasonom też podaję raz w tygodniu mrożonki czy pokarm mięsny w granulacie, więc nie ma przeszkody by do obsady dołączyć caeruleusa? :wink: Przykładów jest więcej, ale tak czy siak dieta nigdy nie będzie odpowiednia dla obu gatunków.


Ja przykladowo, Demasoni zaliczam do ryb stricte roslinozernych i miesa (mrozonek) nie podaje wcale !

Natomiast raz - dwa razy w tygodniu Dainichi bazowane na krylu.

Uwazam natomiast, ze same Saluosi mozna wykarmic na pokarmach wymienionych przez meth'a, dodajac przy tym raz na tydzien mrozone...

Nie probuje tu napisac, ze Saulosi jest jak Yellow mieskozerca, jedynie zaznaczam fakt - iz mozna zbilansowac diete tak, aby nie szkodzic, powiem nawet wiecej aby dobrze wykarmic oba te gatunki w jednym akwa.

Powiedziałbym, że idealnej diety nie da się ułożyć, ale biorąc pod uwagę rozmaitość pokarmów i ich skład można karmić te dwa gatunki prawidłowo i bez szkody dla ich zdrowia.


O to mi caly czas chodzi :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze ze doprowadzilem do pewnych sporow :/ ale to znaczy ze dobry temat narzucilem

szczerze mowiac te mi sie wydawalo ze to nie bedzie takie zle polaczenie poniewaz czytalem ze saulosi jednak sa wszystkozercami ale widac jeszcze malo czytalem i malo wiem :) chyba jednak odpuszcze takiego polaczenia

W takim razie polaczenie saulosi + acei + ???

A w 450 l moglbym trzymac 4 gatunki? czy jesli zdecyduje sie na dosc pokaznych rozmiarow acei lepiej zostac przy 3 ??

A standardowe 450l o 150 cm dlugosci wystarczy dla acei??

Pomozcie swierzakowi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standartowe 450l jest dobrym domkiem dla acei, imho również uważam że lepszym połączeniem jest połączenie acei z saulosi niz z yelowkiem, odnośnie tego czy 3 czy 4 gatunki zależy również od tego jak chcesz ułożyć haremiki, ja wolał bym 3 gatunki z większą ilością samców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja osobiscie tez bym wolal raczej 3 gatunki z wieksa iloscia samcow np. 2+6 a co do yellowka to jakim gatunkiem moglbym go zastapic ? bardzo podobaja mi sie demasony ale niewiem czy to dobry pomysl laczyc je z saulosi to agresory sa a auratus tez jest agresywny a czy nadawałby sie ? moze cos jeszcze innego ??? bardziej spokojnego ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączenie demasoni i saulosi to zdecydowanie odradzam, samce mają podobne ubarwienie, a przy temperamencie demasoni mogło by to się nieciekawie skończyć, natomiast w takim akwarium pokusił bym się dać auratusa, rozmiar akwarium daje większe szanse na to, że auratus i saulosi nie będą sobie wchodzić w drogę, dla acei to też chyba dobre połączenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam po przerwie teraz juz wiem ze jednak bedzie standardowe 450 l wiec 150 cm dlugosci i napewno chcialbym saulosi + acei + (kusi mnie na auratusa ) ale nie jestem pewny tego trzeciego gatunku takze prosze o podpowiedzi, a i raczej beda trzy gatunki z wieksza iloscia samcow (choc caly czas mi jeszcze ten yellowek po glowie chodzi jako chwarty ) wiec podpowiedzcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi od roku udaje się razem hodowac Yelow i saulosi , nie widac by chorowały , aktywne są , rosną , śmiertelnośc zerowa . Inna sprawa ,ze Yelow rosnie mi bardzo powoli bo podobnie jak rdzawy przegrywa konkurencje o pokarm . Saulosi sie lepiej "przepycha" do koryta :)

Co innego właśnie demasoni - tu karmiąc właśnie od czasu do czasu miesnym (artemia, cyklop, platki z przewaga miesa ) pozbawilem zycia kilku demasonow :( Od tej pory nie daje miecha nawet raz w miesiacu :( Kulfony plywajace razem zniosly to duuuuzo lepiej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.