Skocz do zawartości

Sól instant Cichlid


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

No właśnie, tylko jak to się ma do naszej wody kranowej. U mnie ta woda ma przewodność na poziomie 710 microS/cm. Chcąc osiągnąć choć zbliżone parametry do wody z jeziora preparując wodę po RO, to łatwiej przygotować wodę do Tanganiki niż Malawi.

Opublikowano

wyjaśnij Aarset jak przy użyciu wody RO i soli łatwiej zrobic wodę dla tanganiki niż malawi ? Do malawi sypiesz o odpowiednia mniej soli.


Lub wyznaczyć tabelarycznie przy jakich parametrach KH, GH itd nalezy dosypac tyle a tyle gram danej soli?


to jest dość trudne z uwagi iż sole typu AquaDur, reefsalt itp to nie jedna sól, a mieszanina kilku różnych soli.

Przewodność to suma soli, ale jakich ? tego parametr przewodności nie powie. Tu na pomoc przychodzi właśnie woda RO - "pusta" gdzie nie trzeba nic przeliczać, dosypuje się wagowo tylko sól i już.


Sypiąc do kranówki, stabilizujemy jedynie pH i zasadowość (podnosząc), o reszcie parametrów typu GH oraz czystości względem zawartości innych substancji, w tym zawartości fosforanów, chlorków , azotanów itd. musimy zapomnieć.


Prawdą natomiast jest, że im więcej ingerujemy w parametry wody, tym więcej różnych testów powinnismy wykonywać by ocenić skutki naszych działań.


jak ktoś chce może zrobic własną sól do malawi, kłania się metoda ballinga.

Opublikowano
wyjaśnij Aarset jak przy użyciu wody RO i soli łatwiej zrobic wodę dla tanganiki niż malawi ? Do malawi sypiesz o odpowiednia mniej soli.
Mówimy o przewodności. Stosując sól np. Aquadur wg zaleceń producenta to po osiągnięciu zasadowości na poziomie ~12dkH przewodności wynosi ~625 microS/cm więc jest dużo wyższa niż dane o wodzie z jeziora. Podnosząc zasadowość do podanego powyżej poziomu tylko za pomocą NAHCO3 przewodność jest na poziomie~390 microS/cm a trzeba przecież dodać jeszcze soli mineralnych. Piszę oczywiście w dużym uproszczeniu.
Opublikowano

No właśnie, stosując jako dodatek na zasadzie "nawozu" zaczynają się schody i koniecznosc zaopatrzenia się w testy,wszak każdy ma inną wodę więc jak dobrac?

Jedyną racjonalne wyjście to zastosowanie się do zaleceń producenta, czyli roztwór przy użyciu RO.

Nie jest to wcale taki problem, dziś pozyskanie RO jest tanie.

Dodatkowo jeśli ubytki uzupełniac samym RO zachowujemy równowagę.

No i podmiany też roztworem.


76 zł (taniej nie znalazłem) za 900 litrów (czy 9000 ? bo różnie znajduje).

Biorąc pod uwagę akwarium o pojemnosci 350l (jakaś tam średnia) i wymieniając raz w meisiącu powiedzmy 20% czyli 70l daje to miesięcznie koszt ok 6 zł (przy wydajności tej soli na poziomie 900l) lub też ok 8 groszy za litr.

Oczywiście trzeba mieć filtry RO + zbiornik na podmiany z roztworem,chyab że wiadrami.

Czy to dużo/mało?

  • 4 lata później...
Opublikowano

interesuje mnie dokładnie to samo.... więc podbijam bo w wiekszości tematów nie ma odpowiedzi....

dodam, że w Baniaku mam taką obsade:


Red Fire

Ventus

Yellow

Coral


czy to nie zaszkodzi tym rybką ??

Opublikowano

Jestem amatorem wiec nie krzyczeć, jie ukrywam ze uzywam wody kranowej do podmian. A po co mi sol kyslalem ze jest potrzebna i ze one właśnie żyją w takim środowisku. Nie ukrywam ze 3 samice mają jajka i chciałbym by jak najwięcej przetrwało. Dlatego chcoalem im stworzyc moze lepsze warunki?


Wysłane z mojego ST25i przy użyciu Tapatalka

Opublikowano
Jestem amatorem wiec nie krzyczeć, jie ukrywam ze uzywam wody kranowej do podmian. A po co mi sol kyslalem ze jest potrzebna i ze one właśnie żyją w takim środowisku. Nie ukrywam ze 3 samice mają jajka i chciałbym by jak najwięcej przetrwało. Dlatego chcoalem im stworzyc moze lepsze warunki?

Jakie masz parametry wody kranowej?
  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

Kiedys temat założyłem, więc jeszcze raz w nim podpytam.

Po 8 latach Swojego malawi, przyszedł czas na nowa obsadę, ponownie z P.Saulosi.

Wodę w kranie mam z PH 7, w związku z tym skłaniam sie do dosypywania soli przeznaczonych do biotopu malawi, ostatnio trafiłem na recenzję Salt cichlid lake, z opisu wynika, że sól sama w sobie jest bardzo wydajna a przy tym można sprawić, aby nasze rybki miały sie jeszcze lepiej.


Jakie jest Wasze zdanie po latach odnośnie preparowania w taki sposób wody, przyznam szczerze, że zdecydowanie wole wydac kilka groszy wiecej na w/w sól o ile jest dobra, aniżeli sypac sode, naiwnie myśląc że sól oprócz spreparowania wody, swoimi właściwościami zminimalizują jakieś problemy chociażby z pasożytami.


Dodam, że kiedys stosowałem Aquadur, w obecnej chwili sam opis że wspomaga rozmnazanie, do tej soli mnie zniecheca, wiem że w dobrych warunkach ryby sie mnożą, ale zupełnie nie jest to moim celem przy poprawianiu warunków rybą, chce, aby miały mozliwości zbliżone do naturalnych, tak dla właśnej satysfakcji, że robią coś dobrze, a nie po to aby potem biegać po sklepach i kombinować co zrobic z narybkiem.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
    • Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia).  To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały.  Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały.  Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca  @przemek wieczorek.  Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super. 
    • No to ja się wyłamię. Miałem 240-stkę Juwela z szyby 8. Bez wzmocnień, spięte tylko plastikową koroną z plastikową spinką po środku (taki standard Juwela) Miałem je 2 lata. 4 lata temu sprzedałem i działa po dziś dzień🤷‍♂️
    • Miałem akwarium tego litrażu robione na zamówienie i kazałem robić z 10 i dodatkowo dałem jeszcze dorobić wzmocnienia,choć twierdził  sprzedawca  że przy tej grubości szkła wzmocnienia niepotrzebne,ale  się uparłem.Strzeżonego itd....😁
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.