Skocz do zawartości

PARAMETRY a NICIENIE


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich klubowiczów jestem tutaj świeży i mam szacunek do wszystkich którzy mi chętnie pomogą. Posiadam akwa 112l filtr zewn kubełek TETRATEC 600 wewn. AQAEL Fan2 Łupki filitowe piasek kwarcowy i 2 wapienie takie średniej wielkości. Obsada początkowa 5 ps.Demasoni i 5 ps.saulos. Akwa chodzi już 1mc a rybki zostały wpuszczone po 2 tygodniach z góry przepraszam co sie działo parametry niby ok ale 4 saulosi padło po tyg jedna objawy brak apetytu zaciemnienie na główce i w okół oczów mało ruchliwe ogólnie słabe. Demasoni na razie w dobrej kondycji. Pytanie co mogło być przyczyną ?? dzisiejsze przeprowadzone testy wskazuja PH 8, NO2 0,3 , NO3 0 , TwW 10*n, TwO 10*n. Zauważyłem także jakies białe nitki z tego co wyczytałem to podejrzewam ze to nicienie jak sie tego pozbyć czy źle to wpływa na rybki. Prosze wszystkich ludzi dobrej woli o odpowiedź Pozdrawiam Mariope :?

Opublikowano
testy wskazuja PH 8, NO2 0,3 , NO3 0 , TwW 10*n, TwO 10*n

Niedojrzałe akwa z masakryczną obsadą. Sauloski i tak zostaną wyeliminowane, jak nie przez chorobę to przez demony, a i one pewnie miedzy sobą się zaczną redukować w takim małym akwa

Opublikowano

No niestety :? Skoro no3 masz zero to dojrzewanie zbiornika dopiero się zaczęło, wraz z nim skoki parametrów, co może powykańczać Ci rybki. Jeśli masz taką możliwość to oddaj pyśki na przechowanie, a najlepiej wrzuć z powrotem tylko saulosi, kiedy woda się ustabilizuje.

Opublikowano

Opisz odchody rybek. Długie, białe ciągnące się?

Masz tu topik o wiciowcach. Jest ich więcej na forum więc poszukaj i poczytaj. Najpierw sprawdź dokładnie co może być powodem zgonów, zanim zaczniesz lać chemię, bo to w stabilizacji na pewno nie pomoże. Ja bym stawiał na to, że no2 wykańcza Ci najsłabsze sztuki.


viewtopic.php?f=22&t=2805&st=0&sk=t&sd=a&hilit=nicienie

Opublikowano

Witam z tego co zaobserwowałem to odchody krótkie i brązowawe pare dni jeden demason miał jedną długą nitke ale nie białą i teraz ok. Wtakim razie to kiedy ja będe wiedział ze moje akwa juz dojżało, myślałem że te parametry co podałem to sa właściwe.Nie wiem jeszcze dlaczego jedne demasoni są bledsze a drugie ciemniejsze może to oznacza płeć starałem sie zauważyc po płetwach i tych atrapach jajowych ale jedne mają 1 a kolejne jeszcze nie. Więc to nie są wiciowce i pozostają mi nicienie :?: Pozdrawiam Hej

Opublikowano

Coś mocno się uczepiłeś tych robali. Jakie masz realne przesłanki, że rzeczywiście to wicienie, niciowce czy inne badziewie. Przy tego typu schorzeniach najczęściej odchody ryb odbiegają od normy, czyli brak im konsystencji ciemnych i łatwo łamiących się kup. Poczytaj o dojrzewaniu zbiornika, było o tym masa na forum. Narazie masz w wodzie no2, które w wyższym stężeniu jest śmiertelne dla ryb, a i w niższym, ale obecne przez dłuższy czas osłabia ich formę. Więc mogą padać Ci najmniej wytrzymałe ryby.

Bakterie nitryfikacyjne, które przerabiają niebezpieczne no2 na łagodniejsze no3 u Ciebie dopiero się produkują. Na testach będziesz obserwował stopniowy spadek no2, a wzrost no3. Kiedy no2 spadnie do 0 to zbiorniczek będzie wstępnie dojrzały.

Co masz w kubełku? Standardowe wkłady tetry, czy dokupowałeś ceramiki?

Czym karmisz? Pamiętaj, że demasoni to amatorzy zieleniny i źle reagują na pokarm żywy, mrożonki itd, generalnie mięso. Sam demonów nigdy nie miałem, ale wątpię, żeby którykolwiek z forum zgodził się na trzymanie ich w 80 cm, nawet w opcji - jednogatunkowe. Te ryby mają zbyt ostry charakter i nie nadają się ani do saulosi, ani do tak małego akwa. Co do bladości to trudno powiedzieć, może jest następny na liście no2, może po prostu dostał w dziób od któregoś z kolegów.

Moje rady:

- Kup sera nitravec i lej zgodnie z tym, co piszą na etykiecie.

- nie podmieniaj wody, nie czyść gąbek, sprzętu itd

- oddaj te 5 demasoni

- zostaw saulosi jako startery, a dopiero kiedy akwa się ustabilizuje dokup następne. Z 5 sztuk ciężko ułożyć sesnowny harem czyli u Ciebie 1+4/5. Wątpie, żebyś na 5 ryb trafił 4 samice.

- obserwuj zachowanie ryb i w przypadku pogorszenia ich stanu badaj wodę. Poza tym i tak monitoruj parametry na bieżąco.

- czytaj czytaj i jeszcze raz czytaj forum. Sam zrozumiesz co zrobiłeś źle i unikniesz wielu błędów w przyszłości

Opublikowano

a nie chodzi przypadkiem o białe nitki w wodzie i na szybach??? Takie "robaczki" występują w zbiornikach z małą cyrkulacją, świeżych i raczej z miekką wodą ( co u Ciebie by sie zgadzało)

Opublikowano

Ja wiem czy mała cyrkulacja ? jak wyzej opisałem filtry to jest chyba gut a tych robaczków mutra jest juz mniej z powyższych postów wynika na 100% ze jest za młode zaledwie 1mc chodzi i pewnie pochodzi jeszcze ze 2 mc aż dojżeje akwa na razie jest pełno koloni bakterii białych najbardziej ich widać na przyssawkach. Skoro chodzi o dojżewanie to jakie parametry mają mi sie pokazać jak juz dojżeje poczym poznam ze jest dobre. Pozdrawiam Mariope :(

Opublikowano

OK po przeczytaniu powyższych postów i wyciągnięciu konsekwencji to proszę was fachowców jaką obsadę dalibyście do mojego akwa. Myślałem żeby to moje akwa było inne chodzi mi o ubarwienie ryb. Jak możecie to podajcie przykłady :wink:

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.