Skocz do zawartości

kosztorys


Lenek

Rekomendowane odpowiedzi

rozbrajasz mnie Lenek(światlo słoneczne)

Jak żydzisz na świetlówki i pokrywę itd.to może zmniejsz rozmiary akwa do 40l i trzymaj gupiki,albo zmień hobby :lol: .




A ja właśnie projektuję sobie baniaczek całkiem bez oświetlenia i myślę , ze da radę :D

Co prawda u mnie będzie stał w ogrodzie zimowym , ale skąd wiadomo gdzie Lenek postawi akwarium?

IHMO najpierw trzeba się było Lenka spytać , gdzie chce postawić zbiornik , potem wyśmiewać :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik tak samo jak 240l stał będzie zaraz na przeciw południowego okna. Oświetlenie (np. dziś) jest takie, że wstaje rano godzina gdzieś ok. 5 a w akwarium w pełni jasno, oświetlenie "wygasa" ok. 20-21. Najlepsze jest to, że mam pełen cykl oświetlenia czyli stopniowe rozjaśnianie i ściemnianie. Jak już będzie te 500l to sprzedam wszystkie inne i zostawię sobie tylko ten.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ladnie pieknie, ale w zimie nie bedzie tyle swiatla co dzis i o tym przede wszystkim powinienes pomyslec. Myslac o urzadzeniu zbiornika nie mozesz myslec o polsrodkach, bo w sumie wyjdzie to drozej przy kalkulacji.


Wyjdzie - a w jaki sposób to niedługo pokażę swoją nową filtrację.

Ale z premierą poczekam na zakończenie prac i wkleję zdjątka i opis.



Jezeli myslisz o wyrownywaniu poziomow to oznacza, ze musisz miec sump obok albo za zbiornikiem. Moj kolega na calej dlugosci akwarium mial doklejony sump i calkiem niezle sie to sprawdzalo. Minusem jest wieksza powierzchnia potrzebna za zbiornikiem i dosyc kiepski dostep do komor przy czyszczeniu. Boczny sump jest za to zbyt widoczny.

Inne rozwiazanie bez pompy jakos do mnie nie przemawia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też akurat z sumpem walczę, co prawda do solniczki ale wcale nie musi wyjść drogo:


Sump z przegrodami i szkłem na komin 80l - 60zł

Dziura w baniaku gotowym 10zł/szt

Śrubunki po ok. 7zł/szt - nie pamiętam a skoro nie pamiętam to tanie były

Tuba silikonu 17zł

Rurki duperelki - wiem ze wychodzą najdrożej :) ale 50 styknie


Fakt pompa - tej nie liczyłem a to faktycznie wydatek


Jednak możliwości serwisowo filtracyjne bezcenne - moim skromnym zdaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyścik do szyby 12mm - 50zł



Jak ma to byc malawi to bez roslin, po drugie od x miesiecy walkujemy, ze czysciki magnetyczne nie sa dobre... ja osobiscie nigdy nie wyrzucilbym na niego 50zl.


Silicon - 80zł dp przyklejenie tła


5-6 tub silikonu???? No chyba troche przesadziles....


plyta do zabudowy i odrobina wlasnej roboty z pewnoscia nie wyniesie 750zl jak to napisales.[/quote:ptghuxg7]


Nie wiem jak Wam ale u mnie czyscik sprawdza sie doskonale . Odpuszczam jedynie czyszczenie przy piasku by nie porysowac akwa ( robie to raz na miesiac karta kredytowa ) a na codzien mam wlasnie czyscik - nie wiem jakie sa jego wady, na forum tez nie widzialem zadnej burzy postow na ten temat .

5-6 siliconów - chodziło mi bardziej ,ze tyle pojdzie mu na wykonanie i przyklejenie tła z łupka ale jak wiemy Lenek lubi CR .

Co do płyty - zapewne uda mu sie zrobic podstawawa szafke kupujac płyte za 200zł . U mnie jednej nie starczyło i w dodatku nie mam czasu ( pewnie umiejetnosci tez by nie starczylo) bawic sie w to sam . No i szafka nalezala do tych "wymyslniejszych".


Co do sumpa - to jeśli tylko Lenek znalazł by miejsce nie widze lepszego rozwiązania . Tanio a o wydajnosci takiej filtracji w ogóle nie ma co rozmawiac . Po prostu wielkośc złoża powala . A i mysle ,ze za 50-60% ceny uda mu sie zbudowac taki filtr . Zasypanie go to juz grosze :)


A oświetlenie - sam skróciłem dłogoś swiecenia bo akwa pieknie mi sie prezentuje w blasku wschodzacego słońca. Ale nie wyobrażam sobie akwa bez sztucznego oświetlenia w okresie październik - maj .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z naturalnym oświetleniem nie chodzi tylko o jasność w akwarium, sam Lenek pisze ze południowe słońce wpada mu do pokoju, kiedyś pisał o temperaturach jaki ma w mieszkaniu - jeżeli ja miałbym mieć cały czas w domu 30 stopni i to bez włączonego ogrzewania nawet w zimie to palnął bym sobie w łeb, ryby pewnie dlatego też sobie palną.

Po drugie z miłą chęcią czytam Lenka posty ale dziele je przez 1000 - niestety młodzieńcza fantazja go ponosi - a najpierw niech coś zrobi a potem zastanawiajmy się czy to wyjdzie. Pierwszy przykład mamy z tłem, gdzie nasz kolega każdemu udzielał rad a coś z tym CRem mu jednak nie wypala, poczekam i na oświetlenie słoneczne w jego wykonaniu bo ja to i w latach 70 już stosowałem byle jakie oświetlenie ale i tak "lepsiejsze" od nagrzewajacego zbiornik słoneczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego głupiego tematu z temperaturami to 30* nie było, trochę mnie poniosło, ale gdzieś tak 23-25 na pewno. Po prostu aby podgrzać wodę trzeba było napalić w piecu a co za tym idzie wzrastała temperatura. Teraz już tak nie jest bo zamontowali jakieś urządzenie. Tak z gwoli wyjaśnienia. O sumpie nawet nie myślałem, bo nie lubię majsterkować. Łatwiejszy, ale nie tańszy byłby filtr zew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego głupiego tematu z temperaturami to 30* nie było, trochę mnie poniosło, ale gdzieś tak 23-25 na pewno. Po prostu aby podgrzać wodę trzeba było napalić w piecu a co za tym idzie wzrastała temperatura. Teraz już tak nie jest bo zamontowali jakieś urządzenie. Tak z gwoli wyjaśnienia. O sumpie nawet nie myślałem, bo nie lubię majsterkować. Łatwiejszy, ale nie tańszy byłby filtr zew.

Co do temp. to chyba teraz to juz wiem o co Ci chodzilo . Kiedys jak mielismy wlasnie ogrzewanie o ktorym mówisz w domu bulo albo zimno albo skwar :) Nie dalo sie tego pieca tak utrzymac by bylo caly czas ok .

A sump - majsterkowac nie musisz, przeciez wszystko mozesz zlecic dla szklarza a juz chyba ryrki pcv bedziesz potrafil polaczyc . Popme tez na pewno bedziesz umial podlaczyc do gniazdka :) o zasypaniu go wkladem nie wspomne , nic trudnego . Przeciez sam komina nie wkleisz , otworów nie wywiercisz ( wiem ,wiem - da sie i samemu ).

Z drugiej strony zabierze to Ci pol szafki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.