Skocz do zawartości

Zmiany w akwa, a rodzaj glonów...


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

weed - to co przytoczyles to prawda, ale tyczy sie to wiekszych glebokosci niz te kilkadziesiat cm wysokosci akwa, do akwarium w/w cytat nie ma za bardzo odniesienia :)


a glony w akwarium niestety nie daja sie latwo kontrolowac, najczesciej rosna wg prawa murphy'iego - im bardziej ich chcemy tym bardziej ich nie ma i na odwrot :)

napewno lubia swiatelko, przede wszystkim glony zielone, wiec im dluzej sie bedzie oswietlac akwarium i im wieksza moca tym chetniej beda rosly, musze miec tez dostep do azotanow i dobrze zeby ich poziom oscylowal w okolicy 10mg, ale o to akurat u nas nie problem, z tym ze trzeba miec tez na uwadze ze glony nie beda rosly tam gdzie im bedziemy kazac tylko wszedzie - wiec trzeba miec na uwadze ze przy duzym ich przyroscie, przede wszystkim zielenic, szyby bedzie trzeba czyscic bardzo czesto :)

Opublikowano

Krasnorosty lubią rosnąć w prądzie wody , skieruj inaczej wyloty filtrów to powinno na nie pomóc.

A zielone?

Asik Ci napisała :D

Daj dużo światła , i zaczną rosnąć jak na plantacji.

U mnie najlepiej im było pod philipsem 865

Opublikowano

Glony zielone lubią to co roślinki a więc również żelazo. Można spróbować wlać trochę nawozu żelazowego ok 1/3 zalecanej dawki przez producenta, powinno zadziałać :) (to głównie dla krótkich nitek).

Opublikowano

dla dlugich nitek rowniez :) i to chyba nawet badziej, bo wlasnie przy nadmiarze zelaza te "ukochane" dlugowlose zielenice pojawiaja sie gromadnie i sa ciezkie to wytepienia :)

ale labeo ma racje - mozna sprobowac powalczyc zelazem, ale tak czy siak swiatelko byc musi :)

Opublikowano

no u mnie atak spowodowalao przelanie zelaza :) ale prawda jest taka ze nie da sie w warunkach domowych sprecyzowac co spowoduje nagly atak glonow, dlatego ze pomimo wszystko w kazdym akwarium panuja inne warunki a na rozwoj glonow tak jak i innych roslin wplywa wiecej niz jeden czynnik :) jakby to bylo latwe do przewidzenia i sprecyzowania to w zasadzie co bradziej zaprawionych w bojach akwarystow nie spotkalaby atrakcja w postaci glonow niszczacych uprawy ;)

Opublikowano

Mogło tak być bo to taka fajna układanka jest: wlałeś żelazo, rośliny dostały kopa, zeżarły całe P i zostało N, teoretycznie wina żelaza praktycznie azotanów. Oczywiście warianty mogą być różne bo zmiennych jest sporo. No chyba że badałeś wodę i wiesz że to tylko żelazo wzrosło niebezpiecznie :)

Opublikowano

na 90% zelazo - na 100% nikt nie moze byc pewny, tymbardziej jesli sie holendra i laduje sie w niego sporo swiatla i nawozow, wtedy czasem najmniejsze wachniecie moze spowodawac male bum :) poza tym zelazo moglo byc przyczyna posrednia a nie bezposrednia - ale nie moja jedna opinia byla ze to zelazow winne bylo

a tak wogole to -aś nie -eś :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.