Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

@ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych?

Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie.

I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę.

P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa.

Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan?

Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo :) 

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Opublikowano

Doniczki nie przeszkadzają, są lekkie. Dla mnie obsługa akwarium to nakarmić rybki. Mam nadzieję nie grzebać za dużo.

Tło od AquaDan. Zapomniałem napisać.

W przyszłości może non-mbuna tak, ale póki co nie. Nie mam szczęścia do nich.

@darianus dziękuję, ale nie. Na 95% by padły albo pływały bez koloru. Dla mnie to zagadka, ale mimo dobrych wyników testów tej grupie wybitnie w moich akwariach nie pasuje.

Zapraszam serdecznie wszystkich. Z zazdrością patrzę na spotkania, domówki w Kujawskim. 

 

 

  • Lubię to 2
  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

Wywołany do tablicy w prywatnej wiadomości wrzucam zdjęcia z uzyskania kryształu wody. Na skałach pojawiają się pierwsze zielone glony, oczywiście to stare skały. Dodam tylko, że akwarium zalane ponownie 13 grudnia, a dlaczego to o tym za chwilę. Filtracja to stare kształtki i gąbki.

Obsada nie wyszła po mojemu czyli jednogatunkowe saulosi odpuściłem. W tej chwili pływa 16 szt saulosi i 10 szt jalo reef. Do tego jeden chyba rdzawy z poprzedniego akwarium. Za około miesiąc wpuszczę starą obsadę likwidując przy okazji zbiornik tymczasowy, który stoi obok.

Zdjęcia:

20241223_184733.thumb.jpg.2a1ecc7ba3ea712d873818cdf850aecf.jpg

20241223_184737.thumb.jpg.269449ced81ec4f1abd66ae483d9dcb4.jpg

20241223_184724.thumb.jpg.421fbe30e8e177c8d74f887f73bc943e.jpg

Dlaczego 13 grudnia od nowa zalałem? Dokładnie trzy tygodnie po zalaniu czyli 4 grudnia odkleił się moduł "filtracyjny". Jak się okazało przylegał w niewielu miejscach do szkła. Tutaj ogromne rozczarowanie, mimo tego, że z tła ogólnie jestem zadowolony to z tym elementem od początku było pod górkę. Tutaj też nie jestem bez winy, ale zachęcony dobrymi opiniami i namową jednego z klubowiczów zadzwoniłem z zapytaniem. Nasza rozmowa wyglądała tak, że podałem wymiary, została zaproponowana cena, zaakceptowałem ją bez jakichkolwiek negocjacji. Na pytanie jakie ma być tło odpowiedziałem wolna ręką, chcę mieć tylko komin filtracyjny w rogu. 

Pierwsza wersja elementu modułu przyszła taka, że jeśli jakimś cudem przecisnąłbym ją pomiędzy wzmocnieniami to ryby na odcinku około 50 centymetrów musiałyby pływać na wstecznym. Na oko byłoby od 5 do 10 centymetrów luzu między przednią szybą. Wysłałem ten element do poprawki z prośbą o skrócenie o minimum 15 centymetrów. Element po poprawce wyglądał świetnie, ale niestety jeszcze bardziej kąty zaczęły uciekać niż w pierwszej wersji. Tutaj popełniłem fundamentalny błąd, ale po konsultacji z wykonawcą, który stwierdził, że to nie ma znaczenia. Tzn. największy element, najbardziej wyporny wkleiłem na końcu zamiast na samym początku. Efekt jak wspomniałem powyżej.

Spuściłem wodę, wysuszyłem elementy, na stary klej na szybach oraz na styropian wycisnąłem w sumie dwie tuby kleju. Było to wyzwanie, bo klej był na szkle i na styropianie. Jakoś to wkleiłem, docisnąłem ile sił, potem jeszcze po trzech dniach zrobiłem ramki na wszystkich łączeniach. Może jakoś to będzie. Tło wygląda rewelacyjnie, poza jednym drobnym elementem na środku i bez sensowną "skałą", która wystaje z modułu filtracyjnego robiąc mu zapewne niesamowitą wyporność oraz niestety ogólną jego krzywizną. 

Dlatego mam mieszane uczucia, bo od osoby, która od dłuższego czasu jest na rynku życzyłbym sobie więcej wyobraźni i profesjonalizmu. Czarę goryczy przelało u mnie upomnienie się o 27,20 zł za wysyłkę poprawionego elementu. Jednak tutaj może powinienem być zadowolony, że nie zostałem obciążony za poprawkę. W końcu dałem wykonawcy wolną rękę.

 

  • Lubię to 3
Opublikowano (edytowane)

Widzę, że zrobiłem sobie bardzo pod górę w ocenie krystaliczności wody ;) Mam ledy 11000K w korytkach pomalowanych czarną farbą. Dają bardzo skupione i odcięte na krawędziach światło. Od strony filtra mam czarny lacobel. Jeśli świeci tylko rgb (bez korytka) to jest prawie kryształ przez 2,8m ;)Przy białym - widać stożki światła, które wydobywają najmniejsze niedoskonałości wody - na czarnym tle (nawet przy filtracji na wkładzie sznurkowym 1 mikron!). Jeśli w pokoju jest jasno i rozproszone światło rozchodzi się od frontu w zbiorniku - stożki są mało widoczne/znikają. Światło i tło robią różnicę!

20241226_120431.thumb.jpg.398010814855e5cfc95f361921317fde.jpg

Edytowane przez triamond
  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeżeli chcesz sprawdzić czy to pierwotniaki to nic nie rób a same znikną. Jeżeli nie znikną to znaczy , że problem leży w tym co wyżej koledzy napisali.
    • Wg mnie pierwotniaki, NO3 niewykrywalne? A powinno być. Duża wymiana wody powoduje klarowność, a potem zmętnienie ponownie wraca. Dla mnie to typowy objaw braku sprawnie działającej biologii. Nie martwił bym się w tej chwili o klarowność, uważał bym na parametry, nie podmieniał wody ponad miarę, a nawet przez chwilę w ogóle. Jak zacznie pojawiać się NO3 , podejrzewam, że zbiornik zacznie się klarować i pierwotniaki zaczną się wycofywać.
    • Możesz spróbować filtr piankowy 1 mikron + wydajna głowica. Jeśli zmętnienie nie ustąpi, to prawdopodobnie jest pochodzenia mineralnego - czyli coś może z modułów się uwalniać o rozmiarach poniżej 1 mikron. Jeśli filtr będzie się szybko zapychał (minuty) i klarowność będzie się poprawiała, to mogą być to bakterie/pierwotniaki lub coś powyżej 1 mikrona. Moduły też mogą uwalniać jakąś pożywkę dla bakterii... Z drugiej strony to dopiero 6 tygodni prawdziwego "życia" ....  biologia potrzebuje miesięcy aby wszystko grało. Może trzeba poczekać...
    • Prośba o pomoc, skończyły mi się pomysły😕 Chodzi mianowicie o przejrzystość wody a konkretnie o jej brak. Z nieznanych mi przyczyn od jakiś 2-3 tygodni walczę z mętna wodą. Nie jest to stan który występuje od początku zalania, pojawił się niedawno. Po całkowitym dojrzeniu zbiornika, woda była w miarę klarowna. Co najdziwniejsze nie zmieniło się nic jeżeli chodzi o dokładanie czegoś nowego, zmianę pokarmu czy cokolwiek innego w zbiorniku z czym mógłbym powiązać ten stan rzeczy... VID_20250331_135859.mp4 Zmętnienie wody jest w kolorze białym, widoczne normalnie gołym okiem jakby falowało w toni wodnej. Na początku myślałem, że to pierwotniaki jak przy świeżo zalanym zbiorniku. No ale nie jest to możliwe patrząc na testy wody.NO2, NO3, PO4 niewykrywalne. Woda dobrze natleniania przez sump. Biologia działa normalnie. Pokarm aller futura oraz spirulina forte podawane przez karmnik, znika w 15 sekund.  Dołożyłem do sumpa watę filtracyjną/owatę polecaną kiedyś już u nas oraz mała głowice filtra ze ściereczka z mikrofibry w zbiorniku idąc w stronę zanieczyszczenia mechanicznego. Nie pomaga. Również w zbiorniku znajduje się litr węgla aktywnego (został zalany dwukrotnie wrzątkiem). Też nie pomaga. Jedyną rzeczą jest podkręcenie podmiany wody i po ok 1,5 dnia jest w zbiorniku klarowna lecz po powrocie do kropelkowania staje się po 2 dniach znowu mleczna. Próbowałem w odstępach czasu już 3 razy i problem nadal wraca. Od wczoraj rana wrzuciłem litr żywicy PA202 luźno w pończochach do sumpa. Na razie brak zauważalnej różnicy. Prawie skończyły mi się pomysły😕 Mam jeszcze jeden ale mam nadzieję, że to nie to. Zacząłem podejrzewać moje skały DIY. Wykonane z cementu( atest BHP do kontaktu z wodą pitną) siatki rabatowej, waty szklanej oraz farb śnieżki również atest BHP do zabawek dla dzieci. Co tu może puszczać do wody? Wszystko wyschło bardzo dobrze zanim wylądowało w zbiorniku oraz wcześniej było odmoczone. Nagle zaczęło puszczać syf do wody? Po 2 miesiącach od zalania? Jak już coś to chyba powinno odrazu?  Ktoś, coś, jakieś pomysły? Na szczęście zmętnienie nie wpływa na zachowania ryb. Ale jak patrzę na akwarium to płakać się chce...    
    • @Any1977b zachęcam do opisania swojego projektu oświetlenia w dziale DIY - zaczarowany ołówek, na pewno będzie przydatne.
    • Można jak najbardziej,chociaż ja przez lata mając morskie 560l. Zrobiłem lampę na arduino,sterowanie telefonem z apki,6 kanałów więc sporo kolorów,sterowanie wiatrakami w lampie i ustawienie temperatury włączenia.profil alu 160cm i ponad 140 diód power led z soczewkami.sprawdzała się świetnie,teraz przebudowa na malawi.polecam,efekt ustawiasz z telefonem z ręku :)
    • Hej, poniżej zdjęcie mojej największej samicy saulosi. Zwrócicie uwagę na kwadratowy obrys brzucha. Jest ona najbardziej aktywna i wydaje mi się, podczas karmienia zgarnia najwięcej pokarmu. Inne ryby mają normalne sylwetki. Karmię tylko spiruliną 36% tropicala, dwa razy dziennie, szczypta pokarmu. Takie pytania: 1. Czy ktoś ma jakiś cwany sposób aby równomiernie karmić stadko i żeby mniejsze i słabsze ryby miały zagwarantowany w miarę równy udział? 2. Czy taki kwadratowy brzuch jest groźny dla zdrowia tej konkretnej ryby? Z góry dzięki za pomoc.
    • Można, ale jest trochę zabawy. Wiecej tutaj https://forum.klub-malawi.pl/topic/25011-sterownik-led-leddimmerpro-v5/page/5/#comment-392990
    • Witam Czy na tym sterowniku można zbudować belkę na diodach power led z opcją świt zmierzch? Może ktoś z forumowiczów posiada taką konfigurację
    • Remont mają czy cuś. Jeśli jest info, że oferta będzie po zakończeniu prac to trzeba czekać niestety na zakończenie prac. Czy jest sens? To Twoja decyzja, może przedzwoń do nich.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.