Skocz do zawartości

Akwarium 180x80x70 - przygoda, może jakaś kronika


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

@lukBB na styrodur nałożyłem 2 warstwy zaprawy Atlas Monter T5 :) Jeśli chodzi o kolor to na zdjęciach kiepsko go widać, ale moduły są już pomalowane w kolorze piaskowca :) Na żywo wygląda to o wiele ciekawiej bo malowałem najpierw podkładem, później metodą taką żeby podbić wszelkie zagłębienia a na koniec "suchym pędzlem" jasnym odcieniem żeby podbić różne krawędzie i malutkie nierówności :) 

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Opublikowano

Ok to przepraszam Patryk🙂widocznie się nie przyjrzałem,na żywo na pewno zobaczył bym różnicę😁

Jestem akurat też na tym etapie więc podpytuje. Użyłeś Altaxa czy Śnieżkę? 

  • Lubię to 1
Opublikowano

@lukBB Nie ma sprawy :) Na zdjęciu często te kolory nie są wiarygodne. Co do użytej farby to zaskoczę Cię, ponieważ użyłem farb akrylowych, które można kupić w sklepie Action w dużych tubach. Na koniec zamierzam to wszystko pomalować lakierem ECO bezbarwnym. Miałem w poprzednim baniaku wielki moduł malowany tymi farbami i lakierem i przez 2 lata nie działo się z tym nic. Ryby też wesoło sobie pływały. Kolorów farb w sklepie jest dużo więcej i dzięki temu mogłem sobie lepiej dopasować odcień. Poniżej zdjęcia produktów, których użyłem. Znalazłem też fajną aplikację w sklepie android. Nazywa się "Real Color Mixer". Możesz sobie odszyfrować kolor ze zdjęcia :) Zrobiłem sobie zdjęcie piaskowca, zadałem aplikacji kolory farb jakimi dysponuję i pokierowała w jakich proporcjach zmieszać poszczególne barwy żeby uzyskać oczekiwany kolor. Wiadomo, że precyzja jest umowna, ale bez tego nawet nie wiedziałbym jakie kolory mieszać, żeby zbliżyć się do tego który mnie interesował :P 

Farby.thumb.jpg.7e0406d428d9eca2a2275726254321a9.jpg

Lakier.jpg.d0dcd46ef843c446a7289ea492ecfa77.jpg

  • Lubię to 2
  • Dziękuję 1
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Cześć :) 

Mała aktualizacja tematu. Udało mi się zrobić ostatni moduł ze styroduru. Będzie on modułem filtrującym. Zrobiłem dwa wloty, w które wkleiłem rury kanalizacyjne 50mm. Dolny wlot będzie wykorzystywany na pewno. Wlot zlokalizowany mniej więcej na środku modułu będzie wykorzystywany jeśli okaże się, że poziom wody w module spada za mocno i pompa zaciąga powietrze. W przeciwnym razie będzie zamknięty korkiem 50mm. Zastosowanie takiego korka daje mi jeszcze możliwość otwarcia tego wlotu w jakimś określonym ale mniejszym stopniu. Wystarczy, że w korku wywiercę otwór o odpowiednio mniejszej średnicy :) w górnej krawędzi modułu zrobiłem wycięcie, które będzie skimmerem. Planuję w nim zrobić taką przegrodę ze spienionego PCV z wyciętym grzebieniem, którą będzie można wsunąć lub wysunąć w zależności od potrzeby, tak aby faktycznie działało to jako skimmer. Mam nadzieję, że wszystko zagra tak jak to sobie zaplanowałem :P 

1731922990394.thumb.jpg.f77f7c620c4bb3f9abce500011701e8e.jpg

1731922972007.thumb.jpg.fcb36524c382d5ad2944d9ca67aa97eb.jpg

1731922971996.thumb.jpg.5507c86030ac70d1564cbd627ad97012.jpg

  • Lubię to 6

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
    • Jedno nie daje mi spokoju, czy na pewno dobrze regenerujemy żywice jonowymienne? Powszechnie polecana na forum i stosowana metoda regeneracji zakłada przygotowanie roztworu 10% solanki i objętości 3 x objętość żywicy, w której następnie płukane jest złoże. Patrząc jednak jak sposób regeneracji w domowych stacjach uzdatniania (opis np. https://www.filtry-do-wody.info/blog/regeneracja-zmiekczacza-wody-co-warto-wiedziec/) widzę jedną zasadniczą różnicę: w stacji uzdatniania solanka przechodzi przez złoże tylko RAZ i trafia do kanalizy a u nas żywica zwykle "kąpie się" w solance przez dłuższy czas. Przykładowo, stacja do usuwania azotanów w instalacji domowej (https://sklep.osmoza.pl/usuwanie-azotanow-global-water-nitrate-p-2240.html) zużywa do regeneracji 25l żywicy 140 l wody i 2,9 kg soli (solanka o stężeniu ok 2%) i trwa niecałą godzinę. Proporcjonalnie, do regeneracji 1 litra żywicy zużywane jest zatem ok 5,6l solanki. I teraz pytanie co jest lepsze dla żywicy i jej właściwości absorpcyjnych? Jednorazowe płukanie solanką o mniejszym stężeniu ale w większej ilości, czy długie płukanie w tej samej solance o większym stężeniu? W pierwszym przypadku wypłukujemy wszystko z zabrudzonej żywicy, a w drugim "zabrudzona" solanka wielokrotnie przepływa przez nasze złoże. Tak jak już wcześniej pisałem mam u siebie 3 litry PA202 i do regeneracji używam 6 lub 9 litrów solanki 10%. Regenerację robię na dwa sposoby: albo mieszam gorącą "zupę" w wielkim 9-o litrowym garnku (6 litrów solanki + 3 litry żywicy), albo 9 litrów letniej solanki (ok 40oC) przepycham małą pompką przez dwa szeregowo połączone HW603 z wylotem z powrotem do gara. W obu przypadkach regeneracja trwa ok godzinę. Czasami powtarzam proces regeneracji po raz drugi z nową "czystą" solanką - wtedy kolor "zupy" jest jaśniejszy 🙂  Po tym oczywiście płukanie pod kranem i z powrotem do akwa. Następnym razem planuję jednak przygotować w wiadrze 30 litrów solanki o mniejszym stężeniu i przepchnąć ją tylko raz przez całą żywicę przy wolnym przepływie (litr na minutę). Co o tym sądzicie? A może ktoś już tak robi?
    • Chciałbym odświeżyć trochę temat owaty, bo ostatnio trafiłem na allegro na taką która przez pierwsze 2-3 dni po wymianie sekcji mechanicznej w narurowcu powoduje "zmlecznienie" wody. Raczej nie jest to problem wynikający z ubytku części bakterii ze starej owaty bo parametry wody się nie zmieniają.  Prośba do użytkowników forum którzy używają u siebie owaty i nie mają takich problemów o podesłaniem namiarów na sprzedawców .
    • 2 x a520e da podobny efekt (trochę lepszy) jak a502ps + a520e, a będzie trochę taniej. A520e ma trochę większą pojemność; wiążę DOC i azotany. a502ps tylko DOC. Przy czystej wodzie (mało DOC) kombinacja może być 2x gorzej niż samo a520e...Wydaje się, że to po prostu nie przemyślana a popularyzowana idea. https://www.purolite.com/product/a520e https://www.purolite.com/product/a502ps
    • Wątek chyba do zamknięcia... Niestety hodowla jest całkowicie zlikwidowana. Również niestety przez nieporozumienie umówione dla mnie saulosi pojechały w świat.   
    • A502PS ma właśnie pochłaniać związki i zanieczyszczenia organiczne po to żeby PA202 mogła spokojnie pracować i pochłaniać NO3 🙂  Przy okazji pytanie czy ktoś kto używał może testu na DOC - Rataj ANTIALGAE CHSK? https://www.invital.pl/rataj-antialgae-chsk-test  Jeżeli tak, to czy jego wyniki rzeczywiście pokażą poprawę po zastosowaniu Purigenu lub A502PS?
    • Tylko faktycznie gęstość 45ppi to może się bardzo szybko zapchać. Średnio przepływ przez długość sumpa to spiętrzenie nawet do 5cm, więc na takiej gąbce będzie spiętrzać, aż pójdzie górą, a wtedy pompa sucha. Zatem też się zgadzam, by jednak odpuścić tą gąbkę.  Natomiast gąbki 20ppi daj wszędzie, gdzie tylko zostanie ci miejsce, jako składowisko biologii. Możesz nawet z 50 litrów objętości gąbkami dać i wcale nie będzie za dużo, a woda kryształ.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.