Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Czesc wszystkim. Planuję zaczac swoja przygodę z malawi. Sporo już poczytałem na forum jak zaczac ale chciałem się was poradzić w sprawie filtra. Akwarium bede chcial umieścić na murku który mam pomiędzy kuchnia a salonem dlatego raczej odpada filtr zew. Czy mogę zastosować 1 filtr wew który bedzie mech i biol? Jak sprawdzałem filtry to sa takie co spełniają obie funkcje. Czy może podpowiecie mi jak to lepiej rozwiązać?

Opublikowano

Poczytaj o filtrze hamburskim - hamburgu. Jest trochę o tym na forum do tego pompa min 2500 l/h i powinno ogarnąć sprawę choć niestety 240 trochę małe na nasz biotop.  Może jednogatunkowo labidochromis perllmut?

Opublikowano

Cześć. Moim zdaniem można zastosować filtrację modułową. Moduł przymocowany do bocznej ścianki akwarium. Z gotowych takich modułów mogę polecić moduły firmy BTN do tego gąbki pocięte w małe kostki o wymiarach 5x5cm 15ppi. Pompa najlepiej energooszczędna np. DCP 2000. Hamburg jak wcześniej napisał Piotr też jest dobrym rozwiązaniem, jednak estetyka jego to już inna sprawa. Zamiast Hamburga bardziej widział bym kasetę ( taki Hamburg, ale obudowany) 

Dobry filtr zewnętrzny też się sprawdzi o realnym przepływie jakieś 2000l/h

Co do obsady, wiem, że to nie ten temat. Ale uważam, że w 240l. Można nawet hodować 3 gatunki, a nie koniecznie jeden. Oczywiście to wszystko zależy od wymiarów dna akwarium i odpowiednim doborem gatunków 

  • Lubię to 1
Opublikowano

Aquael Ultra 900 ma katalogowy przepływ tylko 1000l/h - to stanowczo za mało dla Malawi w 240l, szczególnie że ten model nie posiada prefiltra i jego wydajność szybko spadnie 🙂 
Zamiast tego proponuję Aquael Ultramax 1500 a najlepiej 2000 z wężami 19/25 mm. 

W normalnych warunkach wlot i wylot filtra są instalowane na tylnej ściany akwarium, wymuszając obieg wody. W zależności od zagruzowania akwarium wymagany jest czasem dodatkowy cyrkulator.

W twoim przypadku, biorąc pod uwagę fakt, że zarówno wlot i wylot będą zainstalowane na tej samej bocznej stronie akwarium (przy ścianie) to filtr musi mieć na tyle mocy żeby poruszyć wodę przez całą długość akwarium i z powrotem bez dodatkowego cyrkulatora z drugiej (widocznej) strony akwarium, tak żeby na powrocie nie zalegały kupy. 

Niestety, takie akwarium odsłonięte z trzech stron musi być dobrze przemyślane, żeby nie było potem rozczarowania 🙂
Od razu proponuję przewidzieć
instalacje jakiegoś małego cyrkulatora wspomagającego obieg wody na drugim boku akwarium (tym najbardziej wyeksponowanym) i schowania jego kabli pod pokrywą akwarium, tak żeby nie wisiały na widoku tylko wyszły z drugiej strony akwarium 🙂 

Opublikowano

@Bartek_De napisałem, że moduł ma być przymocowany do bocznej szyby.

Co do filtracji zewnętrznej kubełkowej to  przepływ powinien wynosić 2000lh.

Napisałem już to wcześniej 

  • Lubię to 2
Opublikowano

Zależy mi raczej na efekcie widoku akwarium od przodu i z jednej bocznej strony wiec mysle ze moglbym dac od strony kuchni tak jakby na tylnej ścianie wężyki od filtra wtedy nie było by problemu z poruszaniem wody może nawet bez cyrkulatora. Robiąc male podsumowanie aquael 1500 wystarczy jeśli chodzi o rurki na boku to cyrkulatot jeśli z tylu to bez dobrze rozumiem?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.