Skocz do zawartości

Wystrój - początkujący i pierwsze Malawi


Docent

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Przygotowuje akwarium pod Saulosi (3+9), zbiornik 240l.

Piachu jest łącznie 35 kg (z czego 25kg 0,7-1,2 i 10kg drobniejszego). 

Zmienię jeszcze oświetlenie (ze względu na czas pracy oraz wyjazdy) na automatyczne i programowalne. 
 

Czy może macie jakieś porady jak inaczej (lepiej?) ułożyć kamienie ? Czy coś byście zmienili ? 

20240829_104602.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze więcej ? 

 

Te dwie skały po prawej stronie mają bardzo dużo grot, to sztuczna skała. W zasadzie są tam same groty :)

 

Zastanawiam się, czy mając 3 samców Saulosi powinienem zrobić "strefy" i bardziej rozdzielić te skały z grotami ? Jedna po prawe stronie i druga po lewej w akwarium ? 

Edytowane przez Docent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Te skałki sztuczne, marka  Hobby jak mniemam. Znam je, nawet parę szt. mam. Kiedyś używałem w akwariach z narybkiem. Te  szczeliny i groty są zdecydowanie za małe, żeby pyszczaki miały z nich pożytek. Spójrz na nie, a potem wyobraź sobie rybę o wielkości 10 cm swobodnie poruszająca się wewnątrz tych małych przestrzeni. A teraz dodaj drugą rybe, bo do tarła trzeba dwojga i sam sobie odpowiedź na pytanie, czy się zmieszczą.  Saulosi mam od kilku lat. Te ryby nie kitrają się po najmniejszych dziurach jak np. Maigano. Potrzebują zbiornika podzielonego na enklawy, ze sporą ilością dość przestronnych kryjówek. Samce potrafią być agresywne, a samice są agresywne względem siebie przeważnie. Taka aranżacja raczej nie pozwoli utrzymać planowanej obsady. Póki ryby będą młode, jakoś będzie. Potem raczej będzie kiepsko.

Edytowane przez pulpet
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co oznacza "przestronna kryjówka" w zbiorniku 240l ? 

Wydaje mi się, że te otwory w skale są wystarczające żeby wpłynęła tam jedna dorosła Saulosi i wypłynęła z drugiej strony (niektóre otwory mają około 3,5 cm średnicy) . Natomiast "groty" są dwie większe. Na zdjęciach tego nie widać dobrze, mają około 12 cm długości, 5 cm szerokości 10 cm wysokości na wejściu). 

Masz rację, że na tarło takie groty są za małe ale w tak małym akwarium chyba ciężko będzie zrobić większe. 

ps. to nie są skałki Hobby. To cztery sztuczne skałki, które ze sobą połączyłem (niestety nie pamiętam firmy ale kupiłem je w niemieckim OBI).

Pozmieniałem i stworzyłem większą grotę na tarło (ostatnie zdjęcie), jest tam sporo miejsca. 
 

20240829_184250.jpg

20240829_184302.jpg

20240829_185944.jpg

Edytowane przez Docent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, Docent napisał(a):

 

ps. to nie są skałki Hobby. To cztery sztuczne skałki, które ze sobą połączyłem (niestety nie pamiętam firmy ale kupiłem je w niemieckim OBI).
 

Hi hi, moje też z niemieckiego Obi. Może pomyliłem markę, ale uwierz, dla pyszczakow nie mają sensu.  Mam 240 z Saulosi i można to rozwiązać lepiej. Akurat jestem na urlopie i nie podeślę aktualnej foty zbiornika, ale kilka dużych skał zrobi lepsza robotę niż takie ażurowe wynalazki.

IMG_20230224_231559.thumb.jpg.5b152ee0fd8f549b0e3cf9999188ccd0.jpg

 

Tutaj poglądowe zdjęcie z urządzania mojego saulosarium 240 l. Świeżo zalane, więc jeszcze bąbelki powietrza na szybach. Raptem 5 elementów. 3 duże moduły zrobione samodzielnie, puste od tyłu i dwa naturalne kamyki. Przestrzeni pomiędzy, z tyłu i wewnątrz tyle, że swobodnie popływają młode dorsze😜. Zakamarków, w których ryby się mogą schować albo profiglować sporo.  Duże bryły dają enklawy, sprawiają, że ryby schodzą sobie z widoku. To tylko przykład. Można taka aranżacje zrobić na różne sposoby, ale ta, którą zrobiłeś wg mnie się nie sprawdzi.

 

Edytowane przez pulpet
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na pierwszy rzut oka kryjówek jest tak mało jak dla non-Mbuna. Wystrój minimalistyczny. 

Dla Saulosi zdecydowanie za skromnie z tymi kryjówkami. One lubią więcej głazów, tak żeby całkiem się nieraz schować a nie tylko głowę czy tyłek.

Im więcej gruzu tym trochę  mniejsza agresja u ryb i każdy będzie miał swój kącik. Bynajmniej ja tak to postrzegam. 

Ale i tak zrobisz pewnie po swojemu :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem za radą i dokupiłem trochę gruzu. Niestety nie jest wszystko jednokolorowe... ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma :) 

Jest teraz sporo kryjówek większych, chociaż zastanawiam się czy takie ułożenie wygląda naturalnie... Na zdjęciu to gorzej wygląda niż w rzeczywistości

Z prawej strony jest duża wnęka a reszta dziur i zakamarków może być dla młodych. 

Co sądzicie ? 

 

20240830_113630.thumb.jpg.f98943e5c7ead9dd099f5595c6ee3901.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.