Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

 

Cześć wszystkim, wracam po dosyć długiej przerwie… Na moim profilu znaleźć możecie wpisy, które publikowałem jakieś 3 lata temu. Mój wąski, niezbyt wyględny zbiornik  mieścił wtedy lekko ponad 200l. Największym problemem na tamten czas była jego szerokość wynosząca zaledwie 30cm, która nie pozwalała zaszaleć z aranżacją. Pomimo przeciwności losu oraz młodego wieku udało mi się prowadzić tamten zbiornik przez 1,5 roku, ale do czasu. Do czasu kiedy to między szeregi mojej obsady wdarła się choroba, jej nazwy nawet szczerze powiedziawszy nie pamiętam. Po długiej walce ze stałym wsparciem Pana Marka z Fish Magic udało mi się uratować tylko małą część pyszczaków. Bardzo mnie to wtedy podłamało i tym samym posunęło do podjęcia decyzji o wydaniu resztki zdrowej już obsady oraz do odsunięcia samego siebie w cień naszego malawijskiego świata. Wydanie licznej ilości pieniędzy, czasu, sił i zdrowia psychicznego w wieku 16 lat po prostu mnie przerosło. 

 

Wstępując już w prawidłowy wątek na samym początku powiem, że wpis ten będzie rozpoczęciem moich stałych relacji z budowy nowego baniaka. Mam nadzieję, że będzie wam się miło śledziło moją przygodę i że wyjdzie z tego coś fajnego. Od siebie pozostaje mi włożyć w to serce, trochę czasu oraz chęci.

No to teraz o tym co przygotowałem. Jakiś czas temu udało mi się zakupić w dobrej cenie akwarium z tłem strukturalnym spełniające moje oczekiwania. Baniak jest panoramiczny i według kalkulatora ma dokładnie 321l, wymiary podaję niżej:

150cm x 40cm x 50cm z tym, że szerokość w najszerszym miejscu z 40cm wzrasta do 50.

Myślę, że wymiar ma fajny. Do akwarium dostałem również szafkę na wymiar pod nie, pudełko z odrobiną akcesoriów, 3 grzałki oraz filtr zewnętrzny, o którym więcej powiem później.

Co do asortymentu mechanicznego jaki mam to tak

KUBŁY:

  • Fluval FX6 (3500l/h)
  • SunSun HW-302 (1000l/h)
  • JBL CristalProfi e402 (450l/h)

WEWNĘTRZNE:

  • Noname (450l/h)
  • Aquael Fan 3 Plus (700l/h)

DO TEGO:

  • Skimmer Aqua Nova NSK-200 (200l/h)
  • 6 Grzałek od 25W do 150W
  • Falownik SunSun JVP-110 (2000l/h)

A teraz trochę o tym wszystkim ode mnie. Co do filtracji, wyboru samych filtrów oraz wkładów do nich to chciałbym poprosić was o pomoc, bo nie wiem jakie wybrać żeby było dobrze. Nie za mało i nie za dużo. Jeśli chodzi o skimmer, jest mały, może tandetny, ale wydaje mi się, że powinien wystarczyć jako taka mała pomoc w utrzymaniu tafli w czystości. Falownik 2000l/h nie mam pojęcia czy da rade. A grzałki to już myślę, że popróbuje i zobaczę która najlepiej się spisze. 

Samo akwarium wymaga dużo pracy, przede wszystkim porządnego wyczyszczenia. Spośród całego brudu osadzonego na ściance strukturalnej przebija się kolor piaskowy, zakładam więc, że taki też kolor ma ta imitacja kamieni. Nie chce wymieniać ani chyba też malować tła więc dobiorę kamienie pod jego kolor. Jedyny minus jest taki, że osobiście bardziej podobają mi się ciemne kamienie. Plus zaś taki, że kamienie koloru piaskowego mogę ogarnąć sobie za darmo w dowolnej ilości. Następny problem to piach, którego nie wiem ile mam kupić. Myślałem o 100kg aczkolwiek nie wiem czy to nie za dużo. Oświetlenie jak i reszte usprawnień wykonam sam, trochę majsterkowania musi być.

 

No to teraz chyba najciekawszy element, obsada. Póki co na sucho, to co mi się podoba i bez żadnych ceregieli.

  • 8x Cynotilapia zebriodes Ndonga Deep
  • 8x Iodotropheus sprengerae Makokola Reef
  • 8x Metriaclima hajomaylandi Chisumulu
  • 8x Labidochromis caeruleus Lion’s Cove

Wszystko z lipcowej oferty Tanganika Malawi. Wiem, że sporo, natomiast póki będą małe chyba nie powinno to przeszkadzać. Haremy wybiorę jak już podrosną. Wiem też, że Cynotilapie jak i Metriaclima to raczej agresywne gatunki także nie wiem jak sobie poradzą Yellowki i Iodotropheusy. Labidochromisy wcześniej miałem z agresywnymi gatunkami i bardzo dobrze udawało im się spokojnie omijać bardziej terytorialne osobniki. Powiedzcie prosze swoje zdanie na ten temat. Jak to widzicie?

Podsumowując czeka mnie sporo pracy, mam dużo pomysłów także myślę, że zapowiada się ciekawie. Podsyłajcie propozycje co jeszcze zakupić, co może się przydać. Możecie też przedstawić swoje polecane pokarmy i ogólnie swoje zdanie na temat tego wszystkiego 

 

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do dyskusji.

IMG_9675.thumb.jpeg.afa3dc02caea1fe078aa76b85be1d2c2.jpegIMG_9679.thumb.jpeg.44739147614efb9615566106effde206.jpegIMG_9680.thumb.jpeg.e95f492eef4f839c6a9067fe5c478ffd.jpeg

 

 

IMG_9676.jpeg

  • Lubię to 3
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Czołem malawiści, przychodzę z niewielkim update’em sytuacji w zbiorniku. Bańka już jakiś czas temu została umyta. Wczoraj z racji wolnego w pracy zabrałem się za jej zasypanie/zagruzowanie. Weszło 25kg piasku i około 130kg kamienia. Jeśli chodzi o piasek to jest troche drobny, ale mi to jakoś bardzo nie przeszkadza. Co do tego drugiego to nawet mi się podoba, gdyby ktoś się zastanawiał to nie mam pojęcia co to za kamień. Na wsi obok mojego miejsca zamieszkania można pozbierać takich niedaleko brzegu wisły. Nazbierałem, kolory mniej więcej te same (no prawie), ważne że efekt całkiem niezły. Może nie jest jakoś super świetnie, ale wystarczająco. Najwięcej roboty było z targaniem tego partiami do wanny po ok. 30 schodach i porządne pucowanie szczotką. Po 5 kursach już odpadały mi plecy. Kamienie rozłożyłem sobie w salonie żeby mieć podgląd na każdą pojedynczą sztuke. W międzyczasie odwiedził mnie brat, po spojrzeniu na salon przywitał mnie słowami „ a co wy kur.. flinstonowie?”

IMG_9954.thumb.jpeg.a351b89ab0bd9cb3232223d73996a36b.jpeg

Tak to wyglądało w trakcie, zdjęcie wykonane mniej więcej w połowie pracy.

Z kamieni dojdą na pewno jeszcze przynajmniej 2 moduły, chciałbym wcisnąć więcej ale zrobi się już tłoczno. Dodatkowo będą to pierwsze robione przeze mnie moduły także nie spodziewam się powalających efektów. 

IMG_9982.thumb.jpeg.faf2210387b9958a1ef4716b9761bb8b.jpeg

Tak prezentuje się zagruzowany zbiornik. Oświetlenie tylko chwilowe, ukradzione od moich żab na potrzeby zdjęcia

Jeśli chodzi o oświetlenie to jeszcze nic nie zdradzam, mam fajny pomysł także zobaczymy jak z wykonaniem. Myśle, że wyjdzie fajnie i ciekawie. 

Kwestia obsady jeszcze się nie wyklarowała, także odnośnie tego dam znać jak już będą pływać. Jeśli chodzi o ilość mieszkańców na pewno nie dokonam mocnej redukcji. Na początku przyszłego roku akwarium podwoi swoją pojemność, także będzie 600 mooże 700l. Oczywiście zostanie mbuna. Z tej też racji to akwarium jest takim zbiornikiem do wzrostu dla ryb, następnie cała obsada zostanie przeniesiona.

Jak widać jakoś bardzo mi się nie śpieszy, niedługo czeka mnie wylot, ażeby troche odpocząć, to i projekt malawi stanie w miejscu. 

Po powrocie, czyli na początku września zabiore się za zamawianie reszty potrzebnych rzeczy. Chociaż może uda mi się je zalać jeszcze przed urlopem, zobaczymy.

To by było na tyle z aktualnego stanu akwarium. Życze wszystkim miłego dzionka, pozdro Maciek.

  • Lubię to 2
Opublikowano
24 minuty temu, MaciejJazg napisał(a):

IMG_9982.thumb.jpeg.faf2210387b9958a1ef4716b9761bb8b.jpeg

Jeśli między kamieniami porobione są kryjówki (czego nie widać na zdjęciu tylko od przodu), to zgrabne gruzowisko wyszło. Powodzenia. 👍

  • Lubię to 1
Opublikowano

Czołem ponownie ✋, tak się złożyło, że dałem rade dzisiaj zalać zbiornik. Dobrze, że się udało, bo im szybciej wystartuje tym szybciej dojrzeje 😁. Bańka chodzi na dwóch kubłach. Mechanik to Fluval FX6 z gąbkami 15-40ppi z teoretycznym przepływem 3500l/h co czuć po sile wydalanej wody z wylotu. Jako biolog robi mój stary poczciwy SunSun HW-302 na dwóch koszach z ceramiką i jednym z zeolitem. W sumie to zastanawiam się jak z tym zeolitem rzeczywiście jest 🤔. Niby piszą, że hamuje rozwój glonów, czego bym nie chciał. Za to pochłania amoniak, metale ciężkie i klaruje wode. Przeanalizuje temat i najwyżej go wymienie.

Istotną zmianą jest to, że przewertowałem gruzowisko raz jeszcze. Po przeczytaniu „życie w moim akwarium” autorstwa użytkownika @poznerpostanowiłem sztucznie wytworzyć obszerne groty dla ryb. Wiadomo, na tyle na ile pozwala mi moje 320l szklanki. Z kamieni ułożyłem 5 grot o wielkości 3-4 męskich pięści rozłożonych po całej długości akwarium. Oprócz tego jest sporo mniejszych kryjówek i mostków ażeby nie tylko dominujące samce miały się gdzie ukryć. Całość wydaje mi się, że wygląda mniej naturalnie, natomiast jest to lepsze rozwiązanie dla ryb. Na pewno po porośnięciu glonami całość będzie się lepiej komponować.

IMG_0066.thumb.jpeg.6eff4fec00e42f39ffa10a7b05f7b6a4.jpeg

Samo nalewanie wody przebiegło szybko i bezproblemowo. Co ciekawe nalewana woda była krystalicznie czysta mimo tego, że nie płukałem wcześniej piasku.

IMG_0058.thumb.jpeg.a37aa6c31b0ec81e548262c172e786a3.jpegIMG_0045.thumb.jpeg.2b01861cd44ecb61ef84f7d33c9bddf4.jpeg

Żeby baniak nie stał nieoświetlony do czasu aż nie zmajstruje docelowego oświetlenia to na szybko zrobiłem prowizoryczne światło z listwy ledowej. W sumie nie wygląda tragicznie.

IMG_0057.thumb.jpeg.81295255e29fd691ee91537d87a3cc4a.jpeg

Do akwarium oprócz ryb na pewno dojdzie jeszcze falownik, skimmer i pare modułów. Póki co to na tyle.

Pozdro, Maciek

  • Lubię to 2
Opublikowano (edytowane)

Witam, nie chce się mądrzyć, ale wywal ten zeolit, narobisz sobie bałaganu. A tak szczerze to na początku jak ryby będą bardzo małe to fx6 w zupełności wystarczy i tego sun sun też wywal. Mniej pracy, mniej czyszczenia, mniej myślenia. 

W fx6 można regulować fajnie wylotem wody więc łatwo można zadbać o to, aby ruszyć porządnie taflę wody. Ryby będą zadowolone. 

Z falownikiem i skimmerem powoli. Obserwuj wodę. Może się okazać, że to wszystko na początku w ogóle nie będzie potrzebne. Dopiero jak ryby wyraźnie urosną to okazuje się, że nowe sprzęty mogą wspomóc całość. A teraz fx6 i tak da czadu. 

Aranżacja bardzo ładna, więc nie pchaj na samym starcie tyle sprzętu. Fx6 potrafi grzać wodę więc i wstrzymaj się z ewentualną grzałką. 

Edytowane przez Pikczer
  • Lubię to 3
Opublikowano
5 godzin temu, Pikczer napisał(a):

Witam, nie chce się mądrzyć, ale wywal ten zeolit, narobisz sobie bałaganu. A tak szczerze to na początku jak ryby będą bardzo małe to fx6 w zupełności wystarczy i tego sun sun też wywal. Mniej pracy, mniej czyszczenia, mniej myślenia. 

W fx6 można regulować fajnie wylotem wody więc łatwo można zadbać o to, aby ruszyć porządnie taflę wody. Ryby będą zadowolone. 

Z falownikiem i skimmerem powoli. Obserwuj wodę. Może się okazać, że to wszystko na początku w ogóle nie będzie potrzebne. Dopiero jak ryby wyraźnie urosną to okazuje się, że nowe sprzęty mogą wspomóc całość. A teraz fx6 i tak da czadu. 

Aranżacja bardzo ładna, więc nie pchaj na samym starcie tyle sprzętu. Fx6 potrafi grzać wodę więc i wstrzymaj się z ewentualną grzałką. 

Wielkie dzięki za odpowiedź i cenne wskazówki. Co do zeolitu to tak uczynie. W takim razie zrobić z FX6 i mechanika i biologa? Po prostu wrzucić do niego z 1-2 kosze ceramiki i tyle? Co do ruszenia tafli wody to rzeczywiście sam FX jest w stanie fajnie ją poruszyć natomiast tak mniej więcej do 3/4 akwarium. Zobaczymy jak to wyjdzie z rybami, falownik mam w zapasie więc najwyżej wrzuce go żeby się nie kurzył jak sam filtr nie będzie dawał rady wydmuchiwać nieczystości. Co do skimmera, wiadomo, jak nie będzie potrzeby to go nie wrzuce. Jego też mam na zapasie więc zobaczymy jak będzie z filmem bakteryjnym. Co do grzałki to zapakuje do bańki termometr i zobacze jak się sprawy mają, póki co i tak nie miałem jej w planach wrzucać. Jeszcze raz wielkie dzięki za odzew.

Opublikowano

Zrób miks czyli ceramika z gąbkami. Tylko mocno nie upychaj. Wedle uznania. Bakterie i tak się zasiedlą. Ja to w ogóle u siebie mam wielki miks wszystkiego ale podobno to nie ma jakiegoś większego znaczenia. Teoretycznie to co było w komplecie powinno wystarczyć. Czasami im prościej tym lepiej. Życie będzie też rozwijać się na kamieniach, na tle, na piasku itp. 

A teraz cierpliwie czekaj. Tak na oko chociaż miesiąc zanim wpuścisz ryby. Lepiej później niż za wcześnie. 

  • Lubię to 1
Opublikowano
5 godzin temu, cosurgi napisał(a):

Pytanko: czy kładłeś na dnie na szkle coś pod kamienie, żeby ochronić dno żeby nie pękło od nacisku punktowego. Np. spienione PCV ?

Kładłem, nie do końca wiem co to było ale taka ala gumowana mata. W sumie nawet się nie zastanawiałem czy to będzie odpowiednie, bo nie miałem nic innego a akurat trafiło mi się więcej czasu wolnego. Rozłożyłem to na całej podstawie zostawiając po ok. 3cm przerwy od boków. Mata ma około 5mm grubości także powinna na spokojnie amortyzować. Kamieni nie mam jakiś super ciężkich więc myśle, że zda egzamin.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.